REKLAMA

Wiercenie studni na Podkarpaciu

Podkarpacie ma coraz więcej mieszkańców

Urząd Statystyczny w Rzeszowie podaje, że końcem czerwca 2017 roku Podkarpacie liczyło 2 mln 1277 mieszkańców. Prawie 59% ludności Podkarpacia mieszkało na wsi. Z badań GUS-u wynika również, że średnia długości życia w województwie podkarpackim jest najwyższą w Polsce. Na ten wynik mają decydujący wpływ czyste środowisko, zdrowy styl życia oraz poziom stresu zdecydowanie mniejszy, niż w dużych aglomeracjach miejskich. Systematyczny wzrost liczby ludności w województwie podkarpackim obserwuje się już od kilku lat. Obecnie województwo podkarpackie zajmuje powierzchnię 17 845,76 km2. Ze względu na obszar zajmuje jedenaste miejsce w kraju. Ze względu na ilość mieszkańców Podkarpacie plasuje się na miejscu dziewiątym.

Podkarpacie jest najdalej wysuniętym na południe województwem Polski. Jest to teren górzysty, gdzie lasy zajmują 37% powierzchni. Administracyjnie województwo podkarpackie jest podzielone na 21 powiatów oraz 4 miasta na prawach powiatu.

Dlaczego na Podkarpaciu buduje się studnie?

Piękne tereny, czyste powietrze i woda, nieskażone ziemie i spokój sprawiają, że na terenie Podkarpacia buduje się coraz więcej domów. Powstaje coraz więcej zarówno domów jednorodzinnych, jak i nowoczesnych osiedli mieszkaniowych. Ze względu na niską gęstość zaludnienia mieszkańcy Podkarpacia często decydują się na kopanie studni. Przyłącz wodociągu okazuje się niejednokrotnie bardzo problematyczny ze względu na ukształtowanie terenu i bardzo kosztowny z uwagi na duże odległości pomiędzy domostwami.

Jak i gdzie wiercić studnię na Podkarpaciu?

Jeśli masz zamiar wybudować dom na Podkarpaciu to własne ujęcie wody w postaci studni jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Pierwszym krokiem w tym kierunku jest sprawdzenie, czy działka, na której ma powstać dom, nie ma administracyjnych ograniczeń odnośnie budowy studni. Wspomniane ograniczenia znajdują się w planie zagospodarowania przestrzennego. Plan ten jest do wglądu każdego (nawet jeśli nie jest się właścicielem działki) w odpowiednim urzędzie administracyjnym.

Ze względu na górzysty charakter Podkarpacia, często konieczne jest tu wiercenie studni głębinowych o głębokości powyżej 30 m. Pokłady wody leżą tu bowiem głęboko. Studnia głęboka, to również bezpieczeństwo w czasie hydrologicznej suszy. Wiercenie studni powyżej głębokości 30 m jest regulowane przepisami Prawa Wodnego oraz Prawem Górniczym i Geologicznym.

Przed rozpoczęciem budowy studni musimy wykonać projekt prac geologicznych oraz tak zwany operat wodoprawny. Przygotowuje go hydrogeolog lub projektant zajmujący się instalacjami wodnymi i kanalizacyjnymi. Dokumenty składa się do wojewody, który wydaję decyzję o możliwości budowy studni. Po wykonaniu odwiertu przygotowuje się dokumentację hydrogeologiczną studni. Obejmuje ona trzy aspekty dotyczące studni: dopuszczalną wydajność, poziom zwierciadła statycznego wody oraz depresje. Określa ona również rodzaje pompy oraz urządzeń do uzdatniania wody. Wyniki badań zatwierdzone przez właściwy organ administracji geologicznej, umożliwiają wojewodzie zarejestrowanie studni.

O firmach budujących studnie na Podkarpaciu

Aby cały proces administracyjny, poprzedzający wybudowanie studni przebiegał prawidłowo najlepiej jest skonsultować się z odpowiednią firmą zajmującą się budowaniem studni. Przeprowadzi ona nas krok po kroku przez wszystkie etapy administracyjnie, a następnie w oparciu o plany, wydane decyzje i pozwolenia wybuduje studnię. Jest to najlepsze z możliwych rozwiązań. Wybierając odpowiednią firmę najlepiej jest szukać zespołów z własnego regionu Polski z dużym doświadczeniem w budowie studni na danym terenie. Korzyści z wyboru miejscowej firmy są również takie, że regularnie może ona zajmować się czyszczeniem i konserwacją studni czy szybko interweniować w razie awarii.

Artykuł sponsorowany
foto: Wit-Wiert

25-04-2018