REKLAMA

POWIAT RZESZOWSKI. W Hyżnem pamięć o gen. Władysławie Sikorskim wciąż żywa (VIDEO)

POWIAT RZESZOWSKI. W Hyżnem pamięć o gen. Władysławie Sikorskim wciąż żywa (VIDEO)

HYŻNE / POWIAT RZESZOWSKI. W dniu 30 czerwca 2024 r. w Kościele Parafialnym w Hyżnem obchodzono kolejną Rocznicę Śmierci gen. Władysława Sikorskiego. Bezpośrednio po mszy, mieszkańcy oraz zaproszeni goście w asyście pocztów sztandarowych jednostek OSP z terenu Gminy Hyżne udali się na Skwer im. gen. Władysława Sikorskiego, gdzie odśpiewano hymn państwowy oraz nastąpiło złożenie wiązanek pod pomnikiem gen. Władysława Sikorskiego.

DSC_1031-scaled

Podczas uroczystości Powiat Rzeszowski reprezentowali Starosta Rzeszowski dr Krzysztof Jarosz oraz Radny Powiatu Rzeszowskiego Antoni Ossoliński, jak również odczytano list od Senatora RP Józefa Jodłowskiego adresowany do wszystkich uczestników wydarzenia.

W godzinach popołudniowych rozpoczął się XXII Rajd Rowerowy Szlakiem gen. Władysława Sikorskiego, który został objęty patronatem honorowym Starosty Rzeszowskiego. Upamiętniany Władysław Sikorski był mocno związany rodzinnie z Hyżnem gdzie spędził swoje dzieciństwo i młodość dokumentując to w swoich zapiskach i różnych kronikach. Organizatorem imprezy był Gminny Ośrodek Kultury w Hyżnem.

W organizację wydarzenia zaangażowane były – stowarzyszenia działające lokalnie na terenie Gminy Hyżne, Koła Gospodyń Wiejskich, Ochotnicze Straże Pożarne oraz lokalni społecznicy. 

źródło: Powiat Rzeszowski

video: materiały własne

zdj. Gminny Ośrodek Kultury w Hyżnem

Czy wiesz że…?

Generał Władysław Sikorski, premier emigracyjnego rządu i Naczelny Wódz Wojska Polskiego zginął 4 lipca 1943 roku w katastrofie na Gibraltarze, gdy wracał z kilkutygodniowej podróży inspekcyjnej po Bliskim Wschodzie. Rodzinnie związany był z Podkarpaciem i powiatem rzeszowskim. W Hyżnem poznali się jego rodzice: Emilia Hawrowska i pochodzący z Przeworska Tomasz, w miejscowym kościele brali ślub 19 maja 1874 roku, zamieszkali w tzw. Organistówce. Przyszły polityk urodził się co prawda w Tuszowie Narodowym 20 maja 1881 roku, ale w Hyżnem – po śmierci ojca spędzał dzieciństwo. W latach 1887-1893 młody Władysław chodził do tutejszej szkoły, w której przed laty uczył jego ojciec. Z Hyżnego w późniejszym okresie dojeżdżał furką (drogą, która dziś nosi jego imię) do gimnazjum (dzisiejsze I Liceum Ogólnokształcące) i do bursy szkolnej w Rzeszowie. W edukacji gimnazjalnej Władysława Sikorskiego wspierał właściciel rozległych dóbr w powiecie rzeszowskim (m.in. Załęża, Pobitna i Hyżnego) Władysław Jędrzejowicz. Dzięki wsparciu młody Sikorski ukończył ostatecznie szkołę średnią we Lwowie, gdzie wciągnął się w wir działalności niepodległościowej.

W katastrofie gibraltarskiej zginęły również dwie inne osoby związane z dzisiejszym Podkarpaciem, członkowie Sztabu Naczelnego Wodza: gen. bryg. Tadeusz Klimecki (absolwent gimnazjum w Jaśle, zaś w latach międzywojennych dowódca 5. Pułku strzelców podhalańskich) oraz płk dypl. Andrzej Marecki (również absolwent jasielskiego gimnazjum).

źródło: Powiat Rzeszowski

video: materiały własne

zdj. Gminny Ośrodek Kultury w Hyżnem

09-07-2024

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)