SANOK. „Współpraca z radą seniorów układa się dobrze”
SANOK / PODKARPACIE. Otrzymaliśmy odpowiedzi na nasze pytania z Urzędu Miasta Sanoka dotyczące Sanockiej Rady Seniorów. Do sprawy odnosi się II zastępca burmistrza Jowita Nazarkiewicz. – Głos seniorów jest dla władz miasta głosem bardzo ważnym, dlatego też, z inicjatywy pana burmistrza rada seniorów została powołana. Władze miasta na bieżąco stwarzają warunki do realizacji celów statutowych Sanockiej Rady Seniorów, w tym możliwość pełnienia przez radę jej funkcji konsultacyjnej, doradczej i inicjatywnej – zaznacza Jowita Nazarkiewicz.
O Sanockiej Radzie Seniorów zrobiło się głośniej po złożonej niedawno rezygnacji przez Marka Perschke, dotychczasowego przewodniczącego rady.
– Pomimo wszelkich moich starań nie udało mi się przez te 4 lata doprowadzić do akceptowalnego przeze mnie poziomu współpracy z władzami miasta. Nie znajduję też wystarczającej akceptacji swoich działań wśród członków rady, ani odczuwalnego zainteresowania mieszkańców Sanoka działalnością rady. Prawdopodobnie nie jestem odpowiednią osobą do pełnienia tej funkcji. Jednocześnie pełnienie tej funkcji jest dla mnie bardzo absorbujące i zabiera dużo czasu, który mógłby być wykorzystany dla moich prywatnych, jak i społecznych spraw – uzasadniał w piśmie Marek Perschke.
W rozmowie z naszym reporterem były już przewodniczący mówi więcej na temat trudnej współpracy z miastem.
– Czuję, że rada seniorów nikomu nie jest do niczego potrzebna. Odnoszę wrażenie, że najlepiej gdybyśmy siedzieli cicho i nic nie robili. W moim odczuciu, rada seniorów w Sanoku absolutnie nie spełnia przypisanej jej roli. Dlatego rezygnuję. Nie chcę pracować na warunkach, jakie stawia miasto. Współpraca z władzami jest bardzo zła – zaznacza Marek Perschke.
Sytuację opisywaliśmy tutaj:
Przewodniczący Sanockiej Rady Seniorów złożył rezygnację. „Nikomu nie jesteśmy potrzebni”
Pytania w spawie przesłaliśmy do Urzędu Miasta Sanoka. Przede wszystkim, chcieliśmy uzyskać informację, jak miasto ocenia współpracę pomiędzy władzami Sanoka a radą seniorów.
Jowita Nazarkiewicz, zastępca burmistrza Sanoka. Foto: Urząd Miasta Sanoka
– Z perspektywy Urzędu Miasta Sanoka współpraca między Sanocką Radą Seniorów a władzami miasta układa się dobrze. Pracownicy urzędu miasta są w stałym, bieżącym kontakcie z członkami Sanockiej Rady Seniorów i zawsze kiedy zachodzi potrzeba służą członkom rady pomocą i wsparciem merytorycznym – przekazuje Jowita Nazarkiewicz, II zastępca burmistrza Sanoka.
– Odnosząc się do kwestii współpracy przewodniczącego rady seniorów pana Marka Perschke z władzami miasta, nie dostrzegam ze strony władz miasta w tej współpracy żadnych nieprawidłowości. Władze miasta zawsze z dużym zaangażowaniem podchodziły do inicjatyw pana Marka Perschke, przy czy zaznaczyć należy, że te były związane tylko i wyłącznie z kwestią zmiany Statutu Sanockiej Rady Seniorów, głównie w zakresie liczby członków, gdyż inne działania, np. te związane z integracją środowiska seniorów nie były w obrębie zainteresowań pana Perschke – dodaje Jowita Nazarkiewicz.
Dalej czytamy:
„Zastępca Burmistrza Miasta Sanoka ze zrozumieniem przyjęła argumenty pana Marka Perschke dot. zwiększenia liczby członków Rady Seniorów, przyjmując argumenty częstych wyjazdów seniorów do sanatoriów, wizyt u lekarza, opieki nad wnukami, itp. i wiążącymi się z tym problemami uzyskania kworum podczas posiedzeń rady. W związku z powyższym, z inicjatywy Jowity Nazarkiewicz w kwestii zmiany statutu w zakresie zwiększenia liczby członków z 7 do 15 wypowiedziało się biuro prawne urzędu miasta, które stwierdziło, że zmiana statutu w tym zakresie w czasie trwania kadencji obecnej rady nie jest możliwa, o czym pan Marek Perschke został poinformowany. Należałoby rozwiązać obecną radę, zmienić statut i wtedy dopiero ogłosić nowy nabór. Z tą interpretacją prawną pan Marek się nie zgodził. Pozostali członkowie rady obecni na spotkaniu z zastępcą burmistrza Jowitą Nazarkiewicz, naczelnikiem Wydziału Spraw Społecznych i Obywatelskich Agatą Jamką oraz mecenasem Grzegorzem Wiluszem w dniu 12 października 2023 r., przyjęli do wiadomości opinię prawną przedstawioną przez adwokata Grzegorza Wilusza i zaproponowali przedyskutowanie w swoim gronie dalszych kroków – dalsze funkcjonowanie w obecnym – 5-osobowym składzie lub rozważenie propozycji złożenia przez wszystkich rezygnacji, zmianę statutu w zakresie zwiększenia liczby członków rady seniorów do 15 i zgłoszenie swojej kandydatury do nowej 15-osobowej rady seniorów. Termin następnego spotkania w tym samym gronie wyznaczono na listopad. W międzyczasie pan Marek Perschke złożył rezygnację ze stanowiska przewodniczącego”.
