REKLAMA

Międzynarodowa wymiana młodzieży w Brzozowie (ZDJĘCIA)

BRZOZÓW / PODKARPACIE. Stowarzyszenie Wspierania w Rozwoju – Poza Horyzont wspólnie ze Stowarzyszeniem Respirare Sinapsi oraz International Center for Development of Education and Training (ICDET) zrealizowało projekt „BE YOURSELF”. Projekt skierowany był do młodzieży w wieku 15-18 lat.

Głównym celem było podnoszenie samooceny, wspieranie postawy bycia sobą, umiejętność dostrzegania swoich słabych i mocnych stron. Realizując nasz projekt, chcemy zapobiegać problemom psychicznym wśród młodzieży. Zależy nam na tym, by każdy czuł się dobrze sam ze sobą, akceptował to, jaki jest, potrafił się zaaklimatyzować w grupie bez „ubierania maski”.

Głównym działaniem projektowym była wymiana młodzieży, która odbyła się w dniach 25 marca – 2 kwietnia 2023 roku w Brzozowie. Młodzi ludzie z Polski, Bułgarii i Włoch spotkali się, by wspólnie pracować nad nowymi formami przekazywania wiedzy, doszkalać się oraz dobrze bawić. Działania realizowane były z wykorzystaniem metod edukacji nieformalnej. Uczestników bardzo interesowała arteterapia, dlatego wybrali tę formę jako sposób przekazu. Podczas wymiany pracowali nad spektaklem teatralnym, w którym główną rolę odgrywała maska. Młodzież samodzielnie przygotowała scenariusz oraz rekwizyty. Efekty swojej pracy zaprezentowała uczniom szkoły podstawowej w Brzozowie. Chcieli w ten sposób zachęcić rówieśników do wychodzenia ze strefy komfortu, przełamywania stereotypów, do rozwijania swoich talentów i zainteresowań. Pragnęli pokazać, że czas wolny można wykorzystać kreatywnie – poprzez teatr.

W czasie licznych warsztatów uczestnicy pracowali nad poprawą samooceny, uczyli się, jak radzić sobie ze stresem oraz trudnymi emocjami. Powstały prezentacje multimedialne, plakaty motywacyjne, które będą wykorzystywane podczas warsztatów w szkołach. Praca w międzynarodowym zespole pozwoliła młodzieży doskonalić umiejętności społeczne, językowe i komunikacyjne. Oczywiście nie mogło zabraknąć prezentacji kultury, zwyczajów oraz degustacji potraw krajów uczestniczących w wymianie. Był też czas na zwiedzanie podkarpackich atrakcji, młodzież polska okazała się świetnymi przewodnikami dla kolegów z Bułgarii i Włoch.

Projekt nie kończy się na samej wymianie. Obecnie uczestnicy przeprowadzają warsztaty dla młodzieży w swoich lokalnych społecznościach. Dzielą się wypracowanymi rezultatami, chcą mieć wpływ na życie toczące się wokół nich. Swoimi działaniami zachęcają rówieśników do aktywności społecznej, otwartości na drugiego człowieka i rozwoju swoich zainteresowań.

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Erasmus+.

źródło: UG Brzozów

 


18-05-2023

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)