REKLAMA

TRZECIA DROGA. PSL. Prezentacja listy kandydatów (ZDJĘCIA)

RZESZÓW / PODKARPACIE. Z udziałem prezesa Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysława Kosiniaka-Kamysza, parlamentarzystów, samorządowców, działaczy społecznych, aktywistów oraz członków PSL w piątek 1 września 2023 r.,  w auli Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie odbyła się Podkarpacka Konwencja Wyborcza PSL – Trzecia Droga. PSL przedstawił swoich kandydatów na Podkarpaciu w wyborach do sejmu i senatu, które odbędą się 15 października br. Oprócz prezesa ludowców Władysława Kosiniaka – Kamysza, w wydarzeniu wzięli udział byli i obecni parlamentarzyści, liczne grono samorządowców, działacze społeczni i aktywiści, a przede wszystkim działacze partii na Podkarpaciu.  „Idziemy w bój, w ciężki bój”

Konwencja Wyborcza PSL – Trzecia Droga rozpoczęła się od przemówienia prezesa ludowców Władysława Kosiniaka-Kamysza. 

Data 1 września w pamięci Polaków pozostaje, jako dzień zadumy, pamięci i wdzięczności tym, którzy oddawali życie, byśmy byli wolni – zaczął Kosiniak-Kamysz, nawiązując do 84. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Podkreślał jednocześnie, że tamte czasy zostały naznaczone także przelewaniem krwi przez działaczy ruchu ludowego, zrzeszającego chłopów, ludzi wsi i miasteczek, a nawet kobiet z kół gospodyń wiejskich. – Za kilka dni w Markowej dojdzie do beatyfikacji rodziny Ulmów – mówił szef PSL, wymieniając imiona całej rodziny: Józefa i Wiktorii i ich dzieci: Stanisława, Barbary, Władysława, Franciszka, Antoniego, Marii i siódmego dziecka nienarodzonego. – Wymieniając ich imiona, chcę dać świadectwo tego, jak zachowali się mieszkańcy podkarpackiej wsi Markowa, Cała rodzina Ulmów wywodziła się z wiciowego ruchu ludowego oddała swoje życie ratując Żydów. Dali świadectwo, że nienawiść i zło kiedyś przemija. Stali się symbolem niegasnącej nadziei – wskazywał. 

Obecność Władysława Kosiniaka – Kamysza w Rzeszowie to nie przypadek.

Idziemy w bój, ciężki bój – mówił.Za dużo polityki…

Szef ludowców przedstawił trzy tematy, najważniejsze na Podkarpaciu i nie tylko. To, po pierwsze bezpieczeństwo. Prezes PSL zapowiedział, że w naszym regionie powinny powstać zakłady produkcji zbrojeniowej.

 – Dobrym miejscem może tu być Mielec – mówił.

IMG_9501

– Zachowamy wszystkie dotychczasowe zamówienia, ale kolejne chcielibyśmy realizować w metodzie pół na pół, połowa w Polsce, druga za granicą. Kosiniak-Kamysz zwracał uwagę, że „armia musi być apolityczna i zmodernizowana”. – Nie wolno wykorzystywać munduru czy to strażackiego, czy wojskowego do celów politycznych – grzmiał ze sceny WDK w Rzeszowie prezes PSL. 

1 września to tradycyjny dzień rozpoczęcia roku szkolnego – chociaż w tym roku edukacja rozpocznie się wyjątkowo 4 września. Była to zatem doskonała okazja do tego, żeby odnieść się do edukacji. – Szkoła musi być wolna od polityki. Sam system edukacyjny musi być tak skonstruowany, aby dzieci i młodzież rozwijały swoje umiejętności, a nie klepały regułki na pamięć – mówił Władysław Kosiniak – Kamysz. Szef ludowców apelował w Rzeszowie o przywrócenie godności zawodu nauczyciela.

Minister Czarnek włożył nauczycielom kubeł śmieci na głowę. Wzrost wynagrodzeń, szacunek, przywrócić godność nauczycieli to jest nasz priorytet – zapowiedział.

Wspominał on też, że odwiedził jedną ze szkół w gminie Świlcza.

