REKLAMA

5 łatwych trików oszczędzania, które możesz wprowadzać w życie już dzisiaj

Każdy z nas chce mieć więcej złotówek w portfelu, ale nie każdemu oszczędzanie przychodzi naturalnie. Nie jest to też łatwe, kiedy reklamy namawiają nas z każdej strony na zakup produktów czy usług. Można jednak wprowadzać w życie małe triki, które będą pomagać ci w oszczędzaniu każdego dnia. Sprawdź 5 porad, które przygotowali dla ciebie eksperci Matchabanker – porównywarki finansowej.

1. Sprawdzaj paragony

To banalny punkt i postawa oszczędzania, z której ciągle większość konsumentów nie korzysta. Błędy zdarzają się każdemu, więc także kasjerowi, który wiele godzin dziennie powtarza tę samą czynność skanowania produktów. Szczególnie różne promocje, które nie są automatycznie zapisane w systemie, są przeoczane. Nawet złotówka dziennie za dużo na paragonie, to już 30 miesięcznie,a aż 360 zł rocznie! Po co przepłacać? Poświęć tę minutę po zakupach i sprawdzaj paragon i jeśli zapłaciłeś za dużo to poproś to zwrot nadpłaty. Jeśli natomiast cena okazała się inna niż myślałeś, możesz po prostu oddać produkt, to twoje prawo.

2. Wyjmuj kable z gniazdek

W szkole uczono nas o gaszeniu światła i zapewne o oszczędzaniu wody, ale czy pamiętasz o wyjmowaniu kabli z gniazdek? W naszych latach dziecięcych nie było to dużym problemem, ponieważ nie musieliśmy ładować telefonów tak często, a większość z nas posiadało komputery stacjonarne. Obecnie z tak szerokim wachlarzem gadżetów, zapominamy o ich odłączaniu z gniazdek. Wielu z nas myśli, że jeśli telefon jest odłączony to kabel nie pobiera energii, ale to nieprawda. Energia jest pobierana po prostu w mniejszej ilości. Jednak jeśli nagminnie zostawiasz kable w gniazdkach, to zobaczysz różnicę na rachunku za elektryczność. Odłączanie kabli będzie twoim dobrym przyjacielem w oszczędzaniu.

3. Ogranicz kupowanie kawy na mieście

Ten punkt dotyczy szczególnie dla ludzi z miasta. Kawa po drodze do pracy, czy w trasie to dla wielu przyjemny nawyk, który zjada niemało z konta bankowego. Koszt kawy jest nierównomierny do jej wartości, szczególnie jeśli kupujesz ją w kawiarniach i płacisz 10-15 zł za kubek tego naparu. Zamiast tego, zainwestuj w termos i rób kawę w domu czy spotkaj się z przyjaciółmi w domu. Zaoszczędzisz dzięki temu niemało.

4. Noś na zakupy torby wielokrotnego użytku

Dzięki temu nie tylko zaoszczędzisz złotówki, ale również pomożesz naturze. Czy wiedziałeś, że plastikowa torba może rozkładać się 400-500 lat ?! Większość z nich wędruje do oceanów i krzywdzi ich ekosystem. Badania nawet dowodzą, że doprowadza to do tego, że plastik znajduje się w organizmach ryb i zarazem ludzie zaczynają go spożywać. Te powody powinny być wystarczające do tego, aby używać torbę wielokrotnego użytku, ale pewnie zastanawiasz się, jak dzięki temu zaoszczędzisz? Od tego roku torby plastikowe są obowiązkowo płatne, dlatego jeśli kupujesz je niemalże przy każdym zakupie, w skali miesiąca czy roku możesz stracić niemało. Pomóż więc swoim finansom i naturze i noś torby wielokrotnego użytku.

5. Kontroluj swój stan konta

W dzisiejszych czasach przez używanie kart płatniczych, nie mamy tak dużej świadomości stanu swojego konta. Płacenie kartą przychodzi nam łatwo, ponieważ nie wydajemy banknotów i nie możemy sobie tak dobrze zobrazować, ile pieniędzy nam ubywa. Ponadto, często się zdarza, że pieniądze zostały pobrane za coś, czego nie zamawialiśmy. Takie błędy pojawiają się szczególnie w przypadku zakupów czy subskrypcji online bądź zleceń stałych. Dlatego sprawdzaj swój stan konta, aby to kontrolować i domagać się pieniędzy, które zostały pobrane nieprawnie.

Wprowadzaj te metody już od teraz, a zobaczysz, że dodatkowe złotówki zaczną powoli pojawiać się na twoim koncie!

Artykuł sponsorowany

21-03-2018

Udostępnij ten artykuł znajomym:
Inline
Inline