REKLAMA
CEE

Zobacz wzruszający film (Nie)Sprawni w obiektywie (VIDEO)

|

Zobacz wzruszający film (Nie)Sprawni w obiektywie (VIDEO)

(Nie)Sprawni w obiektywie to tytuł projektu realizowanego w październiku i listopadzie przez Fundację poMocni we współpracy z Gminą Brzozów, Środowiskowym Domem Samopomocy w Brzozowie oraz Brzozowskim Domem Kultury.

Ideą przedsięwzięcia było wsparcie osób z zaburzeniami psychicznymi z terenu Gminy Brzozów poprzez ich aktywizację oraz budowanie pozytywnego wizerunku i zmianę stereotypowego podejścia lokalnej społeczności.

Za zasadnością założeń projektowych stoi fakt, iż rokrocznie wzrasta liczba osób z zaburzeniami psychicznymi. Dla przykładu Światowa Organizacja Zdrowia alarmuje, iż depresja znajduje się na czwartym, po bólach kręgosłupa, anemii i chorobach płuc, miejscu wśród najbardziej powszechnych chorób. Do 2020 roku wysunie się na drugą pozycję, a do 2030 roku na pierwsze miejsce. Pomimo dużej powszechności zjawiska w społeczeństwie wciąż pokutuje obraz osoby z zaburzeniami psychicznymi jako niesamodzielnej, zamkniętej w sobie, niezaradnej, gorszej co przekłada się na ich izolację społeczną. Stąd niecodzienny pomysł na zaangażowanie uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy w Brzozowie do udziału w warsztatach filmowych, pozwalających zapoznać się z warsztatem pracy przed i z kamerą oraz produkcji spotu społecznościowego – filmu dokumentalnego.

Udział w warsztatach pozwolił uczestnikom na przećwiczenie elementarnych zadań aktorskich, w tym z pantomimy, pracę z tekstem poprzez analizę odgrywanych ról, zajęcia dykcyjne, formułowanie wypowiedzi werbalnych i niewerbalnych. Zajęcia te potrwały dwa dni i pozwoliły prowadzącym na wyłonienie odtwórców ról, przygotowanie scenariusza oraz rozdzielenie zadań w produkcji filmowej. Zdjęcia do filmu potrwały również dwa dni i przeprowadzone były w Galerii na Strychu Brzozowskiego Domu Kultury – z uwagi na walory panującego tam,niezwykłego „klimatu”. Dużym atutem działań projektowych było prowadzenie zadań przez profesjonalistów, członków Karpackiej Grupy Filmowej, w tym przez aktora oskarowego filmu „Syn Szawła” Kamila Dobrowolskiego.

Wszystkie zajęcia przebiegły z dużym zaangażowaniem i otwartością uczestników co można zauważyć szczególnie u bohaterów spotu, którzy ujmują swą autentycznością, pokazując równocześnie że podobnie jak przeciętny człowiek tak i oni mają swoje wady i zalety, przeżywają wzloty i upadki, dobre i złe chwile oraz towarzyszą im takie same emocje jak każdemu. Na ekranie widzimy m.in. łzy radości, smutku, wzruszenia… Premiera filmu na łamach internetowych mediów wypada w przede dniu Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych (obchodzony jest na całym świecie 3 grudnia), więc liczymy iż przełoży się to na jeszcze większe „wybrzmienie” problemu niepełnosprawności w naszej lokalnej społeczności.

Zachęcamy do obejrzenia spotu, życząc równocześnie refleksji podobnej do wypowiedzianej przez Annę Dymną „… a osobę niepełnosprawną trzeba przede wszystkim dostrzec, zbliżyć się do niej i wtedy dopiero można zobaczyć w niej zwyczajnego człowieka, który tak samo jak my, ma uczucia, talenty, ambicje, różne potrzeby i bardzo chce żeby go normalnie traktować. Lęk przed chorymi osobami wynika najczęściej z niewiedzy….”.

Inicjatywa „(Nie)Sprawni w obiektywie ” jest współfinansowana ze środków przekazanych przez Operatora Programu Grantowego w ramach projektu „Podkarpacki Ośrodek Wspierania Ekonomii Społecznej” realizowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020 współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego.

Alicja Tomoń

04-12-2018

Udostępnij ten artykuł znajomym:
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Inline
Inline