Chciałbym, aby wszystkie szkoły w Polsce wyglądały jak ta, w podrzeszowskiej gminie kierowanej przez wójta Adam Dziedzica. To nowoczesne biblioteki, sale lekcyjne i dobry sprzęt informatyczny – mówił. 

Lider PSL zapowiedział też walkę o godność polskiego rolnika.

Kto jak nie my, zadba o polską wieś i polskie rolnictwo? – pytał retorycznie.

Komitety, które kreowały się nabroniące rolników, nie startują pod własnym szyldem. Nie zarejestrowały własnych list wyborczych – mówił Władysław Kosiniak – Kamysz, odnosząc się do AgroUnii, której lider Michał Kołodziejczak wystartuje z list Koalicji Obywatelskiej. 

PSL zapowiedziało, że oczekuje zaprzestania dalszego napływu jakikolwiek produktów rolniczych, a zwłaszcza zboża, z zagranicy.

– Rząd PiS i komisarz ds. rolnictwa w Unii Europejskiej Janusz Wojciechowski nie potrafi pomóc rolnikom – wskazywał szef ludowców.

Prezes PSL poinformował, że w piątek otrzymał list od Janusza Wojciechowskiego (Komisarz UE ds. rolnictwa).

To akt desperacji! Komisarz Wojciechowski jest bezradny. Zwrócił się o pomoc do szefa jedynej partii, która zna się na polskim rolnictwie, żeby rozmawiać z komisarzami, którzy wywodzą się z Europejskiej Partii Ludowej – mówił prezes PSL.

Szczęśliwej Polski już czas

Wojewódzka Konwencja Wyborcza PSL – Trzecia Droga rozpoczęła się od krótkiego koncertu kwartetu smyczkowego „Simple Quartet”. Zespół tworzą zawsze uśmiechnięte i pełne muzycznej pasji panie: Anna – I skrzypce, Kornelia – II skrzypce, Alicja – altówka oraz Klaudia – wiolonczela.

Chwilę później na ekranie wyświetlono kilkunastominutowy film, w którym ukazano kilka hańbiących działań rządów Prawa i Sprawiedliwości, w tym, protesty rolników walczących o godność swojej ciężkiej pracy i jej uczciwe wynagradzanie. Poznaliśmy też najważniejsze afery PiS, w tym m.in. aferę kopertową, miliardy złotych dla TVP, olbrzymie zarobki nominatów PiS w spółkach Skarbu Państwa, upolitycznienie sądów, podsłuchy Pegazusem, strajki kobiet, sprowadzanie zboża technicznego z Ukrainy, tekturowe czeki bez pokrycia, drogie paliwa i wysoką inflację czyszczącą portfele Polaków. 

Tłem muzycznym do filmu była piosenka Jerzego Kryszaka – „Szczęśliwej Polski już czas”, którą śpiewał podczas Sopockiego Hitu Kabaretowego 2023. – Jaką drogą iść, żeby nie dać zgubić się? Czy to nowa wojna jest? Znów dzielić, mamy się? Nie podzielmy się – śpiewał Kryszak. To swoistego rodzaju apel do Polaków, aby skończyć z wojną polityczną, a Polskę uczynić „szczęśliwą” dla wszystkich jej mieszkańców. Gwarantem takiego rozwiązania ma być koalicja Trzeciej Drogi. 

Adam Dziedzic, lider listy Trzeciej Drogi w Rzeszowie: Polskę trzeba naprawić

– Mamy dość wyniszczającego sporu w rodzinach, sąsiedztwie, gminach, całym kraju. Polskę rozdartą na pół, musimy pozszywać trwałą nicią chirurgiczną – mówił Władysław Kosiniak – Kamysz nawiązując do zawodu lekarza, wskazując na Dariusza Sobieraja, jednego liderów z listy Trzeciej Drogi w okręgu krośnieńskim.

Przyszły parlament potrzebuje tez dobrych gospodarzy, którzy tak jak Adam Dziedzic, wójt gm. Świlcza, lider listy w Rzeszowie. Marzy mi się Polska taka, jaką jest ta podrzeszowska gmina. Dobry gospodarz, to gwarancja rozwoju, opieki socjalnej, pomoc potrzebującym – wychwalał samorządowca szef PSL. 

