REKLAMA

TYCZYN. Ogromne zainteresowanie mieszkańców Pałacem Wodzickich (VIDEO, ZDJĘCIA)

TYCZYN. Ogromne zainteresowanie mieszkańców Pałacem Wodzickich (VIDEO, ZDJĘCIA)

TYCZYN / PODKARPACIE. W dniu 11 sierpnia 2024 r. zorganizowano dzień otwarty Zespołu Szkół w Tyczynie, który połączony był ze zwiedzaniem obiektu. Pałac Wodzickich w Tyczynie jest niekwestionowaną perełką architektoniczną powiatu rzeszowskiego i Podkarpacia. Ze względu na swoje walory architektoniczno-krajobrazowe bywa też miejscem plenerów fotograficznych i filmowych. Zwiedzanie z przewodnikiem zabytkowego pałacu okazało się strzałem w dziesiątkę, bo obiekt ten choć jest siedzibą placówki oświatowej, to kryje w sobie wiele historycznych ciekawostek, o których opowiadała pasjonatka lokalnej historii, występująca w roli przewodnika, Pani Zofia Domino z Towarzystwa Miłośników Ziemi Tyczyńskiej. 

Pilotażowe zwiedzanie obiektu cieszyło się dużym zainteresowaniem zarówno wśród miejscowych, jak też przyjezdnych. Dlatego odbywało się w dwóch turach. Uczestniczyli w nim także przedstawiciele samorządu powiatowego i gminnego: Krzysztof Jarosz Starosta Rzeszowski, Jerzy Bednarz Wicestarosta Rzeszowski, Janusz Błotnicki Burmistrz Tyczyna. Gości powitała Pani Dorota Tarańska-Klęsk Dyrektor Zespołu Szkół w Tyczynie. Podczas zwiedzania obiektu można było natknąć się także na gościa specjalnego – „Białą Damę”, która skradła uwagę wszystkich zwiedzających. To duch kobiety w białej sukni, którą według legendy jest Jadwiga z Zamoyskich Wodzicka. Z pałacem tym, jak i jego dawnymi właścicielami związanych jest wiele ciekawych informacji oraz faktów, do poznania których serdecznie zachęcamy przy kolejnej takiej okazji. To historie zarówno wzniosłe i pełne miłości Ojczyzny ale często niestety także tragiczne.

Dzień dzisiejszy pałacu

Pałac jest siedzibą Zespołu Szkół w Tyczynie – placówki oświatowej pozostającej w gestii Powiatu Rzeszowskiego. To szkoła, która z sukcesem łączy blisko 80-letnią tradycję i wartości patriotyczne z nowoczesnością.

W ostatnim czasie, za około 20 milionów złotych, Powiat Rzeszowski dokonał znaczącej rozbudowy pałacu, co znacząco podniosło jego atrakcyjność zarówno jako zabytkowego obiektu, jak też placówki oświatowej. Szkoła została rozbudowana o łącznik z przeznaczeniem na internat szkolny, salę gimnastyczną z zapleczem szatniowo-socjalnym. Została wybudowana także scena widowiskowa z widownią plenerową. W 2023 roku szkoła wzbogaciła się także o strzelnicę wirtualną.

Zespół Szkół w Tyczynie oferuje szeroką i nowoczesną bazę edukacyjną oraz kształcenie w klasach: policyjnej, psychologia w służbach mundurowych, informatycznej-cyberbezpieczeństwo, bezpieczeństwo publiczne oraz w klasie sportowej – piłka nożna. Klasa policyjna prowadzona jest we współpracy z Komendą Wojewódzką Policji w Rzeszowie. Szkoła angażuje się w liczne projekty, jak np. „Klasa penitencjarna” (we współpracy z Zakładem Karnym w Rzeszowie), „WSPiA dla praworządności” (wspólnie z WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa), „Podkarpacka Szkoła Wolności i Tolerancji”, „Od Alp po Karpaty”.

Rezydencja z czasów Wodzickich

Zespół pałacowo – parkowy w Tyczynie zbudowany został w latach 1862 – 1869 przez hr. Ludwika Wodzickiego. Pałac był siedzibą jednego z najwybitniejszych galicyjskich działaczy politycznych – Marszałka Sejmu Krajowego Galicji – hrabiego Ludwika Wodzickiego. W 1881 r. dobudowano do niego, od strony północnej, pawilon gościnny, a w 1982 r. oficynę połączoną z pawilonem. Dokonano także przebudowy pałacu. Przy północnej elewacji znajdował się niegdyś taras, natomiast pomiędzy pałacem, pawilonem a oficyną mieściła się oranżeria z wewnętrzną studnią, zdobioną na narożnikach metalowymi elementami dekoracyjnymi w postaci agaw w donicach (po II Wojnie Światowej uległa całkowitemu zniszczeniu i została rozebrana). Zachowany do dzisiaj wystrój zewnętrzny pałacu z końca XIX w. łączy wiele wcześniejszych stylów architektonicznych. Zachował się, m.in. portyk na frontowej ścianie oraz wieże z loggią pośrodku ściany południowej. W parku krajobrazowym występują okazy rzadko spotykanych drzew. Zarówno pałac, jak i otaczający go park o powierzchni 11,8 ha objęty jest ochroną konserwatorską. Obiekty te wpisano do rejestru zabytków w 1968 r.

źródło: Powiat Rzeszowski

zdj. Powiat Rzeszowski

video. red

 

13-08-2024

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)