IPN. „Przystanek Historia” w TVP Historia, odc. 72: Polscy sportowcy w II wojnie światowej
23 lutego, w czwartek o godzinie 16:35 na kanale TVP Historia w ramach programu „Przystanek Historia” odbędzie się emisja odcinka 72: „Polscy sportowcy w II wojnie światowej”. Instytut Pamięci Narodowej zachęca do oglądania.
Emisja 23 lutego 2023 r., godz. 16.35, powtórka 24.02 godz. 07.10
Historia II wojny światowej nie oszczędziła polskich sportowców. Ich los był nieodłącznie związany z losami polskiego narodu. II Rzeczpospolita, choć krótko istniała, dała Polsce wspaniałych sportowców, takich jak Maria Kwaśniewska, Halina Konopacka, Janusz Kusociński, Leon Sperling, Józef Noji, Bronisław Czech i wielu innych.
Po wybuchu wojny wielu z nich zaangażowało się w działalność państwa podziemnego, odkładając własne marzenia na bok. Podjęli nierówną walkę z niemieckim okupantem, zamieniając areny sportowe na działalność konspiracyjną, barykadę w powstaniu warszawskim czy obóz koncentracyjny. Walka, jaką musieli podjąć nie toczyła się już na zasadach fair play, a stawką zmagań były wartości najwyższe: wolność i służba ojczyźnie. Więcej na ten temat w najbliższym, 72. odcinku programu „Przystanek Historia”, gdzie głos zabierze Paweł Sztama – pracownik Biura Badań Historycznych IPN. Autor książek: Generał August Emil Fieldorf. Biografia wojskowa (2016), Inteligenci w bezpiece: Brystygier, Humer, Różański (2017).
Przypominamy, że 14 lutego 2023 r. o godz. 17:00 w siedzibie Instytutu Polskiego w Berlinie przy Burgstraße 27 odbyła się uroczysta inauguracja Przystanku Historia IPN w Berlinie. Uroczystość uświetnił wykład Wolfganga Templina, znanego niemieckiego publicysty i działacza opozycji demokratycznej w NRD, na temat powstania wielkopolskiego widzianego z perspektywy niemieckiej historiografii. Dodatkowo zgromadzeni goście mogli wysłuchać krótkiego koncertu wirtuoza gitary, Łukasza Kuropaczewskiego oraz obejrzeć wystawę „Powstanie Wielkopolskie 1918–1919”.
12 lutego 2023 r. na cmentarzu St. Peter Churchyard w podlondyńskim Iver odbyła się uroczystość poświęcenia nagrobka gen. Mieczysława Sawickiego. Pomnik nagrobny w 15 rocznicę śmierci generała ufundowany został przez Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN. W wydarzeniu uczestniczyło liczne grono przedstawicieli polskiej społeczności w Wielkiej Brytanii, wśród nich prezes Stowarzyszenia Związku Lotników Polskich w Wielkiej Brytanii Artur Bildziuk i przedstawiciel portalu Polskie Miejsca w Wielkiej Brytanii Marcin Kunicki.
Ponadto w 72. odcinku zachęcamy do skorzystania z najnowszej oferty wydawniczej IPN. Książka „Andrzej Niesiołowski (1899-1945). Z dziejów nurtu chrześcijańsko-społecznego w polskiej socjologii” Urszuli Kozłowskiej i Tomasza Sikorskiego przybliża postać Andrzeja Niesiołowskiego, który przez wiele lat był postacią albo zapomnianą, albo przemilczaną, co może dziwić, bo przecież należał do czołowych reprezentantów polskiej inteligencji katolickiej. Był znanym i cenionym uczonym, publicystą oraz myślicielem, mocno zakorzenionym w ideach płynących z katolickiej nauki społecznej.
Premiera 72. odc. programu „Przystanek historia”: TVP Historia – 23.02 (czwartek), godz. 16.35; powtórka 24.02 (piątek), godz. 07.10, w TVP Polonia – 28.02.2023 (wtorek), godz. 15.15; w TVP 3 – 05.03.2023 (niedziela) godz. 8.30.
Link do playlisty „Przystanek Historia”
źródło: Instytut Pamięci Narodowej
lub zaloguj się aby dodać komentarz
Zaloguj się aby dodać komentarz