Patrzę dziś na to, co dziś dzieje się z samorządami. Widzę jedno – to o co walczyły nasze poprzednie pokolenia zostało zmarnotrawione. Idę po to by na Podkarpaciu każdy czuł się wolny, bezpieczny. Nie ma Polaków lepszych i gorszych! – mówił Adam Dziedzic, szef podkarpackiego PSL.  

W jakim kraju chcesz żyć? Czy chcesz jeść chleb z polskiego ziarna, żyć w kraju, gdzie przestrzega się prawa, a media publiczne są publiczne – nie partyjne, gdzie każdy może czuć się pełnoprawnym obywatelem bez względu na światopogląd, upodobania polityczne, czy zawód? – pytał retorycznie lider rzeszowskiej listy Trzeciej Drogi Adam Dziedzic.

W swoim przemówieniu kończącym Wojewódzką Konwencję Wyborczą PSL – Trzecia Droga wytykał ządzącym – Prawu i Sprawiedliwości – ograniczone prawo do świadczeń zdrowotnych, niskie wpływy do budżetów samorządów, ograniczając w ten sposób inwestycje lokalne.

Adam Dziedzic wskazywał także na małą liczbę miejsc w żłobkach i przedszkolach na Podkarpaciu.

Czy chcesz też kraju, w którym w szkołach pracują nauczyciele godnie zarabiający? – pytał dalej, odnosząc się też to problemów młodych Polaków: „Czy uważasz, ze młodzi ludzie powinni być wspierani przy zakupie pierwszego mieszkania lub budowy domu?„. 

Zadawane retoryczne pytania przez Adama Dziedzica to sugestia, o jaką wizję Polski walczyć będą kandydaci Trzeciej Drogi.

60 tys. działalności gospodarczych zlikwidowano tylko w I kwartale tego roku, a 90 tys. kolejnych zawieszono – alarmował dalej. Lider PSL na Podkarpaciu zauważył też skalę problemów polskiego rolnictwa. – 120 tys. zawieszonych gospodarstw rolnych w całym kraju – wskazywał, dodając dalej: –wszystko to pod hasłem PiS – żeby żyło się lepiej (hasło wyborcze partii Kaczyńskiego z 2019 r.

Rzeszowskiej jedynce Trzeciej Drogi nie umknęły skandaliczne obsady spółek Skarbu Państwa przez politycznych nominatów PiS.

To kilkanaście milionów złotych waszych pieniędzy, przekazane ich żonom, znajomym z partii, kolegom – mówił Dziedzic. Wójt Świlczy grzmiał też o licznych układach, aferach, „rozbijaniu rządowych limuzyn” czy rozdawnictwu pieniędzy Polakom, żeby kupić ich głosy.

Chcemy, aby Polska była domem dla wszystkich Polaków. Chcemy, by wszyscy mogli być szanowanym, bezpiecznym i szczęśliwym – mówił Adam Dziedzic. – My ten dom odbudujemy – zapewniał.Lider ludowców na Podkarpaciu odniósł się też do haseł rzucanych przez Jarosława Kaczyńskiego, prezesa PiS.

Prezentując wczoraj swoje jedynki, mówił o „jedynej polskiej partii”. Teraz rozpoczyna się nowa licytacja na polskość, na patriotyzm, poświęcenie – zauważył, dodając, że „konkurencję nazywa się zdrajcami”.

Panie prezesie Kaczyński! Nie było pana na świecie, kiedy blisko 130 lat temu powstawało PSL. Wychowaliśmy się tutaj od pokoleń, na najwyższych wartościach, jakimi są „Bóg, Honor i Ojczyzna” budujemy swoją tożsamość – mówił dostojnym głosem Adam Dziedzic. 

Szef PSL na Podkarpaciu nie omieszkał się zauważyć, że nominowanie Zbigniewa Ziobro, jest niczym „lądowanie spadochroniarza na lotnisku w Jasionce”.

Liderzy PiS, Koalicji Obywatelskiej czy Konfederacji Podkarpacie widzieli tylko jedynie oczami swoich plakatów wyborczych i bilbordów. Nasi kandydaci są stąd, z rodzinnej ziemi – zakończył swoje wystąpienie Adam Dziedzic, lider listy Trzeciej Drogi w okręgu 23 (rzeszowskim).