– Głos Seniorów jest dla władz miasta głosem bardzo ważnym, dlatego też, z inicjatywy pana burmistrza rada seniorów została powołana. Władze miasta na bieżąco stwarzają warunki do realizacji celów statutowych Sanockiej Rady Seniorów, w tym możliwość pełnienia przez radę jej funkcji konsultacyjnej, doradczej i inicjatywnej, poprzez m.in. informowanie jej członków o planowanych posiedzeniach Rady Miasta Sanoka oraz przesyłanie materiałów na sesje rady miasta, takich samych jakie otrzymują Radni Rady Miasta Sanoka. Inicjatywa wypowiedzenia się w kwestiach podejmowanych na sesjach rady miasta leży po stronie rady seniorów. Dodać należy, że członkowie rady seniorów, podejmując konkretne działania każdorazowo mogą liczyć na wsparcie doradcze i organizacyjne ze strony urzędu miasta. Wszystkie działania podejmowane przez obecną i byłą radę seniorów odbywały się przy wsparciu i zaangażowaniu pracowników urzędu miasta – informuje Jowita Nazarkiewicz.
Projekty realizowane przez Urząd Miasta Sanoka wspólnie z Sanocką Radą Seniorów:
- 6-7.02.2020r. Szkolenie pn. „Gminna Rada Seniorów – wybrane aspekty prawne i praktyczne”,
- b) 12-16.07.2021r. szkolenie pn. „Akademia Liderów Seniorskich Organizacji Pozarządowych”,
- c) 2.09.2021r. udział w Integracyjnym Forum Szkoleniowo-Dyskusyjnym dla Rad Seniorów z terenu Województwa Podkarpackiego,
- d) 17.11.2021r. współorganizacja zabawy Andrzejkowej dla seniorów,
- e) 14.09.2022r. współorganizacja konkursu „Najpiękniejszy przydomowy ogród i balkon”.
- f) przed świętami Bożego Narodzenia członkowie Sanockiej Rady Seniorów za pośrednictwem Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sanoku przekazali potrzebującym seniorom świąteczne paczki,
- g) 28.02.2023r. spotkanie z seniorami w Klubie Górnik z udziałem władz miasta oraz policji powiatowej, dyrektora MOPS w Sanoku,
- h) udział Sanockiej Rady Seniorów w akcji „Sanoczanie-Sanoczanom – zakup produktów żywnościowych”,
- i) 15.06.2023r. udział Przewodniczącego Sanockiej Rady Seniorów w Zjeździe Podkarpackich Rad Seniorów.
Jak informuje nas UM Sanok, na dzień 6 listopada 2023r. zostało zaplanowane posiedzenie Sanockiej Rady Seniorów, na którym najprawdopodobniej zostanie wybrany przewodniczący rady. Jest to kompetencja rady seniorów i jej członków. Według opinii prawnej sformułowanej dla urzędu, zwiększenie liczebności składu rady seniorów związane byłoby z jej rozwiązaniem.
– Biorąc pod uwagę fakt, że do obecnej rady seniorów zgłosiło się tylko 5 osób (statut przewiduje obsadzenie 7 miejsc) trudno mówić o dużym zainteresowaniu. Niemniej jednak, władze miasta, wychodząc naprzeciw argumentom dot. zwiększenia liczby członków obecnej rady są gotowe podjąć działania zwiększające liczebność rady, m.in. poprzez działania informacyjne i promocyjne w tym zakresie. Według relacji członków rady seniorów obserwują oni zainteresowanie uczestnictwem w radzie seniorów pośród swoich znajomych – mówi nam Jowita Nazarkiewicz.
Urząd Miasta wraz z Sanocką Radą Seniorów przewiduje zorganizowanie Andrzejek dla Seniorów w dniu 18 listopada 2023 r.
grafika poglądowa, foto Jowita Nazarkiewicz: Urząd Miasta Sanoka
lub zaloguj się aby dodać komentarz
Zaloguj się aby dodać komentarz