REKLAMA

Blisko 150 ochotników zdobywa podstawy żołnierskiego rzemiosła

PODKARPACIE. Od 9 września 2023 r. blisko 150 ochotników zdobywa podstawy żołnierskiego rzemiosła w 3 Podkarpackiej Brygadzie Obrony Terytorialnej w ramach szkolenia podstawowego (dla osób, które nie miały styczności ze służbą wojskową) i wyrównawczego (dla osób, które wcześniej złożyły przysięgę wojskową i chcą służyć w WOT). Za ochotnikami jest już pierwsze w życiu strzelanie bojowe na strzelnicy w Łańcucie.

Bramy koszar 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej przekroczone zostały w ubiegłą sobotę. Kandydaci rozpoczęli szkolenie w Ośrodku Szkoleniowym w Nowej Sarzynie. Pod okiem kadry instruktorskiej składającej się z żołnierzy kompanii szkolnej z Rzeszowa przez najbliższe dni będą doskonalić umiejętności żołnierskie.

Z samego rana w środę, ochotnicy szkolenia podstawowego i wyrównawczego wykonali pierwsze strzelanie bojowe z 5,56 mm z karabinka MSBS Grot. Na początku zakres wiedzy i umiejętności koncentrował się na teorii. Rekruci musieli nauczyć się między innymi rozkładania, czyszczenia i składania broni. Warunki na polu walki mogą być różne, dlatego żołnierz musi umieć szybko rozłożyć broń, dokładnie ją wyczyścić i złożyć. Następnie odbyła się część praktyczna i przystąpili do strzelania.

– Było to moje pierwsze strzelanie w życiu, jednak strach ma wielkie oczy i jak na pierwsze szkolenie ogniowe poszło mi dobrze. Szkolenie jest intensywne, jednak to właśnie na strzelanie większość z Nas czekała najbardziej – powiedział rekrut z Podkarpacia.

Zajęcia w czasie tzw. „szesnastki” są ukierunkowane na naukę podstawowych zagadnień taktycznych potrzebnych do przetrwania na współczesnym polu walki, z ratownictwa medycznego, topografii, ze szczególnym naciskiem na strzelanie bojowe. Szkolenie podstawowe zakończy się pętlą taktyczną, czyli swojego rodzaju sprawdzianem umiejętności nabytych przez ostatnie 2 tygodnie szkolenia. Nagrodą za przelany pot, wysiłek i trud włożony w szkolenie będzie przysięga wojskowa, która odbędzie się 24 września w Rzeszowie.

Po przysiędze wszyscy żołnierze zostaną rozdysponowani do etatowych batalionów 3 Podkarpackiej Brygady OT rozmieszczonych w Rzeszowie, Nisku, Dębicy, Jarosławiu i Sanoku.

***

CZEKAMY WŁAŚNIE NA CIEBIE!

Proces rekrutacji w szeregi 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej jest ciągły i w każdej chwili można złożyć wniosek o powołanie do WOT. Nabór ochotników już trwa. Chcesz wstąpić do WOT? Nic prostszego! Skontaktuj się z rekrutrem z 3 Podkarpackiej Brygady OT – https://rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl/ !

***

materiały nadesłane Tekst: ppor. Magdalena Mac rzecznik prasowy 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej Strona główna – 3 PBOT (wojsko-polskie.pl) Zdjęcia: 3 PBOT

17-09-2023

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)