REKLAMA

Ubezpieczenie na wyjazd za granicę

Długi weekend w Rzymie, wakacje w Grecji, wypad z przyjaciółkami do Berlina, szkoła kitesurfingu na Sycylii, służbowy wyjazd do Austrii… Zagraniczne wyjazdy stały się codziennością.

Otwarte granice i tanie linie lotnicze sprawiły, że przygotowania do podróży zajmują coraz mniej czasu i robią na nas coraz mniejsze wrażenie. Pakujemy się w pośpiechu, bo przecież na miejscu wszystko można kupić. O paszporcie przypominamy sobie w ostatniej chwili, a coraz rzadziej go w ogóle potrzebujemy. Jeszcze na lotnisku kończymy służbowe e-maile. Licząc na niezawodność smartphonów, nie sprawdzamy drogi ani nie kupujemy map… I wszystko jest dobrze, dopóki nie pojawią się komplikacje. Lepiej jednak nie ryzykować i nawyk łatwego oraz szybkiego kupowania ubezpieczenia turystycznego online (więcej tutaj) mieć tak samo we krwi, jak zabieranie dwóch dokumentów tożsamości ze zdjęciem. Tak na wszelki wypadek.

Polacy coraz więcej podróżują

Jak podaje w swoim ostatnim raporcie Główny Urząd Statystyczny: w 2017 roku mieszkańcy Polski odbyli łącznie 68,7 mln podróży – o 6,8% więcej niż w 2016 r. Liczba podróży zagranicznych wyniosła 13,4 mln i przeważnie były to podróże trwające 5 dni lub dłużej (10,8 mln). Ponad 80% podróży zagranicznych było podróżami długookresowymi. W tym okresie Polacy wydali 28,2 mld zł (o 12,0 % więcej niż w 2016 r.) na zagraniczne wyjazdy z noclegami oraz 12,8 mld zł na zagraniczne podróże jednodniowe (o 8,0% więcej niż w 2016 r.).*

Wzrost znaczenia wyjazdów to globalny trend. Według danych Światowej Organizacji Turystyki (UNWTO) w 2017 r. w podróż udało się ponad 1,3 mld osób, przy czym ruch turystyczny wzrósł o 7% w porównaniu do 2016 r.*

Najpopularniejsze kierunki podróży

Dokąd podróżujemy na wakacje? W 2017 wg GUS na podium były Włochy, Chorwacja, Grecja. Portal forsal.pl już w ubiegłym roku prognozował, że tym razem wśród naszych ulubionych egzotycznych kierunków znajdą się Izrael, Dubaj, Kenia, Zanzibar, Tajlandia, Kuba czy Dominikana. Nieustannie ogromną popularnością cieszą się Grecja, Turcja, Egipt, Hiszpania, Tunezja, Włochy czy Bułgaria. Coraz częściej decydujemy się na pobyt w Portugalii czy Czarnogórze. Odkrywamy też mniej oczywiste zakątki – Albanię, Macedonię albo Andaluzję w Hiszpanii.

Rośnie też znaczenie jednodniowych zagranicznych podróży (w 2017 wzrost o blisko 5% w stosunku do 2016). Ich celem są zazwyczaj zakupy (aż 45%), relaks (36%), a także wizyta u krewnych lub znajomych (9%). Wśród kierunków dominują podróże do Niemiec, Czech, Słowacji.

Bezpieczeństwo na wakacjach

Bez względu na długość wyjazdu, cel podróży czy pokonywaną odległość warto pomyśleć o ubezpieczeniu turystycznym i dopasować je do własnych potrzeb. Jeśli będzie to krótki, weekendowy wyjazd do znajomych można nie inwestować w ochronę bagażu, jeśli dwutygodniowe egzotyczne wakacje, na które zabieramy cały sprzęt fotograficzny – ten element umowy z ubezpieczycielem będzie naprawdę istotny.

Podczas podróży największym niezaplanowanym wydatkiem mogą być koszty leczenia i transportu medycznego w razie wypadku czy nagłego zachorowania. Dla osób, które organizują wyjazd samodzielnie i wybierają się poza obszar Unii Europejskich albo do krajów, które mają ograniczony zakres świadczeń medycznych finansowanych przez państwo, konieczność wykupienia ubezpieczenia turystycznego (sprawdź tutaj) wydaje się oczywista. Ale nawet jeśli wyjazd organizuje biuro podróży, dobrym pomysłem będzie uważne sprawdzenie zakresu ochrony i sumy ubezpieczenia w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. Często za niewielką sumę możliwe jest rozszerzenie standardowych zapisów. To wskazane zwłaszcza w przypadku nieoczywistych kierunków podróży albo planów związanych z uprawianiem sportu lub innymi dodatkowymi aktywnościami. W przeciwnym przypadku wakacyjne przygody mogą skutkować ekstremalnym wydatkiem, którego można było uniknąć za niewielkie pieniądze. Tym bardziej, że każdy zagraniczny wyjazd łączy się ze stresem, nieznajomością zasad innego kraju, często także z barierą językową. Dlatego ubezpieczyciele dodatkowo oferują dostęp do całodobowego centrum pomocy, które w razie kryzysowej sytuacji udzieli rad i wskazówek.

Jak kupić polisę turystyczną

Wakacyjne ubezpieczenie nie oznacza ani skomplikowanych formalności, ani dużych dodatkowych kosztów. Często jego dzienny koszt można porównać do filiżanki kawy. Najłatwiej sprawdzić polisy turystyczne oferowane przez firmy w internecie, które kupuje się, korzystając z kalkulatora online. Ich mechanizm jest bardzo podobny do wyszukiwarek tanich połączeń lotniczych. W prostym formularzu wypełnia się miejsce, daty podróży, dane uczestników, a następnie wybiera się poszczególne elementy polisy i zakres ochrony. Tutaj np. określa się wysokość sumy ubezpieczenia w przypadku kosztów leczenia, czy NNW. Podstawowy zakres ubezpieczenia można rozszerzyć o opcje dodatkowe takie jak np. ubezpieczenie kosztów rezygnacji z wyjazdu. W przypadku konieczności odwołania lub przerwania wyjazdu, np. z powodu choroby, ubezpieczyciel zwróci poniesione na ten cel koszty lub ich część.

Kupując polisę online, można liczyć na dodatkowe zniżki np. na wyjazd z rodziną albo dla osób do 25 roku życia. Za ubezpieczenie płaci się kartą lub przelewem online. Warto przy tym upewnić się, od kiedy ochrona zacznie działać. Jeżeli kupimy polisę, będąc już za granicą – zacznie ona działać dopiero po upływie karencji, czyli 1-2 dni od momentu zakupu ubezpieczenia. Spontaniczne wyjazdy mogą być fantastyczną przygodą, ale zakup polisy lepiej zaplanować.

*GUS, Analizy statystyczne, Turystyka w 2017 r., data publikacji 01.08.2018

Artykuł sponsorowany
materiały nadesłane

28-06-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook