REKLAMA

SANOK. Rada wyraziła zgodę na kredyt w kwocie 6 mln zł (VIDEO)

SANOK / PODKARPACIE. Rada Miasta Sanoka uchwaliła zwiększenie limitu zaciągania przez burmistrza kredytów i pożyczek na pokrycie występującego w trakcie roku deficytu z 6 mln złotych na 12 mln złotych. To „tlen” dla znajdujących się w trudnej sytuacji finansów miasta. Na tej samej sesji, radni po raz piąty odrzucili pomysł Tomasza Matuszewskiego zakładający zaciągnięcie zobowiązania w formie emisji obligacji komunalnych, tym razem na kwotę niespełna 13 mln złotych. Znów odbyła się kilkugodzinna dyskusja dotycząca kondycji finansowej Sanoka.

W czwartek odbyła się piąta sesja nadzwyczajna związana z działaniami nastawionymi na ratowanie finansów miasta.

Tym razem jednak, w porządku obrad znalazły się jeszcze dwa inne projekty uchwał (oprócz projektu „obligacyjnego”). Najważniejszą kwestią w ramach tych dwóch uchwał było wyrażenie zgody przez Radę Miasta Sanoka na zwiększenie limitu zaciągania kredytów i pożyczek przez burmistrza na pokrycie występującego w trakcie roku deficytu z 6 mln złotych na 12 mln złotych. To tzw. kredyt obrotowy, którym włodarze gmin dysponują, aby „łatać dziury” w dynamicznie zmieniającym się roku budżetowym. Zasadniczym aspektem związanym z tym narzędziem jest założenie, że należy go spłacić do końca roku. Jest to zatem działanie doraźne, nastawione na realizację krótkoterminowych celów.

Rada zaakceptowała ten pomysł mimo, że opinia komisji, która debatowała nad projektem kilka dni wcześniej była negatywna. Radni sporządzili jednak wniosek o wprowadzenie autopoprawek, co zostało uczynione, dlatego mieli podstawy do zmiany zdania. Ostatecznie w głosowaniu nad projektem uchwały, 16 radnych było za, jeden wstrzymał się od głosu.

PEŁNY ZAPIS DYSKUSJI NAD PROJEKTEM UCHWAŁY DOTYCZĄCYM LIMITU KREDYTU OBROTOWEGO

(od 13:15 do 1:57:01)

Trzeci punkt porządku obrad dotyczył emisji obligacji.

Względem czterech poprzednich sesji „obligacyjnych”, burmistrz Tomasz Matuszewski zdecydował się na zasadniczą zmianę w treści projektu uchwały, zamieniając kwotę 20 mln złotych na niespełna 13 mln zł. Takie zobowiązanie miałoby zaciągnąć miasto, gdyby radni dali zielone światło obligacjom.

Piąty raz tak się nie stało. Przy 10 głosach przeciwnych, 5 za i jednym wstrzymującym się, Rada Miasta Sanoka projekt uchwały odrzuciła.

PEŁNY ZAPIS DYSKUSJI NAD PROJEKTEM UCHWAŁY DOTYCZĄCYM EMISJI OBLIGACJI

(od 1:57:01 do 3:01:56)

Do tematu wrócimy.


zdjęcie poglądowe

30-07-2024

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)