STRAŻ GRANICZNA: Rok 2021 na podkarpackiej granicy w liczbach
PODKARPACIE. W 2021 roku funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej odprawili o 820 tys. więcej podróżnych i o 600 tys. więcej pojazdów niż w roku 2020 r. Ujawnili rekordową w ciągu ostatnich lat liczbę fałszywych dokumentów (ponad 3 tys.). Na granicy zatrzymano 220 nielegalnych imigrantów.
Ruch graniczny – nieznaczny wzrost
W 2021 roku funkcjonariusze Straży Granicznej z Podkarpacia odprawili łącznie ponad 5,5 mln podróżnych, co stanowi ok. 17-procentowy wzrost w porównaniu do roku poprzedniego. Największy ruch graniczny osób zanotowano na przejściach granicznych w Medyce (2,4 mln) oraz w Korczowej (2,1 mln). Na tych przejściach granicznych oprawiono kolejno ok. 781 i 786 tysięcy pojazdów. W związku z ograniczeniem ruchu międzynarodowych pociągów z Ukrainy mundurowi skontrolowali o 70 procent mniej podróżnych przekraczających granicę koleją (36 tys. osób).
Kolejny rekordowy rok pod znakiem fałszywych dokumentów
W 2021 roku na podkarpackich przejściach granicznych ujawniono 3075 fałszywych dokumentów, co stanowi 59-procentowy wzrost w stosunku do roku 2020.
Połowa fałszywek to różnego rodzaju zaświadczenia niezbędne do podjęcia przez cudzoziemców pracy na terytorium Polski. Ujawniano też fałszywe zaświadczenia ze szkół (12 szt.) oraz certyfikaty covidowe (17 szt.). Warto podkreślić, że praca i nauka były to jedne z nielicznych powodów, które uprawniały cudzoziemców do wjazdu na terytorium Polski (ograniczenia związane z pandemią Covid-19).
Na przykład w marcu 2021 roku, na przejściu granicznym w Korczowej do oprawy podjechał mołdawski autobus, w którym wszyscy podróżni (23 ob. Mołdawii) mieli fałszywe oświadczenia do pracy
Ujawniono również m.in. fałszywe: prawa jazdy (285 szt.), fałszywe odbitki stempli kontroli granicznej (279 szt.), tytuły pobytowe (26 szt.), dowody osobiste (12 szt.) oraz paszporty (5 szt.).
Odmowy wjazdu – znaczny wzrost
W minionym roku funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej odmówili wjazdu do Polski łącznie ponad 18 tys. osób. Zdecydowana większość, bo aż 17,1 tys. to obywatele Ukrainy.
Głównymi powodami wydania decyzji o odmowie wjazdu były kolejno: brak dokumentów potwierdzających cel i warunki wjazdu (ponad 8 tys.), zagrożenie dla zdrowia (ponad 5 tys.), osoby zastrzeżone w bazach danych (ponad 3 tys.), wykorzystanie dopuszczalnego okresu pobytu (ok. 1,6 tys.).
Migracja na granicy zielonej na wyższym poziomie
W minionym roku zatrzymano 220 imigrantów, którzy nielegalnie przekroczyli granicę do Polski z Ukrainy i Słowacji w celach migracyjnych (2020 r. /137 osób). Wśród nich najwięcej było obywateli Afganistanu (69), Turcji (33), Somalii (17) oraz Syrii (21). 27 zdarzeń miało charakter przekroczeń grupowych, w których sprawcami było łącznie 162 osoby. Zatrzymano 27 organizatorów nielegalnego przekraczania granicy. Byli to głównie obywatele Ukrainy, Polski oraz Turcji.
Przemyt i paserstwo
3-krotny wzrost wartości ujawnionych przedmiotów i towarów
Łączna wartość nielegalnych towarów wyniosła ponad 23 mln złotych, co stanowi 3,5-krotny wzrost w stosunku do roku poprzedniego.
Wartość zatrzymanych papierosów oraz tytoniu oszacowano na ponad 14,3 mln złotych. Udaremniono przemyt alkoholu o wartości ponad 45 tys. złotych. Ujawniono również narkotyki różnego typu o wartości ponad 200 tys. złotych.
O 23 procent wzrosła liczba zatrzymanych pojazdów pochodzących z przestępstwa (79 szt.). Spadła liczba ujawnionych części pochodzących ze skradzionych aut (777 szt.). Łączna wartość zatrzymanych pojazdów i części wyniosła ponad 6 mln złotych.
Nabór do służby
Bieszczadzki Oddział SG w sposób ciągły prowadzi nabór nowych funkcjonariuszy do służby. W 2021 roku wcielono 120 młodych adeptów. To największa liczba na przestrzeni ostatnich kilku lat.
Inwestycje na granicy państwa
W 2021 roku duże środki finansowe zainwestowano w infrastrukturę wspierającą ochronę podkarpackiego odcinka granicy z Ukrainą. Oddano do użytku 3 kolejne wieże obserwacyjne (kamery termowizyjne umieszczone na masztach). Zainstalowano kilka mobilnych zestawów perymetrycznych, a na kilkudziesięcio – kilometrowym odcinku granicy wykonano zaawansowane prace związane ze wdrożeniem stacjonarnego systemu perymetrycznego (czujniki połączone z kamerami, które całodobowo będą przekazywały obraz i alarmy dotyczące zdarzeń na granicy).
Zakończono przebudowę placówek SG w Hermanowicach, co umożliwi realizację zadań związanych z obsługą mającego powstać przejścia granicznego w Malhowicach. Ukończono również prace związane z przebudową infrastruktury placówki SG w Korczowej.
źródło: BiOSG
ZOBACZ RÓWIEŻ: Uczestnicy manifestacji w Rzeszowie: Mamy dość CHORYCH PROCEDUR! Walczymy o DZIECI i WNUKI! Rządzący mają słuchać ludzi, nie DZIELIĆ! tvPolska.pl
lub zaloguj się aby dodać komentarz
Zaloguj się aby dodać komentarz