Następna ofiara metody „na policjanta”. Kobieta straciła wszystkie oszczędności
JAROSŁAW / PODKARPACIE. Nieświadoma mieszkanka Jarosławia padła ofiarą oszustów. Kobieta odebrała telefon od mężczyzny, który przedstawił się jako funkcjonariusz CBŚP i powiedział, że jej pieniądze są zagrożone. Polecił, że aby pomóc policji w ujęciu członków grupy oszustów, musi wybrać pieniądze z konta bankowego i zostawić je w umówionym miejscu. Starsza kobieta, która wykonała polecenia fałszywego policjanta, straciła wszystkie oszczędności.
Wczoraj, na numer telefonu stacjonarnego 72-letniej mieszkanki Jarosławia, zadzwoniła kobieta, która podała się za członka jej rodziny i poprosiła o podanie numeru telefonu komórkowego. Po chwili kobieta odebrała kolejne połączenie – już na telefon komórkowy. W słuchawce telefonu usłyszała głos mężczyzny, który przedstawił się jako funkcjonariusz Centralnego Biura Śledczego Policji i powiedział, że prowadzi działania związane z zatrzymaniem przestępców zajmujących się przejmowaniem pieniędzy z kont bankowych. Według dzwoniącego mężczyzny, kobieta miała być kolejną ofiarą oszustów. Aby potwierdzić swoją wiarygodność, fałszywy funkcjonariusz polecił kobiecie wybrać na klawiaturze telefonu numer, pod którym zgłosił się inny mężczyzna i potwierdził fakt, że rozmawia z policjantem.
Po tych informacjach, fałszywy funkcjonariusz powiedział kobiecie, że wybranie przez nią pieniędzy z konta jest niezbędne do zatrzymania oszustów i po zakończonej akcji zostaną one jej zwrócone. Starsza osoba zaufała swoim rozmówcom. Zgodnie z ich poleceniem poszła do banku i wybrała pieniądze. Podczas całego wydarzenia kobiecie nie pozwolono zakończyć połączenia telefonicznego, ciągle udzielano jej dokładnych wskazówek, co ma dalej robić. Fałszywy policjant polecił kobiecie zostawić kopertę z pieniędzmi we wskazanym miejscu i wrócić do domu. Kobieta dopiero po kontakcie z najbliższymi zorientowała się, że została oszukana.
Policjanci apelują, aby nigdy nie przekazywać żadnych pieniędzy, w żadnej formie – gotówki, przelewu – pośrednikom, osobom nieznanym, a mającym działać w imieniu rzekomo potrzebującego pomocy krewnego, albo podających się za funkcjonariuszy rożnych służb.
Policjanci nigdy nie pośredniczą w przekazywaniu pieniędzy. W przypadku, gdy nieznany rozmówca podaje się za krewnego, syna, córkę, wnuczka lub policjanta i niezależnie pod jakim pozorem prosi o przekazanie pieniędzy, należy ROZŁĄCZYĆ SIĘ i skontaktować z najbliższą jednostką policji, dzwoniąc najlepiej z telefonu stacjonarnego pod numer 997 lub 112.
Źródło: KPP Jarosław
01-08-2018
Udostępnij ten artykuł znajomym:
Udostępnij
Napisz komentarz przez Facebook
Tagi: Jarosław, jarosławska policja, kobieta straciła oszczędności, kpp jarosław, kradzież, metoda na policjanta, oszuści, oszustwo, pieniądze, podkarpacie, podkarpacka policja, policja, policjanci, telewizja podkarpacie, tvpodkarpacie, tvPodkarpacie.pl
lub zaloguj się aby dodać komentarz
Zaloguj się aby dodać komentarz