REKLAMA

Przygotowania do obchodów roku IGNACEGO ŁUKASIEWICZA (ZDJĘCIA)

PODKARPACIE. W podrzeszowskiej Jasionce odbyło się posiedzenie inauguracyjne Komitetu Honorowego obchodów Roku Ignacego Łukasiewicza. W wydarzeniu wzięła udział wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.

IMG_0665-1-770x400
Spotkanie było poświęcone prezentacji planowanych działań oraz projektu Podkarpackie Centrum Nauki Łukasiewicz. W posiedzeniu uczestniczyli samorządowcy z województw podkarpackiego i małopolskiego, przedstawiciele instytucji kultury, a także instytucji naukowych. Wszyscy są członkami obu komitetów.

Przewodniczący Komitetu Honorowego obchodów Roku Łukasiewicza marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl podkreślał, że pomysłów na uczczenie tej wybitnej postaci jest wiele, mają one różną formę i wymiar, ale ich wspólnym celem jest uhonorowanie patrona 2022 roku.

A1

– Chcemy godnie uczcić tego wielkiego Polaka, znanego syna podkarpackiej ziemi, gdyż zasługuje na to, aby mówić o jego wspaniałych osiągnieciach. Co ważne, chcemy zaangażować w te działania w sposób szczególny szkoły i młodzież, aby z tych wydarzeń można było czerpać pomysły właśnie w obszarze edukacji i promocji – mówił marszałek Ortyl.

Marszałek przedstawił członkom komitetów logo obchodów Roku Łukasiewicza. Omówił również udział Podkarpacia w targach EXPO w Dubaju i przedstawił główne założenia kampanii województwa podkarpackiego w Dubaju, której ambasadorem będzie właśnie postać I. Łukasiewicza.

O swoich pomysłach i inicjatywach, które mogłyby być cenne dla regionu mówiła podczas spotkania wojewoda Ewa Leniart.

A2

W przestrzeni publicznej powinien pojawić się pomnik Łukasiewicza. W jakim miejscu – to jest oczywiście do ustalenia, takie miejsce zawsze zyskuje wówczas nowe życie, być może udałoby się dołączyć do monumentu atrakcje w postaci multimedialnej oprawy – powiedziała wojewoda. Dodała, że ważne dla regionu byłoby również ustanowienie nagrody gospodarczej, która promowałaby nowatorskie działanie Łukasiewicza i zdolnych ludzi, którzy podążają podobną drogą.

Zastępca dyrektora Wojewódzkiego Domu Kultury Tomasz Michalski przedstawił z kolei, na jakim etapie są prace dotyczące Centrum Nauki Łukasiewicz oraz jakie atrakcje naukowe będzie oferowało centrum, które ma być gotowe w przyszłym roku.

A4

A3

A5_1

PUW Rzeszów


ZOBACZ RÓWNIEŻ:

KRZYSZTOF BOSAK: “Tarcza Antyinflacyjna” Konfederacji

tvPolska

18-11-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)