REKLAMA

PODKARPACIE. Caritas Diecezji Rzeszowskiej podsumował rok pomocy humanitarnej dla Ukrainy

Caritas Diecezji Rzeszowskiej podsumowała dotychczasowe formy wsparcia dla uchodźców. O pomocy humanitarnej organizowanej od pierwszych dni wojny na Ukrainie mówiła także wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.

W konferencji prasowej zorganizowanej przez dyrektora Caritas Diecezji Rzeszowskiej ks. Piotra Potyrałę wziął udział biskup Jan Wątroba, który pokreślił, że od momentu wybuchu wojny za naszą wschodnią granicą Diecezja Rzeszowska i Caritas włączyły się w niesienie pomocy uchodźcom. – Wszystkie działania pomocowe są zewnętrznym znakiem solidarności i wrażliwości nas Polaków na ludzi potrzebujących – mówił bp Wątroba.

– Chcę bardzo serdecznie podziękować zarówno obywatelom, mieszkańcom Podkarpacia, całej Polski, ale także organizacjom, w tym Caritas Diecezji Rzeszowskiej za wsparcie, które zostało udzielone organom administracji rządowej w realizacji procesu pomocy zarówno dla uchodźców, którzy szukali schronienia na terytorium naszego województwa i kraju, jak również za to, że nieustannie następuje pomoc dla tych obywateli Ukrainy, którzy pozostają na terenach objętych wojną. Dzięki temu wsparciu proces adaptacji, integracji uchodźców, którzy zdecydowali się opuścić swoją ojczyznę i szukać u nas schronienia, może przebiegać dobrze. Jestem niezwykle wdzięczna za to, że punkt pomocowy przy Caritas Diecezji Rzeszowskiej funkcjonuje niezmiennie przez cały rok. Pomoc jest świadczona w różny sposób – także poprzez wydawanie potrzebnych produktów, ale również poprzez wsparcie o charakterze psychologicznym czy terapeutycznym, w zależności od potrzeb osób, które tutaj się zgłaszają – mówiła wojewoda.

Ewa Leniart zaznaczyła, ze ogromny wkład w realizację równych form pomocy mają mieszkańcy naszego regionu – zarówno przez uczestnictwo w różnego rodzaju zbiórkach, akcjach pomocowych, jak też poprzez przyjmowanie uchodźców pod swój dach.

Podsumowanie działalności pomocowej prowadzonej przez Caritas Diecezji Rzeszowskiej

Działania Caritas Diecezji Rzeszowskiej podsumował dyrektor placówki ks. Piotr Potyrała.

– Gdy wybuchła wojna, to natychmiast Caritas Diecezji Rzeszowskiej, centrala Caritas, ale także nasze oddziały lokalne, terenowe, placówki dla osób z niepełnosprawnością, placówki dla seniorów, parafialne zespoły Caritas, koła szkolne, poszczególne parafie włączały się w organizowaną akcję pomocową dla uchodźców. Już kilka dni po wybuchu wojny uruchomiliśmy punkt pomocy kryzysowej – w pierwszych miesiącach z tej formy wsparcia korzystało nawet 400 osób dziennie. W sierpniu punkt został przekształcony w profesjonalne Centrum Pomocy Uchodźcom i Migrantom, które oferuje nie tylko pomoc materialną, ale również pomoc psychologiczną, doradztwo zawodowe, opiekę nad dziećmi, kursy języka polskiego. Od wybuchu wojny do dzisiaj z tych różnych form wsparcia Centrum w Caritas Diecezji Rzeszowskiej skorzystało ponad 32 tysiące uchodźców z Ukrainy. Z pomocy psychologicznej skorzystało do tej pory 420 osób, z kursów języka polskiego150 osób, z wypoczynku wakacyjnego i zimowego dla dzieci z Ukrainy 260 osób. Organizowaliśmy także turnusy rehabilitacji medycznej w Myczkowcach, z których skorzystało z nich 180 osób – powiedział ks. Potyrała.

Dyrektor Caritas Diecezji Rzeszowskiej podkreślił, że pomoc jest cały czas kontynuowana i dostosowywana do aktualnych potrzeb.

– Wysyłamy także pomoc humanitarną w różne rejony objętej wojną Ukrainy. To wsparcie dociera zarówno do miejsc, gdzie są tzw. uchodźcy wewnętrzni, ale także wysyłamy pomoc na wschodnią Ukrainę – przykładem takiej akcji może być przekazanie, wspólnie z Fundacją PGE, 6 tys. pakietów żywności dla ukraińskich żołnierzy. Łącznie jako Caritas Diecezji Rzeszowskiej przekazaliśmy ok. 780 ton produktów pomocy humanitarnej, a we współpracy z innymi organizacjami 2 tys. ton, w tym 1 800 t to pomoc żywnościowa.

Ks. Piotr Potyrała zaznaczył, że pomoc na tak ogromną skalę jest możliwa dzięki zaangażowaniu wielu osób.

– Dziękuję pracownikom, wolontariuszom Caritas, darczyńcom – tym indywidualnym, ale także firmom, spółkom Skarbu Państwa i wszystkim podmiotom i osobom zaangażowanym w organizację pomocy – dodał.

źródło: Oficjalna strona Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego

23-02-2023

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)