Od IX zawodów drwali i operatorów pilarek rozpoczęły się 13 lipca 2019 r. VII Dni Nowego Łupkowa. Już wczesnym sobotnim porankiem dało się słyszeć dźwięk silników pilarek oraz strzały z broni myśliwskiej. Organizatorami tych spektakularnych wydarzeń były Nadleśnictwo Komańcza, Sołectwo Nowy Łupków, OSP w Nowym Łupkowie, ZUH „SKASKI” Beata Kowalska w Nowym Łupkowie, przy współpracy urzędu Gminy Komańcza i Gminnego Ośrodka Kultury w Komańczy. Zaplanowane wydarzenia przyciągnęły do Nowego Łupkowa tłumy mieszkańców gminy i turystów. W pięciu konkurencjach: ścinka drzewa (wkopanej dłużycy) i obalanie na cel, wymiana piły łańcuchowej (łańcucha tnącego), przerzynka kombinowana kłody na stojakach, przerzynka kłody na dokładność i okrzesywanie z „gałęzi” udział wzięło 19 zawodników z całej Polski, w tym jedna kobieta. W klasyfikacji końcowej I miejsce zajął Tomasz Bilski, II Robert Glazer, zaś III Tomasz Kowol. Udekorowania zwycięzców i wręczenia cennych nagród dokonał Nadleśniczy Nadleśnictwa Komańcza Piotr Łański wraz z wójtem Gminy Komańcza Romanem Bzdykiem i przedstawicielami sponsorów.Każdy z uczestników zawodów otrzymał pamiątkową nagrodę.
W trakcie trwania zawodów na przybyłych gości czekało sporo atrakcji przygotowanych przez organizatorów. Nadleśnictwo Komańcza przygotowało m.in.: konkurs plastyczny o lesie, koło fortuny sprawdzające wiedzę leśną uczestników, ekspozycję łowiecko-leśną, zabawę polegającą na zgadywaniu odciśniętych na piasku tropów zwierzyny leśnej, rozpoznawanie rodzimych gatunków drzew po pędach ulistnionych oraz ,,Leśną skrzynię skarbów”. Chętnych nie brakowało do tyrolki, przejażdżki konnej, kolejki ustawiały się do dmuchanych zjeżdżalni. W trakcie zawodów swoje stoiska prezentowały firmy sprzedające sprzęt oraz narzędzia służące do pracy w lesie tj. Makita, Stihl i Warter. Atrakcją było również oblegane stoisko z kuchnią myśliwską. Potrawami regionalnymi częstowało Koło Gospodyń Wiejskich w Nowym Łupkowie. Do wstąpienia w swoje szeregi zachęcały Wojska Obrony Terytorialnej, natomiast do studiowania na PWSZ w Sanoku zachęcano na stoisku uczelni. Pokaz ratownictwa drogowego z użyciem specjalistycznego sprzętu zaprezentowało OSP w Niebieszczanach przy wsparciu grupy GOPR.
Magiczny XXII Festiwal „Świat pod Kyczerą” rozpoczął się w godzinach popołudniowych korowodem, któremu przewodził zespół gospodarzy ŁemMy wraz z Krystyną w dworskiej sukni. Kolorowy pochód sprzed kościoła udał się na stadion w Nowym Łupkowie. Tuż po dekoracji zawodników odbył się koncert galowy. Fantastycznej zabawy nie zmącił nawet przelotny deszcz. Na łupkowskiej scenie zaprezentowały się zespoły z Polski, Kraju Basków, Ukrainy, i Albanii. Feeria barw, dźwięków i języków zagościły na kilka godzin podczas VII Dni Łupkowa. W cudownej uczcie artystycznej uczestniczyli licznie zebrani mieszkańcy i turyści. Wójt gminy Komańcza Roman Bzdyk, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Komańczy Krystyna Galik-Harhaj oraz sołtys Nowego Łupkowa Zdzisław Lemcio obdarowali występujące zespoły upominkami. Mamy nadzieję, że festiwal zapoczątkuje piękną współpracę i zaowocuje cykliczną imprezą na terenie gminy Komańcza.
Organizatorem XXII Międzynarodowego Festiwalu Foklorystycznego „Świat Pod Kyczera” był Łemkowski Zespół Pieśni i Tańca „Kyczera” przy współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Komańczy, Gminą Komańcza oraz sołectwem Nowy Łupków. Wieczorem odbyła się impreza taneczna przy muzyce na żywo w wykonaniu zespołu Just Band z okolic Brzozowa.
Organizatorzy składają serdeczne podziękowania wszystkim sponsorom: firmom Stihl, Makita, Sit, Tagart, Markowi Łachowi (Gospodarstwo Rolne Usługi Leśne Handel Transport), Dariuszowi Łachowi Klar, PTB Huta, ZOL, Bud-bob, OSP Wiśniowa, Impel Security, Drwal, Kołom Łowieckim: „Knieja” w Komańczy, „Jarząbek” w Sanoku, „Świstak” w Zagórzu.
materiały nadesłane
lub zaloguj się aby dodać komentarz
Zaloguj się aby dodać komentarz