REKLAMA

RZESZÓW. XIX Światowy Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych (ZDJĘCIA)

RZESZÓW / PODKARPACIE. W miniony weekend, ulicami Rzeszowa przeszedł barwny korowód zespołów polonijnych. W ten sposób został oficjalnie zainaugurowany XIX Światowy Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych. 

357490848_670840011744795_7365952576714328913_n_1

 

Festiwal rozpoczął się 12 lipca i potrwa do 18 lipca. Środa i czwartek wypełnione były jednak spotkaniami organizacyjnymi, zakwaterowaniem oraz próbami. Pierwszym wydarzeniem, w którym mogła wziąć udział publiczność, był piątkowy korowód i koncert powitalny na rzeszowskim Rynku.

 

Tradycyjny korowód polonijnych zespołów przeszedł od al. Lubomirskich, przez 3 Maja i ulicę Kościuszki, aż na Rynek, gdzie nastąpiło oficjalne otwarcie. Zespoły oraz publiczność przywitali na scenie m.in.: pełnomocnik rządu do spraw Polonii i Polaków za granicą Jan Dziedziczak, marszałek Władysław Ortyl, wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, wiceprzewodniczący sejmiku województwa Jerzy Cypryś, prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek oraz Aleksander Bobko, prezes Stowarzyszenia Wspólnota Polska.

Bardzo się cieszymy, że możemy was przywitać. Ta obecność jest potrzebna i ważna, bo jako samorząd wspieramy Polonię całego świata. Z tego województwa, z Podkarpacia wyjechało za granicę wiele tysięcy Polaków za chlebem. Wracając, przynosicie to piękno folkloru i tradycji. Dziękujemy, że pielęgnujecie naszą kulturę. Życzę, aby wasz pobyt na Podkarpaciu był wielkim sukcesem festiwalu i sukcesem każdego z was. Wracajcie do nas jak najczęściej. Dziękujemy za waszą obecność – mówił Marszałek Władysław Ortyl.

 

Reprezentując władze Rzeczypospolitej, chciałbym was serdecznie przywitać. Witajcie w domu. Dziękuję mieszkańcom Podkarpacia za tak miłe przyjęcie naszych rodaków z całego świata. Cieszmy się tym dzisiejszym wielkim świętem. Polaków na całym świecie łączy historia, język, kultura i tradycja. Państwo są przykładem, że można kultywować naszą tradycję niezależnie od miejsca zamieszkania. Polska jest wam za to wdzięcznapowiedział pełnomocnik rządu do spraw Polonii i Polaków za granicą Jan Dziedziczak.

 

Drodzy Polonusi, serdecznie was witam na podkarpackiej ziemi. Wierzę, że to będzie wspaniały czas. Te cztery lata były dla nas bardzo długie. Czekaliśmy na was, dlatego dziękuję, że przyjęliście zaproszenie i przyjechaliście w nasze gościnne progimówiła wojewoda Ewa Leniart

 

Zanim korowód dotarł na Rynek, na scenie można było obejrzeć występy polskich zespołów. A po oficjalnym otwarciu rozpoczął się koncert powitalny „Rzeszów Polonii” w wykonaniu polskich zespołów.

 

W weekend 15-16 lipca w ramach festiwalu odbędą się Dni Polonijne, nad którymi patronat objął marszałek Władysław Ortyl. Zespoły polonijne wystąpią w różnych miejscach Podkarpacia, m.in. w Stalowej Woli, Lubaczowie, Krośnie czy Ropczycach. W poniedziałek, 17 lipca na miłośników folkloru czeka z kolei finałowe, najbardziej atrakcyjne i barwne wydarzenie – Koncert Galowy – „Rzeszów Forever”, który odbędzie się w Hali Podpromie (szczegóły na plakacie)

 

W festiwalu uczestniczy 20 zespołów z Ukrainy, Mołdawii, Brazylii, Litwy, Kanady, Australii, USA, Czechi Niemiec. Łącznie w wydarzeniu bierze udział ponad pół tysiąca osób, z czego 560 to tancerze.

 

Współorganizatorem XIX Światowego Festiwalu Polonijnych Zespołów Folklorystycznych jest Samorząd Województwa Podkarpackiego.

 

Jesteśmy bardzo dumni i cieszymy się, że możemy brać udział w tym ważnym i pięknym święcie Polonii, które jest również znakomitą promocją naszego regionu, a także cennym wkładem w pielęgnowanie naszego kulturowego dziedzictwamówi Marszałek Władysław Ortyl.

źródło: Portal Samorządu Województwa Podkarpackiego

zdjęcia: Anna Magda / Biuro Prasowe UMWP


17-07-2023

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)