Fundusz Odbudowy przyjęty. Jak głosowali nasi posłowie?
Wczoraj w Sejmie odbyło się nadzwyczajne posiedzenie, podczas którego głosowano za ratyfikacją funduszu odbudowy. Prawo i Sprawiedliwość we współpracy w Lewicą przygotowały ustawę dotyczącą Krajowego Planu Odbudowy i związanego z nim unijnego Funduszu Odbudowy. Budżet UE na lata 2021-2027 wyniesie 1,074 bln euro. Polska z tej puli może otrzymać nawet 770 mld zł.
– To nie są abstrakcyjne środki europejskie. To środki, które mają pomóc polskim szpitalom, szkołom, Polakom w otrzymaniu szansy na lepszą infrastrukturę drogową, kolejową, energetyczną. Ta ustawa jest ustawą o polskiej racji stanu – podkreślał premier Mateusz Morawiecki.
– Przesuwamy nowe kompetencje do Brukseli. Bruksela będzie wyliczać na co da pieniądze temu i przyszłym rządom. Pieniądze będziemy wydawać 7 a oddawać 37 lat – stwierdził z kolei Krzysztof Bosak z Konfederacji.
– Środki z Funduszu Odbudowy są niezbędne. Dla ochrony zdrowa, polskich rodzin, samorządów i przedsiębiorców. Muszą być jednak rzetelnie dzielone. Nie tak jak Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych. Nie dla #samiswoi, spółek skarbu państwa. (…) Prawdziwym zwycięzcą nie może być partia z lewej, czy ta z prawej, ale kolejne pokolenia. Musimy się podnieść z zapaści epidemiologicznej, ale też politycznej – czytamy na profilu Władysława Kosiniaka-Kamysza, lidera PSL.
Za przyjęciem Funduszu Odbudowy zagłosowało 290 posłów, przeciw 33, 133 osoby wstrzymały się od głosu, 4 posłów było nieobecnych.
Jak głosowali posłowie z naszego okręgu?
- Piotr Babinetz (PiS) – za
- Tadeusz Chrzan (PiS) – za
- Joanna Frydrych (KO) – wstrzymała się
- Mieczysław Kasprzak (PSL) – za
- Marek Kuchciński (PiS) – za
- Maria Kurowska (Solidarna Polska) – nieobecna
- Teresa Pamuła (PiS) – za
- Marek Rząsa (KO) – wstrzymał się
- Anna Schmidt (PiS) – za
- Adam Śnieżek (PiS) – za
- Piotr Uruski (Solidarna Polska) – przeciw
lub zaloguj się aby dodać komentarz
Zaloguj się aby dodać komentarz