Burmistrz Sanoka przegrał w RIO. Wniosek Komisji Rewizyjnej o nieudzieleniu absolutorium burmistrzowi Sanoka jest zgodny z prawem
SANOK / PODKARPACIE. Negatywnym rozstrzygnięciem dla burmistrza Sanoka skończyło się odwołanie się do Regionalnej Izby Obrachunkowej w Rzeszowie w sprawnie pozytywnej opinii RIO do wniosku Komisji Rewizyjnej Rady Miasta Sanoka o nieudzieleniu absolutorium z wykonania budżetu miasta za 2023 rok.
W dniu 7 czerwca b.r. Komisja Rewizyjna Rady Miasta Sanoka przegłosowała uchwałę o nieudzieleniu absolutorium burmistrzowi Sanoka i zawnioskowała jak wyżej. RIO wydała pozytywną opinię do wniosku, jak również pozytywnie zaopiniowała sprawozdanie burmistrza z wykonania budżetu za rok 2023. Jednakże Rada Miasta Sanoka nie udzieliła burmistrzowi ani absolutorium, ani wotum zaufania.
Burmistrz: ocena jest subiektywna i nie poparta uzasadnieniem
Burmistrz Sanoka w dniu 9 lipca br. złożył do RIO odwołanie dotyczące pozytywnej opinii Składu Orzekającego RIO do wniosku Komisji Rewizyjnej Rady Miasta Sanoka. W ocenie burmistrza wniosek nie został poparty szczegółowym uzasadnieniem, a przedstawiona ocena jest subiektywna. Burmistrz ustosunkował się też do zarzutów Komisji Rewizyjnej, które stanowiły podstawę do wydania przez RIO pozytywnej opinii do wniosku o nieudzielenie absolutorium.
Komisja Rewizyjna podniosła w zarzutach kilka kwestii. Pierwsza z nich odnosi się do występowania zobowiązań wymagalnych, kolejna, dotycząca braku właściwego przygotowania inwestycji, zawiera negację ich celowości, podnosi brak gospodarności i zabezpieczenia środków dotyczących zadań inwestycyjnych: „Przebudowa drogi gminnej ul. Cegielniana” oraz „Zabezpieczenie osuwiska na południowym zboczu Góry Parkowej przy ul. T. Kościuszki”. Komisja Rewizyjna sformułowała też zarzut dotyczący wysokości zadłużenia miasta oraz wypowiedziała się na temat planowania dochodów ze sprzedaży majątku. Jej zdaniem ma on charakter życzeniowy, a nie realny. Komisja wytknęła ponadto burmistrzowi Sanoka brak celowości działania.
Tomasz Matuszewski udzielił w przedmiotowych kwestiach wyczerpujących odpowiedzi i wniósł o ponowną ocenę przez RIO opinii Komisji Rewizyjnej.
Działanie Komisji Rewizyjnej po raz drugi pod lupą
RIO po raz kolejny dokonała więc oceny działania Komisji Rewizyjnej Rady Miasta Sanoka. Przypomniała, że po przeanalizowaniu szeregu dokumentów komisja stwierdziła, że burmistrz wykonywał zadania związane z realizacją budżetu niejednokrotnie zaniedbując zasady celowości, rzetelności i oszczędności w gospodarowaniu środkami publicznymi. W konsekwencji Komisja Rewizyjna podjęła większością głosów uchwałę, w której negatywnie zaopiniowała wykonanie budżetu oraz zawnioskowała o nieudzielanie absolutorium. W dniu 21 czerwca br. wniosek otrzymał pozytywną opinię Składu Orzekającego RIO.
„Należy zaznaczyć, że Komisja Rewizyjna ocenia wykonanie budżetu nie tylko z uwzględnieniem kryterium legalności (zgodności z prawem) działań organu wykonawczego, ale także kryteriów gospodarności, rzetelności i celowości.” – zaznaczyła RIO w odpowiedzi.
Zdaniem Kolegium RIO w Rzeszowie Komisja Rewizyjna wskazała przyczyny dotyczące wykonywania budżetu przez burmistrza, stanowiące jej zdaniem podstawę do negatywnej oceny.
RIO: wniosek Komisji Rewizyjnej jest zgodny z prawem, a burmistrz polemizuje z Komisja Rewizyjną
RIO ponownie przypomniała, że jedynym kryterium oceny przedłożonego przez komisję wniosku jest zgodność z prawem. Dotyczy to prawidłowości procedury związanej z opracowaniem przez Komisję Rewizyjną wniosku w sprawie absolutorium, a nie ocena wykonania budżetu przez wójta, burmistrza czy prezydenta miasta. Zdaniem RIO przywołane przez burmistrza Sanoka zarzuty dotyczą zastrzeżeń zawartych w opinii Komisji Rewizyjnej. Odwołanie nie zawiera natomiast zarzutów odnoszących się do opinii Składu Orzekającego RIO, lecz stanowi polemikę z argumentami zawartymi w treści opinii sporządzonej przez Komisję Rewizyjną.
W związku z tym RIO oddaliła odwołanie burmistrza Sanoka. Rozstrzygnięcie jest ostateczne.
Co zrobi burmistrz Sanoka? W podobnej sytuacji jak Tomasz Matuszewski byli wcześniej Bartosz Romowicz, były burmistrz miasta i gminy Ustrzyki Dolne, a obecnie poseł, oraz Adam Snarski burmistrz miasta i gminy Lesko.
Bartosz Romowicz w 2020 nie otrzymał absolutorium i wotum zaufania. Rok wcześniej nie udzielono mu wotum zaufania. Burmistrz Ustrzyk Dolnych wystąpił więc do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie, który w styczniu 2021 r. stwierdził nieważność uchwały o nieudzieleniu wotum zaufania.
Z kolei Adam Snarski nie otrzymał od Rady Miejskiej w Lesku wotum zaufania za lata 2020 i 2021. Burmistrz miasta i gminy Lesko nie otrzymał też absolutorium za 2020 rok, ale skierował uchwałę w tej sprawie do RIO, która stwierdziła jej wadliwość i w konsekwencji nieważność. W sprawie nieudzielania mu wotum zaufania złożył skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie. Sąd skargi oddalił. Adam Snarski złożył więc skargi kasacyjne do Naczelnego Sądu Administracyjnego. W 2023 r. NSA je oddalił.
nagłówek – grafika poglądowa, fot. archiwum UM Sanok, red.
ZOBACZ RÓWNIEŻ
lub zaloguj się aby dodać komentarz
Zaloguj się aby dodać komentarz