REKLAMA

EKOfestiwal: Razem dla ziemi, dla ludzi (ZDJĘCIA)

„Razem dla ziemi, dla ludzi”- pod takim hasłem w piątek 2. października w Lubaczowie Starostwo Powiatowe w Lubaczowie oraz Stowarzyszenie Geoturystyczne „Roztocze wschodnie” zorganizowało EKOfestiwal. Wydarzenie jest kontynuacją organizowanych od 2015 roku pikników ekologicznych i ekologiczno-geologicznych, szerzących edukację ekologiczną wśród mieszkańców powiatu, a w szczególności dzieci i młodzieży.

Festiwal miał na celu m.in. podniesienie świadomości ekologicznej wśród mieszkańców powiatu, związanej z obowiązkiem segregacji odpadów, zakazem palenia śmieci czy ochroną powietrza atmosferycznego oraz promocję niedocenionych zasobów geologicznych powiatu lubaczowskiego.

Wydarzenie zgromadziło uczniów szkół z terenu powiatu wraz z nauczycielami, a także zaproszonych gości – wśród nich m.in. Teresę Pamułę – Poseł na sejm RP czy Grażynę Zagrobelną – Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie.

Festiwal interaktywnym spektaklem ekologicznym Bajeczna Fiesta” rozpoczął Teatr „Kultureska”. Następnie w świat leśnego życia i przygód jelonka „Guzika” zabrała ich Małgorzata Kaczorowska- leśnik i pedagog, zajmująca się edukacją przyrodoleśną w nadleśnictwie Dynów. Równolegle do wydarzeń na scenie, na płycie Rynku na uczestników czekały stoiska z ciekawostkami, poradami, ofertą i konkursami z nagrodami, przygotowane przez licznych partnerów. Na stoisku kampanii „Stop azbest” czekały również prelekcje i warsztaty poszerzające wiedzę na temat szkodliwego azbestu oraz konkursy z nagrodami.
W Miejskim Domu Kultury gościło natomiast Stowarzyszenie „Ekoskop” ze swoim plenerowym laboratorium badawczym ,,Bioróżnorodność w ekosystemach”, w ramach którego uczestnicy mogli wziąć udział m.in. w zajęciach mikroskopowych lub skorzystać z pracowni ornitologicznej. Stowarzyszenie poprowadziło także turniej wiedzy ekologicznej – „Zadbajmy o powietrze”, w którym najlepsze z szeroko pojętej wiedzy ekologicznej i przyrodniczej okazały się zespoły z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Młodowie oraz Zespołu Szkół Rolniczych w Pszczelej Woli.

Teatr Kultureska._1

Z ofertą warsztatów, gier, quizów i zabaw kreatywnych „Na tropie przeszłości, czyli prehistoria ukryta w skałach” przyjechali także reprezentanci parku tematycznego Geosfera Jaworzno. Z kolei w auli Banku Spółdzielczego od rana trwały prelekcje dla młodzieży szkolnej, związane m.in. z prehistorią, geologią, pszczelarstwem, czy…nietoperzami. Nie zabrakło także widowiskowych atrakcji, jak „Speed carving” czyli  artystyczne rzeźbienie w drzewie piłą mechaniczną. Zaprezentował je Tomasz Bilski – aktualny Mistrz Polski w zawodach drwali. Pokazał on również dwie konkurencje z zawodów, opowiadając przy okazji o tajnikach tej rywalizacji.

EKOfestiwal to liczne zajęcia edukacyjne.

Tomasz Bilski, mistrz Polski Drwali.
Tradycyjnie już podczas kampanii „Drzewko za surowce” każdy uczestnik Festiwalu mógł oddać posegregowane surowce (makulaturę, butelki szklane lub pet, puszki, baterie czy elektrośmieci),  otrzymując w zamian sadzonki drzewek leśnych. Akcja jak co roku cieszyła się dużym powodzeniem wśród mieszkańców powiatu. Zebrano ponad 600 kg makulatury, 3000 butelek pet, 230 kg baterii, 500 szklanych opakowań czy prawie 300 sztuk elektrośmieci, za które wydano 1000 szt. Sadzonek drzew. Partnerem głównym było Województwo Podkarpackie.  

Wydano 1000 sadzonek drzew.

Wydział Promocji Starostwa Powiatowego w Lubaczowie
materiały nadesłane

07-10-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)