REKLAMA

Dyssomnia – jak zminimalizować jej objawy?

Stres i szybkie tempo życia sprawia, że ludzie borykają się z różnymi problemami zakłócającymi nocny odpoczynek. Przykładem jest dyssomnia. Jest to zaburzenie rytmu snu i czuwania. W tym przypadku potrzeba snu nie pojawia się jak w przypadku większości populacji w nocy, a w zupełnie odmiennych porach. Na taki stan rzeczy wpływają różne czynniki. Dowiedz się więcej na ten temat.

Czym dokładnie jest dyssomnia?

Dyssomnia to nieprawidłowość, która może skutkować nadmierną sennością w ciągu dnia. Wynika to z tego, że osoba zmagająca się z tym schodzeniem mało albo wcale nie śpi w nocy. Odpoczynek jest w tym przypadku niespokojny. Najprościej rzecz ujmując, jest to zakłócenie funkcjonowania zegara biologicznego.

Jakie wyróżnia się rodzaje dyssomnii?

W praktyce wymienia się dwa typy dyssomnii, a mianowicie taką, która bazuje na zaburzeniach wewnętrznych i taką, która zmaga się z nieprawidłowościami zewnętrznymi. W pierwszym przypadku odpowiedzialność za bezsenność ponoszą takie czynniki jak toksyny, używki i inne elementy świata zewnętrznego. Drugi rodzaj to kłopoty ze snem związane z zakłóceniem wewnętrznego zegara biologicznego.

Jakie są przyczyny dyssomnii?

Główną przyczyną jest stres, z którym człowiek nie potrafi sobie poradzić. Trudności życiowe sprawiają, że konkretna osoba poświęca noc na rozmyślanie o problemach. Co więcej, do dyssomnii mogą prowadzić też złe nawyki i niezdrowy styl życia. Wywołują ją między innymi używki, a więc kofeina, alkohol i papierosy. Wśród czynników ryzyka wymienia się też przyjmowanie niektórych preparatów leczniczych na receptę.

 

Jak leczyć dyssomnię?

Przede wszystkim trzeba zlikwidować przyczynę takiego stanu rzeczy. Dyssomnia może pojawić się w wyniku poważnych chorób, zaburzeń endokrynologicznych, metabolicznych i innych. Jednakże powody mogą być naprawdę błahe. Czasami wystarczy zmienić materac i warunki panujące w sypialni. Ludzie bardzo często nie zdają sobie sprawy z tego, że winowajcą całego ambarasu może być zły materac. Nie może on być zbyt twardy ani zbyt miękki. Najważniejsze, aby był optymalnie dostosowany do wzrostu i wagi osoby odpoczywającej. Materac musi zagwarantować też idealne podparcie dla kręgosłupa. Warto też zainwestować w antyalergiczne wypełnienie i materiały, które uchronią przed rozwojem roztoczy i innych niepożądanych organizmów. Doskonałym przykładem jest materac Visco. Takie posłania wykonuje się ze specjalnej pianki, która pod wpływem temperatury dostosowuje się do kształtów anatomicznych ludzkiego ciała. Daje zatem gwarancję regeneracji mięśni. Pobudza krążenie i chroni przed zastojami limfy. Charakteryzuje się też dużą wytrzymałością i zapewnia też wysoką przewiewność.

Jak zadbać o sypialnię do prawidłowego snu?

Sypialnia musi przede wszystkim gwarantować intymność. Powinna być zatem dobrze odizolowana od zewnętrznych dźwięków. Trzeba też zwrócić uwagę na dobrą wentylację tego pomieszczenia. Co więcej, nie bez znaczenia jest też temperatura, która powinna wynosić około 20 stopni Celsjusza. Warto także postawić na aloes, który wytwarza tlen również w nocy oraz dobrze filtruje i nawilża powietrze. Pomieszczenie powinno być też uporządkowane, a światło rozproszone, dzięki temu wprowadzi przyjemną atmosferę. Wspaniałą inspiracją do stworzenia właściwego wystroju może być sypialnia glamour. Takie wnętrze będzie nie tylko dobrze się prezentować, ale także zapewni doskonałe warunki do dobrego i zdrowego snu.

Artykuł sponsorowany
materiały nadesłane

03-01-2022

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook



Tagi: