REKLAMA

Jak się nie zgubić w górach – poradnik dla mniej i bardziej doświadczonych turystów

Góry obfitują w piękne widoki i zapierające dech w piersiach panoramy, ale jednocześnie są dzikie i niebezpieczne. Nietrudno tu o wypadek, kontuzję czy zasłabnięcie, równie często słyszy się o zaginięciach. Przed wyjściem na szlak sprawdź więc, w co się wyposażyć i o czym pamiętać, aby nie zgubić się w górach.

Na szlak przed wschodem słońca

Wakacje to czas odpoczynku, ale jeśli wybierasz się w góry, zapewne wiesz, że i tak się zmęczysz. Dlatego nie rezygnuj z wczesnego wstawania. Wyruszając na szlak przed wschodem słońca, masz zapas czasu w razie wystąpienia nieprzewidzianych komplikacji i nie musisz się spieszyć. Rozpoczynanie górskich wypraw wcześnie rano gwarantuje nie tylko większy komfort, ale podnosi również poziom Twojego bezpieczeństwa – ograniczasz ryzyko, że na szlaku zastanie Cię zmrok. A przecież wiadomo, że po ciemku nietrudno o zgubienie drogi, a nawet wypadek. Czy w razie złamania czy zwichnięcia nogi albo innej kontuzji prywatne OC zapewni Ci odszkodowanie? Dowiedz się więcej o tym ubezpieczeniu na stronie https://www.ubezpieczeniemieszkania.pl/blog/od-jakich-zdarzen-chroni-ubezpieczenie-oc.

Zawsze trzymaj się wytyczonego szlaku

Górskie szlaki to nie autostrady, których celem jest jak najszybsze zaprowadzenie Cię do celu. Tatrzańskie czy inne ścieżki wyznaczane są po wcześniejszym uwzględnieniu aspektów przyrodniczych, ukształtowania terenu czy naturalnych siedlisk zwierząt. Jeżeli więc najdzie Cię ochota, aby w danym miejscu skrócić sobie drogę, porzuć ten pomysł. Takie zachowanie jest nieodpowiedzialne, a w dodatku niebezpieczne. Może okazać się bowiem, że po kilkuset metrach zabłądzisz lub stracisz orientację. Dla potencjalnie zaoszczędzonych 5 czy 10 minut chyba nie warto?

Zwracaj uwagę na oznaczenia i kierunkowskazy

Górskie trasy oznakowane są specyficznymi symbolami przedstawiającymi trzy poziome pasy. Pojawiające się co jakiś czas na ścieżce, namalowane zazwyczaj na większych głazach czy kamieniach, ułatwiają orientację w terenie i są dla turysty potwierdzeniem, że porusza się w dobrym kierunku. Czasem można jednak zboczyć z kursu. Wystarczy się zamyślić czy przegapić zakręt i uznać, że w danym momencie szlak się po prostu zwęża. Co w takiej sytuacji? Zazwyczaj po kilkudziesięciu metrach zorientujesz się sam. Najlepiej zawrócić i po odnalezieniu pierwszego oznaczenia i obrać dobry kierunek.

Weryfikuj wątpliwości

Jeśli nie masz pewności, czy idziesz dobrą ścieżką, natychmiast zweryfikuj swoje podejrzenia. Podobnie postępuj przy skrzyżowaniach i rozwidleniach, tym bardziej jeśli nazwy zamieszczone na znakach kierunkowych nic Ci nie mówią. Nie wybieraj drogi w ciemno tylko dlatego, że „tak czujesz”. Wątpliwości weryfikuj za pomocą mapy turystycznej, systemu GPS lub konsultuj się z innymi osobami na szlaku. Pamiętaj, że na końcu czeka Cię powrót do Nowego Sącza, gdzie znajduje się Twój dom, a być może dopiero go budujesz – jeśli tak, pamiętaj o wykupieniu ubezpieczenia, w którego znalezieniu pomoże Ci kalkulator ubezpieczenia mieszkania
(https://kalkulator.ubezpieczeniemieszkania.pl/kalkulator/ubezpieczenia-nieruchomosci/).

Unikaj samotnych wycieczek

Wędrowanie górskimi szlakami co najmniej we dwójkę jest przyjemniejsze ze względu na towarzystwo, ale gwarantuje też większe bezpieczeństwo. Wybierz kompana dysponującego podobnym doświadczeniem, który nie będzie dla Ciebie obciążeniem, ale jednocześnie nie zaproponuje szlaku ponad Twoje możliwości.

Pobierz mapę na telefon

Współczesne czasy oferują nieograniczony dostęp do elektroniki. Z tego powodu większość ludzi rezygnuje z papierowych map na rzecz tych internetowych w smartfonach. Idąc w góry, pamiętaj jednak, że nie wszędzie znajdziesz dobry zasięg. Jak sprawdzisz wtedy trasę czy pozostałą do pokonania odległość? Jeśli stawiasz na aplikację, wybierz taką, która pozwala na pobranie i korzystanie z mapy w wersji offline.

Artykuł sponsorowany
materiały nadesłane

12-08-2022

Udostępnij ten artykuł znajomym: