REKLAMA

SANOK: 500 plus na pierwsze dziecko. Zrealizowano wypłaty

SANOK / PODKARPACIE. Wczoraj i dziś Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Sanoku zrealizował pierwsze wypłaty w ramach świadczenia 500 plus po rozszerzeniu programu. Pieniądze ze sztandarowego programu socjalnego rządu, po raz pierwszy trafią na konta sanockich rodzin z jednym dzieckiem. W ujęciu ogólnym (wnioski dla wszystkich dzieci) MOPS zlecił wykonanie wypłat na kwotę ponad 1,8 mln zł. Jeszcze w lipcu będą kolejne wypłaty.

Tomasz Sokołowski

Od 1 lipca można składać wnioski o przyznanie świadczenia 500 plus również dla pierwszego dziecka. Stało się tak po rozszerzeniu sztandarowego programu prorodzinnego rządu. W Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Sanoku pytamy, czy sanoczanie chętnie korzystają z nowych możliwości i czy zrealizowano już pierwsze wypłaty.

Szacunkowo, w Gminie Miasta Sanoka, uprawnionych do otrzymania świadczenia jest około 6 tys. dzieci. Od 1 do 24 lipca, do MOPS trafiło łącznie 1896 wniosków wypełnionych drogą elektroniczną. Od 1 sierpnia, dokumenty można dostarczać w formie papierowej. To istotna informacja, bo jak przekazują pracownicy MOPS, sporo beneficjentów posiada konta w banku, za pośrednictwem którego nie można złożyć elektronicznych wniosków. Zatem na początku sierpnia, do sanockiego ośrodka może wpłynąć lawina dokumentów.

1-24 lipca – 1896 wniosków

– Rodziny z 1 dzieckiem: 1169 wniosków
– 2 dzieci: 602
– 3 dzieci: 110
– 4 dzieci: 11
– 5 dzieci: 3
– 6 dzieci: 1

– W Sanoku mamy do czynienia z bardzo podobną skalą składania wniosków, jak w całym kraju – mówi Rafał Gużkowski, dyrektor MOPS w Sanoku. – 23 i 24 lipca zrealizowaliśmy wypłaty na kwotę ponad 1,8 mln zł. Jeszcze w lipcu wykonane zostaną kolejne przelewy.

Na ten moment ciężko oszacować ile dodatkowych wniosków trafiło do MOPS po rozszerzeniu programu. Wnioski na pierwsze dziecko mogą zawierać się w zasadzie w każdej z wyżej podanych grup. Jak dowiadujemy się w ośrodku, skalę nowych wypłat będzie można oszacować na początku października. We wrześniu kończy się bowiem jeden z etapów naboru. O szczegółach pisaliśmy tutaj: SANOK: Kiedy i gdzie składać wnioski o 500+ na pierwsze dziecko?

– Wnioski są na bieżąco procedowane. Kolejne wypłaty przewidzieliśmy na przyszły tydzień. Sukcesywnie domawiamy pieniądze w urzędzie wojewódzkim, aby mieszkańcy Sanoka otrzymywali środki jak najszybciej – mówi Dariusz Jabłoński, z-ca dyrektora MOPS w Sanoku.

Przypomnijmy, że od 1 lipca 2019 r. program Rodzina 500+ obejmuje wszystkie dzieci do 18. roku życia bez względu na dochód rodziny. Ze świadczenia 500+ skorzysta około 6,8 mln osób w całej Polsce. To prawie dwa razy więcej dzieci niż do tej pory. Aby uzyskać prawo do świadczenia 500+ na nowych zasadach tj. od 1 lipca, rodzic dziecka, na które obecnie nie pobiera tego świadczenia, musi złożyć wniosek w okresie od 1 lipca 2019 r. do 30 września 2019 r. Oznacza to, że tylko złożenie wniosku do końca września 2019 r. gwarantuje takiemu rodzicowi, że świadczenie wychowawcze na nowych zasadach zostanie wypłacone z wyrównaniem od lipca. Jeśli rodzic dziecka złoży wniosek po 30 września, świadczenie będzie przysługiwać od miesiąca złożenia wniosku.

Kiedy zostaną wypłacone pierwsze pieniądze na nowych zasadach?

Wszystko zależy od miesiąca, w którym zostanie złożony wniosek. Tak przedstawiają się poszczególne, maksymalne terminy wypłat w zależności od miesiąca złożenia wniosku:

– Złożenie wniosku w okresie lipiec – sierpień 2019 r. oznacza, że świadczenie, z wyrównaniem od lipca, zostanie wypłacone najpóźniej do dnia 31 października 2019 r.
– Złożenie wniosku we wrześniu 2019 r. oznacza, że świadczenie, z wyrównaniem od lipca, zostanie wypłacone najpóźniej do dnia 30 listopada 2019 r.
– Złożenie wniosku w październiku 2019 r. oznacza, że świadczenie, z wyrównaniem jedynie od października, zostanie wypłacone najpóźniej do dnia 31 grudnia 2019 r.
– Złożenie wniosku w listopadzie 2019 r. oznacza, że świadczenie, z wyrównaniem jedynie od listopada, zostanie wypłacone najpóźniej do dnia 31 stycznia 2020 r.
– Złożenie wniosku w okresie od 1 grudnia 2019 r. do 31 stycznia 2020 r. oznacza, że świadczenie, z wyrównaniem jedynie od miesiąca złożenia wniosku, zostanie wypłacone najpóźniej do dnia 29 lutego 2020 r.

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

SANOK: Kiedy i gdzie składać wnioski o 500+ na pierwsze dziecko?

źródło: Red., MOPS Sanok, Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

 
24-07-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)