O tym, jak ważne będą to wybory, określane nawet „najważniejszymi” od czasu wolnej Polski, świadczy silna drużyna Polskiego Stronnictwa Ludowego na Podkarpaciu. Kandydaci, którzy znaleźli się na listach Trzeciej Drogi, wierzą, że demokratyczna opozycja przejmie władze w Polsce.

Podczas Wojewódzkiej Konwencji Wyborczej PSL – Trzecia Droga w Rzeszowie poznaliśmy kandydatów ludowców do sejmu. W okręgu 22 (krośnieńsko-przemyski) o głosy będą walczyć następujący przedstawiciele
Polskiego Stronnictwa Ludowego:

Miejsce 2, Dariusz Sobieraj — doktor nauk medycznych. Lekarz medycyny, chirurg, specjalista urolog, specjalista organizacji i ochrony zdrowia. Kierownik Oddziału Urologii Ogólnej i Onkologicznej Wojewódzkiego Szpitala Podkarpackiego im. Jana Pawła II w Krośnie. W latach 2010-2018 Wojewódzki Konsultant z zakresu Urologii dla województwa podkarpackiego. Członek międzynarodowych Towarzystwa Naukowych: Europejskiego Towarzystwa Urologicznego (EAU) i Amerykańskiego Towarzystwa Urologicznego (AUA). Wprowadza nowoczesne, innowacyjne techniki leczenia w województwie podkarpackim. Aktywny działacz społeczny. Od 24 lat związany z samorządem najpierw jako Radny Powiatu Krośnieńskiego, od trzech kadencji Radny Sejmiku Województwa Podkarpackiego. Członek Komisji Zdrowia i Komisji Bezpieczeństwa w Sejmiku. W latach 2010-2014 Wiceprzewodniczący Sejmiku.

Z powodzeniem łączy pracę zawodową z działalnością społeczną, w której również kieruje się mottem „Dobro człowieka dobrem najwyższym”. Jako reprezentant świata medycznego dostrzega potrzebę rozwoju podkarpackiej służby zdrowia. Przyczynił się do przyznania środków finansowych ze źródeł samorządowych na rozwój infrastruktury szpitali. Orędownik utworzenia Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Rzeszowie. Przyczynił się do otwarcia wydziału lekarskiego na Uniwersytecie Rzeszowskim oraz wspiera powstanie wydziału ratownictwa PANS w Krośnie. Wspiera i prowadzi profilaktykę zdrowotną poprzez organizowanie spotkań edukacyjnych i szkoleń. Organizuje akcje prozdrowotne. Prowadzi kampanie, których celem jest budowa nie świadomości mieszkańców Podkarpacia w zakresie potrzeby realizacji badań profilaktycznych i wizyt kontrolnych u lekarzy. Autor programu wczesnego wykrywania raka prostaty na terenie Podkarpacia. Patron wielu wydarzeń sportowych szczególnie z udziałem dzieci i młodzieży z Podkarpacia. Od 1988 roku członek NSZZ SOLIDARNOŚĆ.

Miejsce 4, Jan Pączek – starosta przemyski, lat 66, żonaty, pięcioro dorosłych dzieci, absolwent Akademii Rolniczej w Krakowie. Zamieszkały w Trójczycach, w gminie Orły, gdzie wraz z żoną prowadzi kilkuhektarowe gospodarstwo. Związany samorządem od 1999 r.: wieloletni sekretarz i zastępca gminy Orły, radny powiatu przemyskiego, nieprzerwanie od 2006 r. pełni funkcję starosty przemyskiego. Twórca porozumień powiatu przemyskiego z powiatami z Niemiec, Węgier, Słowacji i Ukrainy. Członek polskiej delegacji w Radzie Związku Międzyregionalnego Euroregionu Karpackiego. Wieloletni prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Szkolnego Zespołu Ludowego Ziemi Przemyskiej „Trójczyce”. Miejsce 6, Jan Urban – lat 58. Magister administracji absolwent WSiZ w Rzeszowie i UMCS w Lublinie. Całe życie związany z Jasłem. Wieloletnie doświadczenie zawodowe w zarządzaniu i administracji, między innymi był Kierownikiem Wydziału Rozwoju Gospodarczego i Promocji UM w Jaśle, Prezesem Zarządu Spółki, współtwórca i dyrektor Powiatowo-Gminnego Związku Komunikacyjnego w Jaśle. Instruktor harcerski, były wieloletni Komendant hufca ZHP w Jaśle. Twórca i organizator Oddziału Kawalerii Ochotniczej kontynuującego tradycje 20 Pułku Ułanów im. Króla Jana III Sobieskiego. Inicjator i organizator przedsięwzięć społeczno-kulturalnych o zasięgu lokalnym i ogólnopolskim. Radny Rady Powiatu Jasielskiego nieprzerwanie od 1999 roku, w samorządzie pełnił między innymi funkcje Wiceprzewodniczącego Rady Powiatu, członka Zarządu Powiatu.

Miejsce 8, Grażyna Borek – z wykształcenia socjolog. Pracowała w jednostkach prowadzących między innymi działalność informacyjną, edukacyjno-szkoleniową i doradczą na rzecz rolników i mieszkańców obszarów wiejskich, tj. w Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Iwoniczu oraz Podkarpackim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Boguchwale. W latach 1994-2002 była radną gminy Zarszyn, a w latach 2006-2010 radną powiatu sanockiego. Od 2010 do 2014 roku pełniła funkcję członka zarządu powiatu sanockiego. W 2015 roku
wicewojewoda podkarpacki. Miejsce 10, Honorata Teleg.

Miejsce 12, Irena Łomańska – wieloletnia urzędniczka cywilna służb mundurowych. Działaczka społeczna, członkini wielu stowarzyszeń, świetna organizatorka, wykonująca swoje obowiązki z sumiennością i odpowiedzialnością. Szczęśliwa mama i babcia. Mieszkanka powiatu przemyskiego, (miejscowość Kunkowiec). Sympatyk PSL.

Miejsce 14, Krzysztof Sawiński – inżynier budownictwa, pracownik ARiMR.
Miejsce 16, Marek Sokół.
Miejsce 18, Ernest Dąbrowski – absolwent Politechniki Rzeszowskiej, Prezes Wojewódzki Forum Młodych Ludowców, społecznik.
Miejsce 20, Alina Radecka – rolnik, członek Rady Powiatowej Podkarpackiej Izby Rolniczej (Jarosław), przedsiębiorca (agent ubezpieczeniowy).
Miejsce 22, Zdzisław Zadworny – zwolennik nowatorskich rozwiązań. Wdrożył 35-
godzinny tydzień pracy dla pracowników w swoim zakładzie. W małym i peryferyjnym
mieście organizuje ogólnopolski festiwal rockowy (obecnie znany jako CieszFanów Rock
Festiwal). Nazywany jest on rockowym burmistrzem. Obecnie pełni funkcję burmistrza
Cieszanowa. Jest najdłużej urzędującym włodarzem spośród wszystkich gmin powiatu
lubaczowskiego. Rządzi nieprzerwanie od 2002 roku. Z zamiłowania prowadzi 40 ha
gospodarstwo rolne.

W okręgu 23 (rzeszowsko-tarnobrzeski) listę Trzeciej Drogi otworzy (miejsce 1) Adam Dziedzic – lat 53, ukończył studia na Politechnice Rzeszowskiej w trzech zakresach. Żonaty, dwójka dorosłych dzieci. Swoje doświadczenie społeczno – zawodowe zdobywał w spółkach prawa handlowego (mi.in. PCH AGROHURT S.A. – rynku hurtowym w Rzeszowie pełniąc funkcję Prezesa Zarządu), organizacjach, politycznych (od października 2021 roku jestem Prezesem Zarządu wojewódzkiego PSL w Rzeszowie), pozarządowych (był prezesem Związku Młodzieży Wiejskiej „Wici”) i w służbie zdrowia. Obecnie sprawuje funkcję wójta Gminy Świlcza. Był również radnym Rady Gminy Świlcza, jak i Rady Powiatu. Na co dzień współpracuję z Mieszkańcami Ziemi Rzeszowskiej i organizacjami działającymi w środowisku, w którym mieszka, pracuje na rzecz i dla dobra społeczności, z której się wywodzi, zawsze jest otwarty na ludzkie problemy. Jego zainteresowania to: polityka, kulinaria, turystyka motocyklowa i strzelectwo sportowe.

