RZESZÓW. Dogoterapia w KSW2 dla małych pacjentów Onkohematologii
RZESZÓW. Od 21 kwietnia w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr. 2 w Rzeszowie trwają zajęcia z dogoterapii. Mali pacjenci Kliniki Onkohematologii Dziecięcej mogą korzystać z tej innowacyjnej metody terapeutycznej dwa razy w miesiącu.
Projekt dogoterapii w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim jest realizowany dzięki Fundacji Dr Clown, która współpracuje z wykwalifikowanymi dogoterapeutami posiadającymi odpowiednie przeszkolenie.
Terapia z udziałem psa to metoda wspomagająca, która wzmacnia efekty prowadzonej rekonwalescencji i rehabilitacji. Pobyt w szpitalu i procedury medyczne wiążą się z dużym stresem. Dzieci często źle znoszą rozłąkę z rodzicami, czują się samotne i nie mają motywacji do zabiegów. Regularne zajęcia z dogoterapii korzystnie wpływają na samopoczucie dziecka, redukują stres oraz zaspokajają potrzebę bliskości i akceptacji.
Fundacja Dr Clown prowadzi program dogoterapii od 2017 r. Do dziś skorzystało z niego już prawie 12 tysięcy małych pacjentów z oddziałów psychiatrii, onkologii czy neurologii w kilkunastu polskich miastach. Tylko w 2022 r. było ich blisko 3 tys.
Nie od dziś wiadomo, że towarzystwo czworonożnego przyjaciela pozytywnie wpływa nie tylko na nasze samopoczucie, ale i zdrowie fizyczne. Bliski kontakt z psem okazuje się być również wspaniałą formą terapii. Obecność psa jest wyjątkowo pomocna podczas pobytu w szpitalu, gdy pacjenci czują się przygnębieni, osamotnieni i muszą mierzyć się z trudnościami. Zmniejszenie napięcia spowodowanego chorobą jest także celem „terapii śmiechem” prowadzonej przez wolontariuszy Fundacji Dr Clown. Z tego powodu w 2017 roku powstała idea współpracy między Fundacją a Mars Polska polegająca na połączeniu uśmiechu i towarzystwa psa dla dobra najmłodszych pacjentów.
I nie tylko tych najmłodszych
Do zajęć w szpitalu, w których brała udział grupa przedszkolaków, dołączył nastolatek. Pani pielęgniarka powiedziała, że dobrze mu zrobi jak oderwie się na chwilę od telefonu. Paweł nie był tym zachwycony, ale od razu zauważyliśmy, że na widok psa podniosły się mu kąciku ust do góry. Chłopak wziął udział w prostych zabawach, ale równiez pomagał młodszym dzieciom. Na koniec spotkania, zapytał czy może chwilę posiedzieć Bellą. Prowadząca nie miała nic przeciwko, poprosiła żeby uzupełnił psu miskę z wodą, dał mu trochę smaczków, a ona akurat się spakuje. Paweł chętnie wszystko zrobił, a potem usiadł obok Belii i zaczął opowiadać o sobie: co lubi robić, kim chciał by zostać i dlaczego jest mu czasami smutno.
– Psy są mega fajne. Bella mnie wysłuchała, patrzyła tymi swoimi mądrymi oczami i wcale mnie nie oceniała. – powiedział Paweł na koniec do prowadzącej.
Zajęcia „terapii śmiechem” połączonej z dogoterapią są wspaniałym uzupełnieniem i wsparciem leczenia oraz rehabilitacji. Dogoterapia to także okazja do zabawy i odwrócenia uwagi małych pacjentów od bólu i pobytu w szpitalu. W trakcie zajęć z udziałem psów mali pacjenci odczuwają bezwarunkową akceptację ze strony zwierzęcia, dzięki czemu wzrasta ich pewność siebie i motywacja do ćwiczeń. Efekty widoczne są gołym okiem! Dzieci otwierają się i chętniej wchodzą w relacje z innymi, a smutek i lęk szybko ustępują na ich twarzach miejsca uśmiechowi. Podczas zajęć dzieci przytulają się do psa, głaszczą go, mówiąc „jak dobrze, że jesteś”!
źródło: KSW nr. 2 w Rzeszowie/ Fundacja Dr Clown
zdjęcia: facebook / Fundacja Dr Clown Podkarpacie / KSW nr. 2 w Rzeszowie
lub zaloguj się aby dodać komentarz
Zaloguj się aby dodać komentarz