REKLAMA

Kontrowersje wokół ciszy w gminie Solina. Wesela będą się kończyć o 2 w nocy! (VIDEO, ANKIETA)

GMINA SOLINA / PODKARPACIE. Kontrowersyjną uchwałę przyjęła Rada Gminy Solina podczas ostatniego posiedzenia. Przyjęto bowiem szereg zapisów ograniczających możliwość organizacji wydarzeń o charakterze rozrywkowym nie w pobliżu brzegów Jeziora Solińskiego, ale na terenie całej gminy. Ingerencja radnych dotyczy nawet wesel, które odbywają się… wewnątrz budynków. – Czyli co, ktoś będzie przychodził na weselu o 2:00 i mówił dziękuję, do widzenia? – pytał retorycznie wójt Adam Piątkowski. Jego wywody na nic się jednak zdały, ponieważ większość radnych zagłosowała za wprowadzeniem nowych regulacji.

Pod koniec czerwca Rada Gminy Solina debatowała nad projektem uchwały związanym z ustaleniem godzin otwierania i zamykania lokali gastronomicznych prowadzących działalność rozrywkową. Projekt zawierał szereg regulacji, a de facto ograniczeń dla przedsiębiorców z branży. W skrócie zakładał bowiem:

– Wydłużenie ciszy nocnej o godzinę (22:00 – 7:00) – Zakaz funkcjonowania lokali gastronomicznych w ramach imprez plenerowych po 22:00 – Zakaz funkcjonowania lokali organizujących bankiety i wesela po godzinie 2:00

Po przedstawieniu założeń projektu uchwały, jako pierwszy głos w sprawie zabrał radny Łukasz Dytkowski:

To nie jest jakaś bardzo restrykcyjna uchwała. Mówiąc kolokwialnie chodzi o „dudnienie” muzyki szczególnie nad Jeziorem Solińskim. Zdarza się, że nie tylko w weekend, ale również w tygodniu, muzyka grana jest na pełną moc. Ludzie przyjeżdżają tutaj się bawić, ale niektórzy też, aby wypocząć – zaznaczył radny Dytkowski.

Następnie wypowiedział się wójt Adam Piątkowski, który przypomniał, że jeśli chodzi o ciszę nocną, generalnie obowiązuje prawo zwyczajowe, choć w gminie Solina zostało ono sformalizowane, a za złamanie ciszy nocnej grożą surowe kary.

Jestem za zachowaniem zapisów dotychczas obowiązującej uchwały – powiedział Adam Piątkowski, wójt gminy Solina. – Zaproponowane zmiany będą nieegzekwowalne. Jeżeli ktoś organizuje wesele, to o godzinie 2:00 ma podziękować gościom i ich wyprosić? Warto się zastanowić, warto podejmować takie decyzje. Dookoła słychać, że mamy słaby sezon, że jest mało turystów. A my chcemy wprowadzać kolejne ograniczenia? – dopytywał wójt.

Czy warto zamykać tę gminę na klucz? Moim zdaniem nie! – dodał wójt. – Ta uchwała działa na szkodę przedsiębiorców, którzy mają 2-3 miesiące na to, aby zarobić, a my ich jeszcze kasujemy. Nikt takiego prawa miejscowego nie wyegzekwuje, a będzie dużo kłótni i pretensji.

Do sprawy odniosła się wiceprzewodnicząca Rady Gminy Solina Lucyna Wasylewicz.

W Werlasie „dudni” z trzech stron. Nawet przy dobrze ocieplonej ścianie budynku i przez zamknięte okno słychać każdy odgłos! Naprawdę mamy z tym poważny problem i ludzie nie mogą spać, bo woda niesie – powiedziała radna Wasylewicz. – Czy ta godzina to aż tak każdego zbawi? Nie wiem, spróbujmy podjąć tę uchwałę. Jeżeli spotkamy się z negatywnym odbiorem, zawsze możemy wrócić do wcześniejszych regulacji.

