REKLAMA

Niezwykły kapłan. Rocznica śmierci księdza Wiesława Siwca

Ks. Wiesław Siwiec urodził się 1 listopada 1964 r. w Tyczynie, jako syn Juliana i Janiny zd. Dubczyk.

Po ukończeniu szkoły średniej w Tyczynie (1979-1983), rozpoczął studia filozoficzno-teologiczne w Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu (1983-1989). Po uzyskaniu stopnia magistra teologii, przyjął święcenia diakonatu 14 stycznia 1989 r., święcenia kapłańskie 14 czerwca 1989 r., a następnie pracował w charakterze wikariusza w następujących parafiach: Medynia Głogowska (1989-1991), Przeworsk Fara (1991-1993), Sanok – Fara (1993-1996), Sanok – Rektorat pw. św. Maksymiliana M. Kolbego (1997-2007).

Zlot Skautów Europy Środkowej i Wschodniej w Sanoku. 8 sierpnia 1999.

W czasie pracy duszpasterskiej w Sanoku, katechizował młodzież I Liceum Ogólnokształcącego w Sanoku, był stałym współpracownikiem Poradni Pedagogiczno-Psychologicznej w Sanoku, członkiem Komisji ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych Miasta Sanoka, członkiem Rady Kapłańskiej Archidiecezji Przemyskiej, kapelanem Hufca Związku Harcerstwa Polskiego Ziemi Sanockiej oraz założycielem i wieloletnim przewodniczącym Stowarzyszenia Inicjatyw Wychowawczo-Oświatowych i Kulturalnych w Sanoku. Z dniem 25 sierpnia 2007 r. został zwolniony z obowiązków Katechety w Sanoku i mianowany Ojcem Duchownym oraz Wykładowcą Katechetyki w Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu.

Berdo akcja Florek. 21 maja 2006.

Zmarł w dniu 14 maja 2008 r. po długich cierpieniach w Szpitalu w Przemyślu. 16 maja 2008 r. o godz. 9.30 ciało zmarłego zostało przeniesione z budynku Wyższego Seminarium Duchownego do Bazyliki Archikatedralnej, gdzie o godz. 10.00 sprawowano Eucharystię, której przewodniczył bp Adam Szal. Po Mszy świętej pogrzebowej, która została odprawiona 16 maja 2008 r. o godz. 14.00 w kościele w Borówkach – parafia Borek Stary, pod przewodnictwem bp. Mariana Rojka, ciało zmarłego zostało złożone na miejscowym cmentarzu.

ks. Grzegorz Delmanowicz / Archidiecezja Przemyska

] Ks. Wiesław Siwiec, wrzesień 2006.

Księdza Wisława Siwca wspominają osoby, które z nim współpracowały.

Krystyna Chowaniec, wieloletnia Komendantka Hufca ZHP Ziemi Sanockiej.

Mija już 12 lat od śmierci ks. Wiesława Siwca, charyzmatycznego kapłana, katechety w I Liceum Ogólnokształcącym w Sanoku, założyciela Stowarzyszenia Inicjatyw Wychowawczych (dzisiaj noszącego Jego imię), terapeuty, kapelana Hufca Ziemi Sanockiej. Inicjatora wielu przedsięwzięć, m.in. akcji „Mikołaj” i Harcerskiej Drogi Krzyżowej po Górach Słonnych. A przede wszystkim niezwyklej mądrości i dobroci człowieka, wielkiego przyjaciela młodzieży.
Na zawsze w mojej wdzięcznej pamięci!

Maciej Drwięga, dyrektor Poradni Pedagogiczno-Psychologicznej w Sanoku.

Przyjaciel młodzieży, ludzi pogubionych i zmarginalizowanych. Żal i wielka szkoda, zwłaszcza w dzisiejszych czasach, kiedy tak bardzo potrzebujemy Takich Kapłanów.

Z niewygłoszonej mowy pogrzebowej: „(…) niewiele osób wiedziało, że Wiesiu marzył o tym żeby zostać pilotem. Bóg zadecydował inaczej, wezwał Go na służbę. A On udowodnił swoim życiem, że nie trzeba odrywać się od ziemi, żeby latać i wznosić ponad przeciętność…”

zdjęcia: hm. Jerzy Kwaśniewicz.
źródło: archiwum Komisji Historycznej Hufca ZHP Ziemi Sanockiej im. ks. hm. Zdzisława Peszkowskiego


14-05-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Inline
Inline