REKLAMA

Domek letniskowy na Podkarpaciu – w jakiej technologii budować?

Podkarpacie to piękny region o nadzwyczajnych walorach krajobrazowych, rekreacyjnych i naturalnych, w którym każdego roku wypoczywają setki tysięcy Polaków. Pomysł o postawieniu domku letniskowego na tym obszarze jest bez wątpienia znakomity, jednak w jakiej technologii zrealizować budowę? Odpowiedzi na to pytanie poszukujemy w poniższym artykule.

Domek o powierzchni do 35 m2

Wybór technologii budowy domku letniskowego jest podyktowany wieloma względami, a jednym z kluczowych jest planowana powierzchnia. Jeżeli nie przekracza ona 35 m2, istnieje możliwość realizacji inwestycji bez potrzeby uzyskiwania pozwolenia na budowę, co znacząco obniża koszty i skraca czas jej wykonania, jednak stanowi ograniczenie również pod względem wyboru technologii.

Decydując się na budowę domku letniskowego na Podkarpaciu o powierzchni poniżej 35 m2, w praktyce wybór ogranicza się do drewnianych konstrukcji bez systemu ogrzewania. Taką inwestycję można sfinansować relatywnie małym kosztem, bo już w cenie kilkudziesięciu tysięcy złotych, a więc wystarczające będą środki pozyskane choćby z pożyczki online. Znacznie większe pole manewru istnieje w przypadku budowy domu letniskowego o powierzchni przekraczającej 35 m2.

Domek letniskowy z pozwoleniem na budowę

Duży domek letniskowy wymaga uzyskania pozwolenia na budowę, w związku z czym konieczne jest stworzenie projektu nieruchomości, naniesienie go na mapę i przedstawienie dokumentu potwierdzającego własność działki. Niekiedy wymagane są też innego rodzaju formalności, lecz mimo to skompletowanie ich wszystkich nie powinno stanowić problemu. Jeśli chodzi o wybór technologii budowy domku letniskowego na Podkarpaciu, pierwszym krokiem, który należy wykonać w tym celu, jest sprawdzenie planu miejscowego zagospodarowania przestrzennego. Istnieje bowiem możliwość, że wskazuje on określone kryteria, jakie powinny spełniać nowo powstające budynki.

Myśląc o domku w górach, w wyobraźni pojawiają się obrazy charakterystycznych, ukośnych, dwuspadowych dachów zdobiących drewniane konstrukcje z niezbędnym kominkiem jako elementem wyposażenia. Rzeczywiście, to specyficzny dla polskich gór styl, który może się stać podstawą także do budowy domu letniskowego na Podkarpaciu. Nie oznacza to jednak, że należy się ograniczać wyłącznie do technologii drewnianych i orientować się na typowy, podhalański styl.

Nowoczesne technologie budowlane dostępne również w górach

Coraz częściej na Podkarpaciu i w innych miejscowościach górskich można zaobserwować domy powstające przy wykorzystaniu nowocześniejszych technologii, jak np. żelbetonowa czy prefabrykowana. Drewno i inne materiały wciąż są obecne w tego rodzaju nieruchomościach, ale już bardziej jako dodatek estetyczny, a nie podstawowy element konstrukcyjny. Mając do dyspozycji większy budżet na inwestycję, warto rozważyć zastosowanie dużych przeszkleń, które pozwalają na bliskie obcowanie z naturą na co dzień, bez potrzeby wychodzenia na zewnątrz.

Szerokie możliwości budowy górskiego domu letniskowego o całorocznym przeznaczeniu daje szybko rozwijająca się technologie prefabrykatów. Polega ona na zastosowaniu gotowych elementów do postawienia konstrukcji, co pozwala na połączenie wysokiej jakości, atrakcyjnych cen i krótkiego czasu realizacji inwestycji. Bynajmniej nie wyklucza to zastosowania drewnianych elementów do budowy, które jak najbardziej są używane również w ramach technologii prefabrykacji. Jeżeli do sfinansowania inwestycji potrzebne będą dodatkowe środki, np. z kredytu hipotecznego albo gotówkowego, warto znaleźć najlepszą ofertę na stronie https://sowafinansowa.pl.

Artykuł sponsorowany
materiały nadesłane

16-06-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:Inline
Inline