Wiem, co tutaj się dzieje! Z każdej strony. Czy to jest Polańczyk na dole, czy to jest Werlas, czy Zawóz, to jest masakra, nie idzie spać! – dodała wiceprzewodnicząca.

Tą uchwałą zaszkodzimy nie tylko przedsiębiorcom, ale nam wszystkim. Ludzie w końcu przestaną do nas przyjeżdżać. Już w tym roku spadek liczby turystów jest zauważalny, a będzie coraz gorzej, jeśli ci ludzie nie będą mieli co robić wieczorami – zauważył przytomnie radny Marcin Olejnik.

Chwilę później zarządzono głosowanie nad projektem. Uchwała została przyjęta przy 9 głosach za i 4 przeciw. Dwóch radnych nie wzięło udziału w sesji.

ZA: Łukasz Dytkowski, Krzysztof Gładysz, Mirosław Oliwko, Katarzyna Podkalicka, Paweł Rudziński, Bożena Tarnawska, Krzysztof Traciak, Lucyna Wasylewicz, Katarzyna Zglenicka-Mazgaj.

PRZECIW: Marek Juszczyk, Marcin Olejnik, Tomasz Wojtanowski, Mateusz Wronowski.


grafika poglądowa

Rozczarowania taką decyzją nie kryje jeden z największych przedsiębiorców funkcjonujących na terenie gminy Solina Daniel Wojtas.

Chciałbym się obudzić w gminie, w której radni pomagają przedsiębiorcom, a nie zaciągają ręczny hamulec! – mówi Daniel Wojtas. – To jest absurd! Rozumiem ograniczenia związane z imprezami plenerowymi w strefie uzdrowiskowej, ale jakim prawem mówi się nam, do której godziny mają trwać wesela? Mam nadzieję, że służby wojewody podkarpackiego uchylą tę uchwałę.

Ten rok jest wyraźnie słabszy od poprzedniego jeśli chodzi o liczbę turystów, którzy odwiedzają naszą gminę. Radni zamiast podejmować działania mające na celu zwiększenie atrakcyjności gminy, wkładają przedsiębiorcom kija w szprychy – ocenia Daniel Wojtas.

Uchwała wchodzi w życie 14 dni od jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Podkarpackiego.

Zapis całej dyskusji nad projektem uchwały (od 2:19:45)


video: Youtube.com / Gmina Solina

Najważniejsze regulacje, o których stanowi uchwała Rady Gminy Solina:

&1 Określa się dni i godziny otwierania i zamykania zakładów gastronomicznych na terenie gminy Solina z wyjątkiem strefy „A” Uzdrowiska Polańczyk w godzinach od 7:00 do godziny 2:00 dnia następnego we wszystkie dni tygodnia z zastrzeżeniem paragrafów 2-4.

&2 Określa się godziny otwierania i zamykania w każdym dniu tygodnia w okresie całorocznym na terenie gminy Solina z wyjątkiem strefy „A” Uzdrowiska Polańczyk zakładów gastronomicznych w stałych obiektach budowlanych odpowiednio do tego celu przystosowanych, posiadających zezwolenie na sprzedaż i podawanie napojów alkoholowych prowadzących dyskoteki, wieczorki taneczne itp. w godzinach 7:00 do godziny 5:00 dnia następnego wewnątrz tych lokali.

&3 Określa się godziny otwierania i zamykania na terenie gminy Solina zakładów gastronomicznych organizujących konferencje, bankiety, wesela, imprezy charytatywne i inne o charakterze okolicznościowym dla grup zorganizowanych począwszy od godziny 7:00 do 2:00 dnia następnego.

&4 Określa się godziny otwierania i zamykania w każdym dniu tygodnia, w okresie całorocznym zakładów gastronomicznych ze sprzedażą napojów alkoholowych odpowiednio do tego celu przystosowanych w czasie imprez rozgrywkowych plenerowych organizowanych na terenie gminy Solina w godzinach 7:00 do 22:00 z wyjątkiem imprez organizowanych w ramach harmonogramu imprez gminnych w godzinach od 7:00 do 2:00 dnia następnego.

08-07-2024

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)