Miejsce 4, Ewa Gołębiowska – wykształcenie wyższe, przez 16 lat pracowała w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych w Dębicy. Od ponad 20 lat związana z samorządem jako Radna Rady Miejskiej i Przewodnicząca Rady Miejskiej w Pilźnie. Od 2010 roku Burmistrz Pilzna. Mężatka, mama trójki  dzieci. Najstarsza córka jest lekarzem, starszy syn studiuje na Politechnice Warszawskiej, najmłodszy syn jest uczniem liceum. Rodzice posiadali ponad 20 hektarowe gospodarstwo, w którym od dzieciństwa pracowała. Prowadziła własną działalność – Biuro Rachunkowe. Lubi odkrywać uroki mniej znanych i nieznanych miejsc w Polsce.

Miejsce 6, Stanisław Lonczak – mieszka w Radomyślu Wielkim. Pracował jako zastępca burmistrza gminy Radomyśl. Obecnie pełni funkcję starosty powiatu mieleckiego od 2018 roku.
Miejsce 8, Maria Golenia – mężatka, trzy córki. Ukończyła z wyróżnieniem dwa kierunki studiów wyższych oraz studia podyplomowe ,,Zarządzanie w ochronie zdrowia”. Pracuje jako specjalistka położna w ZOZ Ropczyce. Czwartą kadencję pełni funkcję przewodniczącej Związków Zawodowych pielęgniarek i położnych przy ZOZ w Ropczycach, a także jako członek Zarządu Regionu i Kraju. Członek Zarządu Wojewódzkiego Forum Związków Zawodowych województwa podkarpackiego. Długoletni delegat Okręgowej Izby Pielęgniarek
i Położnych w Rzeszowie. Pełniła funkcję wice przewodniczącej Okręgowego Sądu Pielęgniarek i Położnych w Rzeszowie, oraz Ławnika Sądu Okręgowego w Rzeszowie, a także wice przewodniczącej Rady Miejskiej w Ropczycach. Prezes Stowarzyszenia Rozwoju Witkowic, oraz Uczniowskiego Klubu Sportowego ,,Sokół Ropczyce”. Założyciel Klubu Seniora w Witkowicach. Członek Rady Parafialnej. Kolejną kadencję pełni funkcję
przewodniczącej Rady Osiedla Witkowice. Wraz z mężem prowadzi gospodarstwo rolne.

Miejsce 10, Zbigniew Trębacz – lat 52, od 27 lat związany z Zespołem Szkół Licealnych w
Leżajsku, początkowo jako nauczyciel, a od 2013 roku pełniąc stanowisko dyrektora szkoły.
Zaangażowany w pracę pedagogiczną i kierowniczą placówki. Dbający o szeroko pojęte
dobro szkoły i młodzieży. Mając doświadczenie nauczycielskie, rozumie potrzeby i problemy
zarówno uczniów jak i nauczycieli. Jego praca na rzecz edukacji była wielokrotnie
nagradzana, m.in. przez Komisję Edukacji Narodowej, Ministra Edukacji i Nauki, Ministra
Obrony Narodowej, Związek Strzelecki „Strzelec”, Podkarpackiego Kuratora Oświaty oraz
Starostę Leżajskiego, społecznik, filantrop.

Miejsce 12, Sławomir Kowal – 48 lat urodzony w Rzeszowie Z zawodu mechanik automatyki przemysłowej i urządzeń precyzyjnych  zawodowo od 30 lat związany zakładem Metalurgicznym WSK Rzeszów SA. Żonaty, dwoje dorosłych dzieci. Radny Rady Miejskiej w Błażowej trzech kadencji obecnie pełni funkcję przewodniczącego. Prywatnie pracuje na małym gospodarstwie rolnym. Hobby mechanika warsztatowa. Dewiza życiowa: „żyj tak, aby inni chcieli żyć z tobą”.

