REKLAMA

Marszałek Władysław Ortyl na forum Komitetu Regionów

Ostatni tydzień czerwca był bardzo aktywnym czasem dla członków Europejskiego Komitetu Regionów. Marszałek Władysław Ortyl uczestniczył w Brukseli w posiedzeniu Komisji Środowiska, Zmian Klimatu i Energii – ENVE, które odbyło się w siedzibie Komitetu Regionów. We francuskim Breście obradowała z kolei Komisja Polityki Spójności Terytorialnej i Budżetu UE – COTER. W obecnej kadencji Komitetu Regionów marszałek Ortyl pełni funkcję koordynatora COTER, z ramienia frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów. Także w Breście odbyła się konferencja wyjazdowa Komisji COTER.

 

W programie posiedzenia Komisji ENVE znalazło się między innymi: przyjęcie dwóch opinii dotyczących systemu kredytów przyrodniczych i stanu unii energetycznej, debata o adaptacji do zmian klimatu oraz Zielonych Zamówieniach Publicznych. Podczas obrad przedstawiona została także prezentacja raportu nt. dekarbonizacji budownictwa i walki z ubóstwem energetycznym.

Zgodnie z traktatami unijnymi, państwa członkowskie powinny mieć możliwość wyboru miksu energetycznego, najlepiej dostosowanego do ich potrzeb i możliwości. Jeśli naprawdę chcemy odchodzić od paliw kopalnych i mówić o bezpieczeństwie energetycznym, musimy postawić na dywersyfikację źródeł energii – podkreślił podczas obrad Komisji ENVE marszałek Władysław Ortyl.

Każde państwo członkowskie ma inne uwarunkowania – dostępne zasoby, historię i priorytety polityczne. Jedne kraje opierają energetykę na źródłach odnawialnych, takich jak wiatr czy woda, inne inwestują w energię jądrową. Właśnie dlatego możliwość swobodnego kształtowania miksu energetycznego jest kluczowa dla bezpiecznej, zrównoważonej i konkurencyjnej Europy – dodał gospodarz Podkarpacia.

 image001_77

Odbywające się w Breście obrady 4. Posiedzenia Komisji Polityki Spójności Terytorialnej i Budżetu UE – COTER zdominowały trzy główne punkty: debata na temat wieloletnich ram finansowych w Unii Europejskiej po 2027 roku, debata na temat europejskiej współpracy terytorialnej – osiągnięcia i perspektywy a także debata na temat współpracy z Organizacją Współpracy Gospodarczej i Rozwoju ( OECD).

Podczas debaty na temat wieloletnich ram finansowych po 2027 roku zabrzmiały wystąpienia m.in. Jean Noel Barrota, francuskiego ministra do spraw Europy i spraw zagranicznych oraz Alejandro Blanco Fenandeza, członka Europejskiego Trybunału Obrachunkowego.

W dyskusji na forum Komisji COTER na temat ram finansowych po 2027 roku głos zabrał marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl. W swym wystąpieniu zaznaczył on, że rozważając przyszłość Unii Europejskiej i sposób finansowania jej kluczowych priorytetów politycznych, należy podejść do budżetu UE w sposób strategiczny i odpowiedzialny.

 image002_51

Stoimy w obliczu nowych, fundamentalnych wyzwań, które wymagają adekwatnych środków: trwa wojna obronna na Ukrainie, dynamicznie zmieniają się relacje handlowe z naszymi najbliższymi partnerami, musimy rozpocząć spłatę zobowiązań zaciągniętych na potrzeby Funduszu Odbudowy, a niektóre z państw członkowskich już teraz mierzą się z deficytami fiskalnymi. Punktem wyjścia do rozmów o przyszłym budżecie Unii musi być rozwaga i skupienie się na kluczowych celach politycznych. Musimy jasno określić, co chcemy osiągnąć w kolejnych siedmiu latach i skoncentrować budżet na najistotniejszych potrzebach – podkreślał w swym wystąpieniu marszałek Ortyl.

Gospodarz Podkarpacia zaznaczył także, że absolutnie kluczowe jest zwiększenie środków dostępnych dla przemysłu obronnego i większa synergia pomiędzy poszczególnymi politykami i programami finansowania, by w pełni wykorzystać potencjał budżetu UE dla wzmocnienia europejskiego przemysłu obronnego oraz technologii podwójnego zastosowania.

image006_25 

Marszałek Ortyl zwrócił także uwagę, że polityka spójności powinna nadal koncentrować się na swoim podstawowym celu – wyrównywaniu różnic rozwojowych między regionami, jednocześnie aktywnie wspierając konkurencyjność i odporność gospodarczą.

Oznacza to silniejsze ukierunkowanie na sprawiedliwą transformację, wsparcie obszarów wiejskich i przygranicznych, rozwój infrastruktury, badań, innowacji oraz działania wobec kryzysu demograficznego w dotkniętych nim regionach Unii Europejskiej. Aby jak najlepiej wykorzystać każde euro, potrzebujemy budżetu bardziej przejrzystego, ukierunkowanego i skutecznego – takiego, który będzie lepiej dostosowany do realnych potrzeb samorządów i ułatwiał sięganie po środki. Budżetu, mniej rozproszonego, ale bardziej efektywnego. Zamiast tworzyć nowe instrumenty, powinniśmy wzmacniać te, które już działają skutecznie – podkreślał podczas debaty na temat wieloletnich ram finansowych UE po 2027 roku marszałek Władysław Ortyl.

 image007_20

Marszałek zwrócił także uwagę na potrzebę skuteczniejszego angażowania kapitału prywatnego oraz lepszej współpracy z tym sektorem, by zmaksymalizować efekt dźwigni finansowej i pomnożyć działania wspierane z unijnego budżetu. Mówił także o konieczności przeglądu i racjonalizacji wydatków.

 image005_32

W piątek w Breście członkowie Komisji Polityki Spójności Terytorialnej i Budżetu UE COTER uczestniczyli w konferencji, poświęconej dostępności i zrównoważonej mobilności w całej Unii Europejskiej. Spotkanie to stało się okazją do zbadania wyzwań i możliwości, które wiążą się z połączeniem regionów peryferyjnych i morskich z centrum Unii oraz jednolitego rynku. Członków Komitetu Regionów w Breście podejmował mer miasta i przewodniczący obszaru metropolitalnego Francois Cuillandre.

Celem konferencji było przedyskutowanie, w jaki sposób poprawić spójność terytorialną i społeczną poprzez transport i mobilność, ze zwróceniem szczególnej uwagi na regiony położone na peryferiach krajowych i europejskich.

źródło: Urząd Marszałkowski w Rzeszowie 

30-06-2025

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)