SANOK. Nowa siedziba SOSW! Wsparcie ze stolicy (WIZUALIZACJA VIDEO, ZDJĘCIA)
SANOK / PODKARPACIE. Podsekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej Izabela Ziętka odwiedziła Sanok i spotkała się w władzami powiatu sanockiego przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym, aby omówić przyszłość tej placówki. Przegląd funkcjonującej do dziś infrastruktury był pomocny w wyciągnięciu jednego zasadniczego wniosku: ośrodek pilnie potrzebuje nowej siedziby! Starostwo w Sanoku jest w trakcie realizacji dużej inwestycji w SOSW, ale każda pomoc w kontekście pozyskania pełnego finansowania zadania jest na wagę złota. Izabela Ziętka taką deklarację pomocy złożyła.
W środowy poranek podsekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej Izabela Ziętka odwiedziła Sanok i spotkała się w władzami powiatu sanockiego przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym, aby omówić przyszłość tej placówki. Spotkanie odbyło się na zaproszenie posła na Sejm RP Bartosza Romowicza, również przy udziale wojewody podkarpackiego Teresy Kubas-Hul. Gospodarzami spotkania byli: starosta Robert Pieszczoch oraz wicestarosta Damian Biskup. W rozmowach uczestniczył przewodniczący Rady Miasta Sanoka Sławomir Miklicz oraz dyrektor SOSW w Sanoku Robert Dudek.
Kluczowym momentem spotkania była wizyta zaproszonych gości w siedzibie SOSW, do której każdego dnia uczęszczają dzieci z niepełnosprawnościami. Zrobiła ona duże wrażenie, niestety negatywne i doprowadziła do wyciągnięcia jednego zasadniczego wniosku: ośrodek pilnie potrzebuje nowej siedziby!
Izabela Ziętka, podsekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej. Foto: MEN
– W tym budynku nie powinny odbywać się zajęcia. Będziemy chcieli wesprzeć tę inwestycję. Dzieci z niepełnosprawnościami muszą uczyć się w miejscach dostosowanych do ich możliwości psychofizycznych. Ten budynek takich wymagań nie spełnia – powiedziała Izabela Ziętka, podsekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej.
– Chcę powiedzieć jasno. Nie będziemy likwidować szkół specjalnych. Chcemy je wspierać. Mówimy głośno o edukacji włączającej, która jest bardzo ważna, ale nie dotyczy wszystkich uczniów. Są uczniowie, którzy wymagają tak głębokiej indywidualizacji, że szkoły specjalne są dla nich odpowiednim miejscem – dodała Izabela Ziętka. – Trwają prace nad budżetem na 2025 rok. Nie mogę jeszcze powiedzieć państwu czy będziemy dysponowali kwotą rzędu 100-200 mln zł na takie cele, ale na pewno chcemy, aby takie pieniądze znalazły się w projekcie na przyszły rok.
Robert Pieszczoch, starosta sanocki. Foto: archiwum prywatne
– Jesteśmy po przetargu na pierwszy etap budowy nowej siedziby SOSW. Ta inwestycja to nasz priorytet. Podejmujemy działania nastawione na jak najszybszą realizację zadania. Jesteśmy to winni uczniom i rodzicom – powiedział Robert Pieszczoch, starosta sanocki.
– Dzieci, które potrzebują wsparcia cały czas przybywa. Musimy zrobić wszystko, aby zapewnić im godne warunki do nauki. Aktualnie w jednostce mamy 280 podopiecznych. Potrzeby są co najmniej dwa razy większe – zaznaczył Robert Pieszczoch.
Inwestycja została zaplanowana i przygotowana do realizacji jeszcze w poprzedniej kadencji. Na pierwszy etap zabezpieczono 15 mln złotych. Cały projekt ma pochłonąć około 60 mln złotych.
Teresa Kubas-Hul, wojewoda podkarpacki. Foto: archiwum prywatne
– Po wizycie w tym budynku jestem przekonana, że istnieje pilna potrzeba wybudowania nowego obiektu dla dzieci. Rozmawialiśmy dzisiaj o tym, jak znaleźć źródła finansowania całej inwestycji. Warto poszukać środków unijnych w ramach dofinansowania dla kształcenia zawodowego, czyli przygotowania uczniów do wykonywania konkretnego zawodu, jak również pieniędzy wspomagających działalność warsztatów terapii zajęciowej – podpowiedziała Teresa Kubas-Hul, wojewoda podkarpacki.
– Aktualnie konstruowany jest budżet państwa na 2025 rok. Jeśli tylko znajdą się w nim środki na szkoły specjalne, to zrobimy wszystko, aby pomóc – zadeklarowała wojewoda.
Damian Biskup, wicestarosta sanocki. Foto: archiwum prywatne
– Rozpoczynamy najtrudniejszy okres dla tej inwestycji, czyli samą budowę i wykończenie nowego obiektu. Sięgamy po wszelkie możliwe środki, które możemy pozyskać. Sama obecność pani minister Izabeli Ziętki i pani wojewody Teresy Kubas-Hul, które przyjechały na zaproszenie posła Bartosz Romowicza wskazuje na to, że temat SOSW w Sanoku został zauważony w stolicy. Po dzisiejszym spotkaniu jestem pewny, że wielu osobom zależy na przyszłości tego ośrodka i że mamy wsparcie osób decyzyjnych. Wszystkie ręce na pokład po to, aby jak najszybciej dzieci mogły korzystać z nowego obiektu -powiedział tuż po spotkaniu Damian Biskup, wicestarosta sanocki.
grafika poglądowa, foto w tle: wizualizacja / Starostwo Powiatowe w Sanoku, foto rozmówcy: MEN, archiwum prywatne
wizualizacje video i foto: Starostwo Powiatowe w Sanoku
lub zaloguj się aby dodać komentarz
Zaloguj się aby dodać komentarz