Miejsce 14, Błażej Borowiec – ma 49 lat. Urodził się w powiecie mieleckim; mieszka w Nisku – stolicy powiatu niżańskiego, gdzie nieprzerwanie od 2010 roku jest Radnym Rady Miejskiej; pracuje w powiecie tarnobrzeskim. Należy do bardziej aktywnych, doświadczonych i  rozpoznawalnych samorządowców młodszego pokolenia w rejonie. Żonaty, dwoje dzieci. Od 25 lat pozostaje w służbie państwa na stanowiskach urzędniczych w administracji rządowej i samorządowej, w tym szczebla wojewódzkiego.  Posiada wykształcenie wyższe ekonomiczne, oraz pedagogiczne. W tym roku ukończył studia podyplomowe Master of Business Administration (MBA). W latach 2008-2016  pełnił funkcję zastępcy dyrektora i dyrektora WIORiN w Rzeszowie, gdzie  pod jego kierownictwem utworzono pierwszą w kraju pracownię badań GMO oraz drugi w Polsce, po lotnisku Chopina w Warszawie, punkt granicznej kontroli fitosanitarnej na lotnisku Rzeszów- Jasionka.  Za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej  w służbie Państwa odznaczony Brązowym Medalem  za Długoletnią Służbę. Trzykrotnie w plebiscytach gazety Echo Dnia wybrany najskuteczniejszym radnym Rady Miejskiej w Nisku. „Człowiek Roku” w kategorii Samorządność i społeczność lokalna w powiecie niżańskim (edycja 2017).  Za prowadzenie mądrej, skutecznej i otwartej polityki samorządowej, opartej o znajomość realnych problemów lokalnej społeczności, a także za
działania na rzecz tworzenia społeczeństwa obywatelskiego otrzymał tytuł „Osobowość Roku w powiecie niżańskim”  w kategorii Polityka, samorządność i społeczność lokalna w plebiscycie gazety codziennej Nowiny (edycja 2019). Prezes Zarządu Powiatowego PSL w Nisku.  W 2020 roku za zasługi w działalności na rzecz społeczności lokalnej został odznaczony  Srebrnym Krzyżem Zasługi.

Miejsce 16, Daniel Wójcik – urodzony w Dębicy (wiek 33 lat), od dzieciństwa zamieszkuje na terenie gminy Brzostek (Smarżowa, Brzostek, Wola Brzostecka). Absolwent II LO im. ppłk. J. Modrzejewskiego w Jaśle. Ukończył studia magisterskie na kierunku administracja na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie oraz m.in. szkolenie specjalizacyjne z zakresu organizacji pomocy społecznej na Uczelni Państwowej im. Jana Grodka w Sanoku. Radny Rady Miejskiej w Brzostku w latach 2010 – 2018, w tym przewodniczący rady w latach 2014-2015. Od 2018 r. radny Rady Powiatu Dębickiego. Od 2019 r. przewodniczący Zarządu Miasta Brzostek, członek rady społecznej SGPZOZ w Brzostku. Aktywny strażak ochotnik – prezes OSP w Brzostku oraz Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP w Brzostku, członek rady LGD „Liwocz”. W latach 2019-2021 inspektor ds. drogownictwa i oświetlenia ulicznego w Urzędzie Miejskim w Brzostku, od 2021 r. kierownik Centrum Kultury i Czytelnictwa w Brzostku. Prywatnie żonaty, z żoną Martą wychowują wspólnie 2 córki. Zainteresowania: historia, turystyka, literatura fantasy, samorząd i polityka, pożarnictwo.

Miejsce 18, Krzysztof Kosiński – doktor nauk przyrodniczych, nauczyciel, pasjonat biologii, organizator wielu przedsięwzięć ekologicznych, zwolennik kultywowania gwary, tradycji,  kultury i sztuki Podkarpacia. Z zamiłowania ornitolog.

Miejsce 20, Magdalena Burghardt – lat 42, ekonomistka, absolwentka Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie oraz Wyższej Szkoły Zarządzania i Bankowości w Krakowie. Bankowiec z kilkuletnim doświadczeniem, obecnie pracuje na stanowisku Dyrektora Banku Spółdzielczego w Padwi Narodowej. Zaangażowana w lokalną działalność społeczną: prezes Zarządu Gminnego PSL, przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich, członek Ochotniczej Straży Pożarnej, działa w lokalnej grupie kabaretowej, Propagatorka idei wzmacniania roli kobiet w każdej dziedzinie życia, jest członkiem Zarządu podkarpackiego oddziału Stowarzyszenia Kobiety w Centrum. Współpraca z ludźmi na różnych płaszczyznach sprawia jej dużą radość i satysfakcję. Uwielbia sport i w wolnych chwilach podejmuje różne formy aktywności fizycznej. Osoba oddana lokalnej społeczności, bardzo zaangażowana w życie społeczne i kulturalne Podkarpacia.

