REKLAMA

Spotkanie z Konsulem Generalnym Austrii w Rzeszowie (FOTO)

PODKARPACIE: Jakie są możliwości współpracy między Podkarpaciem a landami austriackimi, jak odbudowuje się gospodarka po pandemii i jak rozwija się turystyka na Podkarpaciu? To najważniejsze tematy poruszane podczas wizyty Philippa Charvatha, Konsula Generalnego Austrii, na Podkarpaciu. W spotkaniu z konsulem, które odbyło się w Rzeszowie, udział wzięli – Ewa Leniart, Wojewoda Podkarpacki oraz Stanisław Kruczek, członek zarządu województwa. Spotkanie miało charakter kurtuazyjny i było okazją do omówienia historycznych związków Podkarpacia z Austrią oraz możliwości rozwoju obustronnej kooperacji.

KONSUL

Województwo Podkarpackie aktywnie współpracuje z jednym z austriackich landów, Krajem Związkowym Styria, zwłaszcza w obszarze motoryzacji. Na przestrzeni ostatnich lat odbywały się spotkania i misje gospodarcze, w których brali udział przedstawicieli branży automotive z obu regionów.

Stanisław Kruczek zaprezentował województwo podkarpackie, podkreślając iż jest to region o  niezwykłej różnorodności przyrodniczej i kulturowej, połączonej z dynamicznym rozwojem przemysłowym, który charakteryzuje się dużym potencjałem innowacyjności. Wspomniał, iż Podkarpacie w rozwoju gospodarczym konsekwentnie dąży do wprowadzania innowacyjności, jako modelu postępowania i myślenia, w przemyśle i w nauce. Jako przykład podał cztery inteligentne specjalizacje regionu, tj. Lotnictwo, Motoryzację, Informatykę oraz Jakość Życia.

Stanisław Kruczek w swojej wypowiedzi podkreślił, że Podkarpacie to region o silnym potencjale gospodarczym, otwarty na współpracę z partnerami zagranicznymi i inwestorami:

 Obok bogactwa historycznego, kulturowego, czy przyrodniczego jesteśmy świetnie rozwijającym się ośrodkiem nowoczesnego przemysłu lotniczego, zarówno w skali krajowej jak i międzynarodowej. Politechnika Rzeszowska, jako jedyna uczelnia w kraju, oferuje możliwość kształcenia pilotów samolotów cywilnych. Województwo stawia przede wszystkim na rozwój innowacyjnych technologii, stąd nasze działania w kierunku utworzenia „Doliny Wodorowej”. Wodór to nośnik energii, który może stać się ważnym filarem gospodarki oraz może przyczynić się do osiągnięcia neutralności klimatycznej i wzrostu konkurencyjności rynku – powiedział.

 
Cieszę się, że mogliśmy się dzisiaj spotkać z panem Philippem Charwathem, Konsulem Generalnym Austrii w Krakowie i rozmawiać o wzajemnej współpracy i doświadczeniach. Współpraca z Austrią, jej rozwój i pogłębianie w wielu obszarach i wobec wielu wspólnych wyzwań, jest niezwykle potrzebna – dodał Stanisław Kruczek.

kon3

 

KON2_1

kon 4

źródło: UMWP

29-10-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)