REKLAMA

Wozisz w aucie cenne przedmioty? Ubezpieczenie może nie pokryć ich wartości

Laptop, aparat z kompletem drogich obiektywów, a może dzieła sztuki? Jeśli na co dzień wozisz drogie przedmioty w samochodzie, powinieneś rozejrzeć się za dobrym autocasco. Standardowe oferty ubezpieczenia nie zawsze pokrywają koszty kradzieży lub zniszczenia mienia transportowanego w samochodzie.

Obowiązkowe ubezpieczenie pojazdu (OC) ma za zadanie chronić poszkodowanych przed finansowymi skutkami szkód komunikacyjnych, spowodowanych osobom trzecim. Zakres ochrony normowany jest przepisami prawnymi, a poszkodowany powinien otrzymać rekompensatę za wszelkie poniesione straty. Należy jednak pamiętać, iż nie w każdym przypadku otrzymamy odszkodowanie za przewożony bagaż.

Ustawowe wyłączenia w OC, to:

  • szkody wynikłe z tytułu utraty gotówki, papierów wartościowych lub biżuterii,
  • szkody wyrządzone na ubezpieczonym pojeździe przez właściciela lub kierującego pojazdem (nie uzyskamy odszkodowania, jeśli zniszczymy drogi sprzęt np. podczas niefortunnego parkowania w garażu).
  • odpłatny przewóz towaru – odszkodowanie z OC nie przysługuje w przypadku szkód powstałych w bagażu przewożonym odpłatnie na rzecz osoby trzeciej.

Pomocne AC, ale nie zawsze

Odszkodowanie za uszkodzone lub skradzione cenne przedmioty przewożone w samochodzie można uzyskać z dobrowolnego ubezpieczenia AC. Jednak istotną kwestią w tym przypadku jest zakres ochrony, a w nim zdarzenia objęte ubezpieczeniem (tutaj przeczytasz, jak wybrać ubezpieczenie AC).

Pamiętaj, że zakres ochrony autocasco jest indywidualnie definiowany przez towarzystwa ubezpieczeniowe. Wybierając podstawowy wariant AC możesz nie uzyskać odszkodowania za utracony bagaż (obejmuje on zazwyczaj tylko ochronę pojazdu z jego fabrycznym wyposażeniem).

Jeśli często przewozisz cenny bagaż np. sprzęt elektroniczny, sportowy czy inne wartościowe rzeczy, warto rozejrzeć się za polisą AC o szerszym zakresie. Zanim kupisz polisę, koniecznie przeczytaj Ogólne Warunki Ubezpieczenia. Niektóre towarzystwa dokładnie definiują w nich, co zostanie objęte dodatkową ochroną. Inne natomiast wyznaczają maksymalną kwotę (sumę ubezpieczenia), do której zostanie wypłacone odszkodowanie za utracony lub uszkodzony bagaż (oferty AC możesz porównać na stronie najtaniejuagenta.pl).

Przykładowo:

  • Warta w AC Komfort oferuje zwrot utraconych w wyniku wypadków lub kolizji przedmiotów, zarówno właściciela pojazdu jak i pasażerów (sprzęt elektroniczny, oryginalne płyty, bagaż) do wysokości maksymalnie 5% sumy ubezpieczenia, nie więcej jednak niż 3000 zł.
  • PZU oferuje wykupienie dodatkowego ubezpieczenia w ramach AC, które obejmuje utratę bagażu do wartości 5000 zł, za dodatkową opłatą 50 zł.

Decydując się na zakup AC o szerszym zakresie ochrony zastanów się, czy i jakie przewozisz przedmioty w swoim samochodzie. Czasami warto wykupić oddzielne ubezpieczenie, dotyczące tylko Twojego bagażu, bo ograniczenie kwotowe wynikające z umowy AC może nie pokryć nawet w połowie wartość utraconego sprzętu.

Reasumując:

  • Z ubezpieczenia OC sprawcy wypadku nie otrzymasz odszkodowania za przewożoną gotówkę, biżuterię czy papiery wartościowe.
  • W większości towarzystw, podstawowy zakres AC nie gwarantuje odszkodowania za utracone drogocenne przedmioty, przewożone w samochodzie.
  • Rozszerzone AC może zapewnić świadczenie za zniszczony bagaż, ale z pewnymi ograniczeniami.

Źródło: materiały nadesłane
Artykuł sponsorowany

11-06-2018