Miejsce 22, Anna Gniewek-Maria -z zawodu jest  socjologiem, z zamiłowania terapeuta. Od 30 stu lat pracuje w pomocy społecznej. Zaczynał jako pracownik socjalny, poprzez specjalistę pracy socjalnej, na stanowisku kierownika obecnie. – Najlepsze w mojej pracy jest to, że ja lubię. Pracując z osobami z niepełnosprawnością, widzę ich radość, zaangażowanie, a to daje mi kopa do kolejnych działań. Prywatnie jestem dumną matką trzech wspaniałych chłopców. Obecnie studentów prestiżowych polskich uczelni (AGH-informatyka, UJ-stosunki międzynarodowe, Politechnika Warszawska-chemia). – Wychowywałam ich sama i to na kogo wyrośli, jacy są, jest moim największym sukcesem. Moja praca w samorządzie trwa od 30 lat – mówi o sobie. Anioł nie kobieta. Teraz kupuje samochód i remontuje dach – Środowiskowy Dom Samopomocy w Woliczce.

Miejsce 24, Barbara Zych – pedagog, pielęgniarka, wykładowca akademicki, trener umiejętności społecznych, inicjator wielu akcji zdrowotnych, edukacyjnych i promocyjnych w zakresie profilaktyki dla wszystkich grup wiekowych. Pomysłodawca, inicjator utworzenia Zakładu Pielęgnacyjno-Opiekuńczego w Tarnobrzegu, długoletni Kierownik tej placówki.

Miejsce 26, Marta Utnicka – jest dyrektorem Biblioteki Publicznej Gminy i Miasta w Strzyżowie. Poza pracą zawodową aktywnie uczestniczy w działalności organizacji pozarządowych: Związek Strzelecki „Strzelec”, Związek Stowarzyszeń „Wspólny Szlak”, jest wiceprezesem Strzyżowskiego Stowarzyszenia Kobiet Wiejskich, członkiem Czarnorzecko- Strzyżowskiej Lokalnej Grupy Działania, działa w Podkarpackiej Radzie Organizacji Pozarządowych. W 2015 roku zdobyła podwójny tytuł „KOBIETY PRZEDSIĘBIORCZEJ”. Konkurs organizowany jest co roku przez Gazetę Codzienną NOWINY, kapituła konkursu przyznała tytuł laureata pani Marcie w kategorii DZIAŁALNOŚĆ POLITYCZNO–SPOŁECZNA, natomiast w głosowaniu internetowym zdobyła drugie miejsce.  W 2016 roku laureatka nagrody Świętego Michała w kategorii „Wolontariat”, natomiast 2018 roku zdobyła I miejsce w Osobowość Roku organizowanego przez gazetę codzienną Nowiny. W kadencji 2018- 2024 Radna Powiatu Strzyżowskiego.

Miejsce 28, Maria Świniuch  – z zawodu adwokat, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Rzeszowskiego. Po ukończeniu studiów odbyła aplikację adwokacką przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Rzeszowie. Od 2015 r. Maria Świniuch pozostaje członkiem Izby Adwokackiej w Rzeszowie i prowadzi własną Kancelarię Adwokacką. Maria Świniuch należy również do Stowarzyszenia Samorząd i Gospodarka oraz do Stowarzyszenia Kobiety w Centrum. Prywatnie interesuje się historią, w wolnym czasie lubi czytać książki. Kobieta, która potrafi odnaleźć się w każdej sytuacji.

Miejsce 30, Leszek Surdy – z zawodu nauczyciel, trener, instruktor narciarstwa, ratownik. Przez kilkanaście lat razem z żoną prowadził sekcję akrobatyki sportowej. Od 2014 roku wójt gminy Gorzyce, Wiceprezes Zarządu Wojewódzkiego PSL w Rzeszowie.

źródło: materiały nadesłane

zdjęcia: materiały nadesłane


02-09-2023

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)