REKLAMA

Wymarzony dom na Podkarpaciu – jaką technologię budowy wybrać?

Decyzja o budowie domu to jeden z najpoważniejszych kroków w życiu każdego człowieka. Postawienie wymarzonej nieruchomości pięknym Podkarpaciu wymaga nie tylko dużych środków finansowych, ale też wyboru technologii budowy. W takim razie na które z dostępnych rozwiązań się zdecydować? Na to pytanie odpowiadamy w poniższym artykule, analizując poszczególne technologie budowy domu.

Murowana

To tradycyjna, od lat najczęściej wybierana przez większość Polaków technologia budowlana, która polega na wykorzystaniu cegieł, bloczków bądź pustaków w celu postawienia ścian i fundamentów. Wynika to przede wszystkim z szerokiej dostępności materiałów wymaganych do budowy nieruchomości w tej technologii, a także z gwarantowanej przez nią trwałości. Za minus można natomiast uznać relatywnie długi czas budowy. Dobrze postawiony dom murowany zwykle z powodzeniem służy nie jednemu, lecz kilku pokoleniom, co przekłada się również na opłacalność pod względem finansowym. O kwestiach finansowych związanych z pozyskaniem środków na budowę przeczytasz w serwisie finanse.rankomat.pl.

Szkieletowa

W odróżnieniu od budynków murowanych postawienie domu w technologii szkieletowej trwa bardzo krótko, bo zaledwie kilkanaście tygodni. W jej ramach wykorzystuje się drewniane elementy konstrukcyjne i nie używa się metod na mokro, dzięki czemu budowę można przeprowadzić o dowolnej porze roku. Co prawda domy szkieletowe nie zapewniają wielopokoleniowej trwałości jak technologia murowana, ale w teorii są tańsze i łatwiejsze w modernizacji.

Bale

Coraz częściej na Podkarpaciu i w innych miejscowościach w Polsce można zauważyć domy z bali. Od szkieletowych różnią się jakością, ponieważ wykonuje się je przy użyciu litego drewna w dużych kawałkach. To technologia, która gwarantuje krótki czas budowy (zaledwie 30-60 dni), przytulność, piękny wygląd i bardzo dobre właściwości izolacyjne nieruchomości. Za te wszystkie zalety trzeba jednak sporo zapłacić, ponieważ wybudowanie domu z bali jest nawet o 1/3 droższe niż w technologii murowanej.

Modułowa

Inaczej prefabrykowana, która zakłada zastosowanie gotowych do montażu podzespołów betonowych lub keramzytowych. Czas postawienia konstrukcji tego rodzaju jest jeszcze krótszy niż w przypadku domu z bali, bo wynosi zaledwie 15-25 dni, jednak jej koszty są z reguły wyższe niż przy technologiach zarówno murowanych, jak i drewnianych. Ponadto projekt musi być dostosowany do wymagań elementów konstrukcyjnych – jeżeli ma spełniać indywidualne wymagania, trzeba przygotować się na wyższy koszt inwestycji. Kolejny problem to znalezienie fachowej ekipy mogącej zrealizować prace, ponieważ jest to stosunkowo mało popularna technologii, przy użyciu której rzadko stawia się domy w Polsce. Z tego samego względu może pojawić się problem z zamówieniem wysokiej jakości materiałów, bo nie są one powszechnie dostępne.

Ze styropianu

To kolejna z nowoczesnych metod stawiania nieruchomości, która polega na zastosowaniu lekkich i bardzo łatwych w łączeniu bloczków, co wpływa na relatywnie niski koszt i krótki czas prac. Właściwości fizyczne gotowej konstrukcji są dobre i gwarantują odpowiednią izolacyjność termiczną oraz akustyczną, trwałość i wygodę funkcjonowania wewnątrz. Do potencjalnych wad należy zaliczyć możliwość wznoszenia relatywnie niewielkich nieruchomości i konieczność zapewnienia rozubudowanego systemu wentylacyjnego. Na co dzień domy styropianowe gwarantują niskie rachunki z energię, które obecnie większość Polaków opłaca samodzielnie przez Internet za pomocą konta osobistego. Jeśli poszukujesz dobrego konta rozliczeniowego, aktualne oferty znajdziesz i porównasz na stronie https://finanse.rankomat.pl/konta/osobiste/.

Artykuł sponsorowany
materiały nadesłane

24-05-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym: