REKLAMA

Wspominając Dolinę Śmierci i krwawe żniwo października 1944. Kolejna rocznica Operacji Karpacko-Dukielskiej (ZDJĘCIA)

NOWOSIELCE / PODKARPACIE. W Nowosielcach przy Pomniku II Czechosłowackiej Brygady Spadochronowej zakończyły się uroczyste obchody 73. rocznicy Operacji Karpacko–Dukielskiej.

Przed południem uczestnicy uroczystości złożyli wieńce na Cmentarzu Wojennym i pod Krzyżem Pojednania w Dukli, a o godzinie 12. na grobach poległych w trakcie walk, pochowanych na cmentarzu w Zarszynie.

Obchody były upamiętnieniem 6 października 1944 roku, kiedy granicę polsko-słowacką przekroczyli pierwsi żołnierze korpusu Czechosłowackiego, walczącego u boku Armii Czerwonej.

W uroczystościach wzięli udział kombatanci, rodziny poległych, przedstawiciele władz wszystkich szczebli z Polski, Słowacji i Czech, służby mundurowe tych krajów, duchowni różnych wyznań, przedstawiciele oświaty z Nowosielec, mieszkańcy i młodzież szkolna.

44

Uroczystości zakończyły się apelem poległych, modlitwą ekumeniczną i złożeniem wiązanek pod pomnikiem.

Operacja dukielsko-preszowska nazywana jest też operacją karpacko-dukielską, bitwą o Przełęcz Dukielską, ofensywą dukielską.

Jak podają źródła historyczne, od świtu 8 września do 30 listopada 1944 teren ten stał się miejscem walk, jak i pochówku około 99 tys. żołnierzy Armii Czerwonej, głównie Ukraińców, Słowaków oraz żołnierzy niemieckich. Straty wojsk sowieckich sięgały 123 tys. zabitych, rannych i zaginionych. Wojska czechosłowackie straciły ok. 6,5 tys. żołnierzy, natomiast niemieckie i węgierskie szacuje się na prawie 70 tys. osób.

Operację dukielską zaliczono do najbardziej krwawych epizodów II wojny światowej, który miał miejsce na ziemiach polskich. Jedno z miejsc walk, zlokalizowane w pobliżu Chyrowej, gdzie toczyła się krwawa bitwa pancerna, nazwano „Doliną Śmierci”.

MZ
Fot. Wojtek Zatwarnicki

06-10-2017

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)