REKLAMA

„Zobaczyć Beskid Niski” – ścieżka turystyczna z audiodeskrypcją (ZDJĘCIA)

PODKARPACIE. We wsi Olchowiec na Podkarpaciu dobiega końca realizacja projektu „Zobaczyć Beskid Niski” – ścieżka turystyczna z audiodeskrypcją”. Innowacyjny szlak powstaje z myślą o osobach z niepełnosprawnościami wzroku. Będzie to pierwsza taka trasa w kraju i w województwie podkarpackim oraz w Beskidzie Niskim wyposażona w urządzenia, które będą przekazywać dźwiękowe komunikaty opisujące to, co znajduje się w danym miejscu.

03_11

O realizowanym projekcie, a także o dostępności osób z niepełnosprawnościami do kultury i turystyki rozmawiano podczas konferencji zorganizowanej w Klimkówce. Udział w niej wzięli  między innymi: Małgorzata Jarosińska-Jedynak – sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej, zdalnie – Paweł Wdówik – sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej, Jolanta Sawicka – wicewojewoda podkarpacki, Tadeusz Matuszewski – zastępca prezesa PFRON, Beata Białowąs – członek zarządu województwa śląskiego. Samorząd województwa reprezentował wicemarszałek Piotr Pilch.

Projekt realizowany jest przez bieszczadzką grupę GOPR dzięki wsparciu finansowemu z budżetu województwa. Wartość projektu to ponad 196 tys. złotych. Ścieżka pod nazwą „Zobaczyć Beskid Niski” rozpoczynać się będzie w centrum wsi Olchowiec i ma mieć długość ok. 4,5 km. W większości będzie przebiegać po drodze gruntowej.

Trasa, która rozpocznie się na parkingu, przechodzić będzie przez most, następnie obok cerkwi, a dalej wzdłuż żółtego szlaku turystycznego PTTK. Na trasie jest kilka ciekawych punktów, takich jak przydrożne kapliczki czy punkty widokowe. Ścieżka dalej dochodzi do drogi asfaltowej, gdzie skręca w lewo do muzeum wsi łemkowskiej w Olchowcu. Tam łączy się ze ścieżką edukacyjno-historyczną Olchowiec. Wracając do drogi, szlak biegnie dalej i zatacza koło, kończąc się w Olchowcu.

09_5

To bardzo cenny projekt, który przyczyni się nie tylko do uatrakcyjnienia oferty turystycznej Podkarpacia, ale przede wszystkim wychodzi naprzeciw potrzebom i oczekiwaniom osób niewidomych i niedowidzących, którzy nie powinni być wykluczeni – mówi wicemarszałek Piotr Pilch.

Wytyczona ścieżka zostanie wyposażona w 18 urządzeń, które będą miały za zadanie   przybliżyć osobom niewidomym i niedowidzącym otaczającą ich przestrzeń. Będą one połączone z dedykowaną aplikacją. Nadajniki wzbudzone przez aplikację mobilną będą uruchamiać dźwiękowe komunikaty.

Uczestnicy konferencji rozmawiali nie tylko o realizowanym na Podkarpaciu projekcie ścieżki z audiodeskrypcją. Poruszono tematy związane z kwestiami prawnymi dotyczącymi wypoczynku osób z niepełnosprawnościami. Mówiono także o działaniach rządu w ramach programu Dostępność Plus.

źródło: UMWP


ZOBACZ RÓWNIEŻ: KONFEDERACJA: Protest przeciwko przymusowi szczepień, paszportom covidowym i bezprawnym obostrzeniom!

tvPolska


16-12-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)