REKLAMA

Podkarpaccy terytorialsi w Estoni. Taktyczne, międzynarodowe wyzwanie wojskowe

PODKARPACIE. W tym roku po raz pierwszy  żołnierze 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej wezmą udział w jednych z najbardziej wymagających zawodów taktycznych pk. „ADMIRAL PITKA RECON CHALLENGE 2019”.

W dniach od 4 sierpnia do 9 sierpnia 2019 r. w Valgamaa – Estonia odbędą się jedne z najtrudniejszych zawodów taktyczno – zwiadowczych. Rywalizować będą czteroosobowe zespoły wystawione przez państwa należące do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Wojska Obrony Terytorialnej reprezentował będzie zespół żołnierzy pełniących Terytorialną Służbę Wojskową, wystawiony przez 3. Podkarpacką Brygadę Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług”.

Zawody Admiral Pitka Recon 2019 to międzynarodowa wojskowa rywalizacja sportowa, w której drużyny otrzymają scenariusz opisujący sytuacje, z którymi mają się zmierzyć, i którego będą musieli się trzymać, by ukończyć swoje zmagania sportowe. Podczas tej konkurencji wiedza i umiejętności związane ze szkoleniem wojskowym zespołów i członków zespołu zostaną przetestowane poprzez udział żołnierzy w patrolu.

Trasa zawodów wynosi do 90 km długości w linii prostej. Przejścia odbywają się przez tereny otwarte, bagienne, zabudowane i rolnicze. Trasa będzie przebiegać poprzez punkty kontrolne rozmieszczone w odpowiedniej kolejności. Ruch na trasie będzie odbywał się pieszo bez żadnych zewnętrznych środków pomocy. Drużyny muszą poruszać się skrycie, być zakamuflowane i unikać kontaktu z innymi zespołami startującymi w zawodach. Ruch po drogach jest zabroniony.

***

Estońska Kaitseliit to odpowiednik Wojsk Obrony Terytorialnej w Polsce, wchodzi w skład Estońskich Sił Zbrojnych. Kaitseliit jest jedną z zagranicznych formacji OT, z którą do partnerskiej współpracy dowódca WOT wyznaczył podkarpacką brygadę OT. Kaitseliit obecny jest we wszystkich 15 powiatach kraju, a jego terytorialne oddziały (razem 17 brygad) dzielą się na mniejsze jednostki (np. kompanie, plutony, sekcje). W ramach estońskiej obrony terytorialnej funkcjonuje też jednostka odpowiedzialna za cyberbezpieczeństwo. Powszechność członkostwa w Kaitseliicie warunkuje też jej przeznaczenie, które związane jest przede wszystkim z działaniami nie tylko defensywnymi, ale i typowo antykryzysowymi, przy szerokiej kooperacji z lokalną społecznością kraju.

***

3. Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług” powstała w pierwszym etapie formowania Wojsk Obrony Terytorialnej. W skład brygady wchodzi pięć batalionów lekkiej piechoty rozmieszczonych w Rzeszowie, Nisku, Dębicy, Jarosławiu oraz Sanoku. Dowódcą brygady jest płk Dariusz Słota.

Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnej społeczności. W czasie pokoju to zadanie realizowane jest m.in. w formie przeciwdziałania i zwalczania skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenia działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych. W czasie wojny WOT będzie wsparciem wojsk operacyjnych w strefie działań bezpośrednich, a poza nią stanowić będzie siłę wiodącą. Stała obecność i bliskie relacje z lokalną społecznością to siła i największy atut „Terytorialsów”.

Zdjęcia: 3.PBOT

por. Witold SURA rzecznik prasowy 3.Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego

02-08-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)