REKLAMA

„Coraz więcej osób korzysta z dobrodziejstw lasu”. Istotna edukacja!

Jednym z priorytetów Lasów Państwowych jest edukacja społeczeństwa. Oferta edukacyjna LP skierowana jest do dzieci, młodzieży, dorosłych, w tym także osób niepełnosprawnych. Działania są ważne ze względu na to, aby zapewnić trwałość przyrody i racjonalnie gospodarować zasobami leśnymi.

Statystyki pokazują, że wzrasta liczba osób, które korzystają z dobrodziejstw lasu. Z roku na rok zwiększa się także świadomość wspólnej odpowiedzialności za przyrodę. 

– Każdy z nas lubi przebywać na łonie natury, a celem najczęściej jest odpoczynek od zgiełku miasta, niedzielny spacer z rodziną lub leśne grzybobranie. Jednak, aby poznać i zrozumieć las, nie wystarczy w nim tylko być, czytać o nim czy oglądać na fotografiach. Dobrze uczyć się o jego tajnikach od osób, które na co dzień się nim zajmują oraz mają odpowiednie wykształcenie. Bezcenne jest zobaczenie go na własne oczy, móc go dotknąć i posłuchać. Dlatego tak ważne jest prowadzenie edukacji leśnej przez leśników – podkreśla Magdalena Misiorowska, specjalista ds. edukacji i turystyki w RDLP w Krośnie

520 pracowników zaangażowanych w edukację. Zajęcia dla blisko 110 tys. osób

Lekcje terenowe i wycieczki z przewodnikiem, lekcje w zielonej klasie, spotkania z leśnikiem w szkołach, w domach kultur, konkursy leśne, akcje, imprezy okolicznościowe oraz wystawy edukacyjne oraz oczywiście zajęcia w terenie. Nie sposób wyliczyć wszystkich edukacyjnych działalności prowadzonych przez leśników. W sumie w 2021 roku w edukację leśną społeczeństwa na terenie RDLP w Krośnie było zaangażowanych 520 pracowników. Udało się przeprowadzić zajęcia dla blisko 110 tys. osób.

Ważną rolę w procesie edukacyjnym pełnią obiekty, które znajdują się w każdym z nadleśnictw zarządzanym przez RDLP w Krośnie. Wspomnianych edukacyjnych obiektów jest w sumie 695. Są to: izby edukacyjne, leśne wiaty, leśne ścieżki, szkółki, drzewostany czy wieże przeciw pożarowe. Wszystkie te obiekty mają charakter edukacyjny. Nie możemy również zapomnieć o bogatej infrastrukturze, która powstaje przy ścieżkach i szlakach górskich.

Las w mieście, czyli Centrum Edukacji Ekologicznej przy RDLP w Krośnie

Przy siedzibie biura RDLP w Krośnie, znajduje się Centrum Edukacji Ekologicznej, w którym odbywają się zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży oraz warsztaty i szkolenia dla dorosłych z różnych grup zawodowych.

– Cieszy się ono ogromnym zainteresowaniem na terenie całego Podkarpacia. Tylko od czerwca do końca września 2021 w zajęciach edukacyjnych udział tam wzięło ponad 2 tys. osób. Wszyscy uczestnicy mają tu możliwość zdobywania wiedzy z zakresu budowy, biologii i ekologii lasu, zjawisk przyrodniczych, jakie tam zachodzą czy roli lasu i drewna w odniesieniu zarówno lokalnym, jak i globalnym. Mogą poznać specyfikę i znaczenie pracy leśnika, szczególnie w kontekście zrównoważonego rozwoju – dodaje Magdalena Misiorowska.

Centrum Edukacji Ekologicznej zajmuje w sumie teren około 1,4 ha. Uczestnicy poznają las poprzez bezpośrednie obserwacje.

– W trakcie godzinnej wycieczki po niej mogą nauczyć się jak zbudowany jest las, czym jest jego mikroklimat, gdzie żyją w nim dzikie zwierzęta, a także nauczyć się bezpiecznego przebywania w lesie. Obecność starych pni i kłód pozwala wytłumaczyć rolę martwego drewna w przyrodzie oraz jego znaczenia dla lasu i licznych organizmów. Duża liczba gatunków drzew i krzewów zgromadzonych na terenie całego obiektu umożliwia rozpoznawanie ponad 150 gatunków roślin. Przybyli goście mają możliwość uczyć się tutaj świata przyrody wszystkimi zmysłami, co szczególnie dla najmłodszych jest bezcenną lekcją – przekazuje Edward Marszałek, rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie.

Tematyka prowadzonych zajęć w Centrum Edukacji Ekologicznej swoim zakresem obejmuje elementy podstawy programowej przedmiotów przyroda i biologia szkoły podstawowej i ponadpodstawowej. Od trzech lat prowadzone są również szkolenia i warsztaty m.in. dla nauczycieli.

– Lasy Państwowe to instytucja, która w innowacyjny sposób wdrożyła światowe wytyczne dotyczące zrównoważonej gospodarki leśnej. Mogą być przykładem dla innych podmiotów, które w swej działalności powinny myśleć o przyszłych pokoleniach, jak działać w sposób zapewniający trwałość przyrody przy jednoczesnym użytkowaniu jej zasobów – zaznacza rzecznik RDLP w Krośnie.

Lekcje on-line z leśnikami

Postęp technologiczny, ale przede wszystkim pandemia, skłoniły instytucje leśne, jak i inne palcówki, do prowadzenia zajęć edukacyjnych on-line. Pracownicy prowadzą zajęcia internetowe, ale też przygotowują tematyczne prezentacje multimedialne, czy filmy edukacyjne. Na ten moment przygotowywanych jest 26 propozycji lekcji online, które mogą być prowadzone na żywo.

– Serdecznie zapraszamy wszystkich nauczycieli i wychowawców do uczestniczenia w zajęciach edukacyjnych prowadzonych przez leśników, szczególnie w warunkach terenowych. Są niezapomnianą i nieocenioną lekcją dla dzieci i młodzieży. Zbliżają ich do świata natury, zaprzyjaźniają z nią, sprawiają, że czują się tam dobrze, dzięki czemu, poza nauką gatunków drzew i krzewów, warstw lasu i praca leśnika, uwrażliwiają ich na świat przyrody. To w konsekwencji zbuduje w nich poczucie świadomości ekologicznej i odpowiedzialności za naszą planetę – kończy Magdalena Misiorowska, specjalista ds. edukacji i turystyki w RDLP w Krośnie.

„Dofinansowano ze środków Lasów Państwowych”

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Hodowla lasu, czyli precyzyjne zasady dbałości o najcenniejsze surowce (ZDJĘCIA)

Urządzanie lasu. Co robić, aby cieszyć się nim przez pokolenia? (ZDJĘCIA)

zdjęcie poglądowe

źródło: Red., RDLP w Krośnie

08-09-2022

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)