REKLAMA

Wypadek na stoku. 15-latka przewieziona do szpitala

PRZEMYŚL / PODKARPACIE. Zimowa aura zachęca do aktywnego wypoczynku na nartach, czy snowboardzie. Dla wielu, to doskonała okazja do spędzania wolnego czasu na stokach narciarskich. Niestety dla 15-letniej mieszkanki Krakowa, wczorajszy wyjazd na narty, zakończył się pechowo. Podczas zjazdu ze stoku najechał na nią 41-letni narciarz. Apelujemy, aby nie zapominać o bezpieczeństwie własnym i innych oraz zachować ostrożność i rozwagę na stokach narciarskich.

skiing-gea830ff17_1280

Wczoraj po godz. 15, dyżurny przemyskiej komendy otrzymał zgłoszenie, że na stoku narciarskim w Przemyślu doszło do zdarzenia, w którym ucierpiała 15-letnia mieszkanka Krakowa.

Podczas wyjaśniania okoliczności zderzenia, policjanci ustalili, że 41-letni mieszkaniec Lubaczowa, podczas zjazdu ze stoku, nie zachował ostrożności i nagle najechał na 15-latkę. Oboje przewrócili się. Nastoletnia mieszkanka Krakowa, z podejrzeniem wstrząśnienia mózgu, została przewieziona przez ratowników medycznych do szpitala na badania.

41-latek został poddany badaniu na stan trzeźwości. Okazało się, miał w organizmie 0,36 promila.

Policjanci wyjaśniać będą dokładne okoliczności tego zdarzenia.

Policja apeluje o ostrożność i bezpieczeństwo podczas uprawiania sportów zimowych.

Zawsze pamiętajmy o regułach określonych w dekalogu narciarskim Międzynarodowej Federacji Narciarskiej, które określają zasady bezpiecznego korzystania ze stoków.

Oto one:

„Na stoku nie jesteś sam”. Korzystając ze stoku pamiętaj, że są tam inni. Unikaj brawury, nie hamuj sypiąc śniegiem, bo choć to widowiskowe, może stwarzać uciążliwość lub zagrożenie dla pozostałych osób.

„Panuj nad prędkością”. Dostosuj szybkość do własnych umiejętności, rodzaju i stanu trasy. Zwróć też uwagę na pogodę. Mgła i opady to nie jest dobry czas na testy prędkości zjazdu.

„Mądrze wybierz trasę”. Sprawdzian umiejętności może zakończyć się tragicznie, jeśli pominiemy oznaczenie trudności szlaku.

„Wyprzedzaj z głową”. Jadąc obok innych pamiętaj o zachowaniu bezpiecznej odległości. Mijając lub wyprzedzając mogę tego dokonać z każdej strony, jednak muszę mieć wystarczająco miejsca.

„Ruszaj ostrożnie”. Na początku trasy jak i po chwilowym zatrzymaniu zwróć uwagę na zagęszczenie osób na stoku oraz na możliwość dalszego zjazdu. Lepiej czasem chwilę poczekać.

• „Zatrzymuj się tylko wtedy, gdy musisz”. Zatrzymując się na stoku zawsze zjeżdżaj na ubocze. Zatrzymywanie na środku trasy, na zwężeniach lub w miejscach, gdzie widoczność jest ograniczona, jest niebezpieczne.

„Podchodź lub schodź poboczem”. Wspinając się lub schodząc z trasy najlepiej trzymać się ubocza. Gdy widoczność jest ograniczona, nawet bezpieczniej jest zejść całkowicie z trasy.

„Stosuj się do znaków narciarskich”. Oznaczenia na trasie zjazdu nie są po to, by ograniczać zabawę, lecz by zadbać o bezpieczeństwo. Przestrzegaj ich. Jeśli nie znasz wszystkich znaków, zapytaj w punkcie informacyjnym schroniska, przy wyciągu lub na Policji.

„Udziel pierwszej pomocy”. Widząc wypadek, w którym osoba mogła doznać obrażeń zatrzymaj się i udziel pierwszej pomocy. Czasem jedna chwila, dodatkowa ręka lub zwykły opatrunek może uratować komuś życie.

„Nie bądź anonimowy”. Jeśli ujawniłeś zdarzenie lub usłyszałeś, że stało się coś, co wymaga interwencji wezwij pomoc. Zatrzymaj się i zapytaj. Czasem zwykła obecność i chwila rozmowy pozwalana podjąć słuszną decyzję o wezwaniu służb lub nawet rezygnacji z dalszej jazdy, jeśli osoba czuła się niepewnie.

źródło: KMP Przemyśl


ZOBACZ RÓWNIEŻ: Dobromir Sośnierz o negocjacjach w sprawie Turowa: Negocjacje są owiane tajemnicą!

tvPolska.pl


Informacje o aktualnej sytuacji na drogach Sanoka, powiatu sanockiego i całego regionu w grupie
 POMOC112

DOŁĄCZ DO GRUPY – KLIKNIJ

20-01-2022

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)