REKLAMA

WOJEWODA RADZI: Co zrobić by dzieci były bezpieczne podczas ferii?

PODKARPACIE. Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży podczas zimowego wypoczynku to temat posiedzenia Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, któremu dziś przewodniczyła wojewoda Ewa Leniart.  

Wojewoda przekazała podległym służbom i inspekcjom zalecenia w zakresie przeprowadzenia działań zmierzających do zapewnienia bezpieczeństwa osobom wypoczywającym i przemieszczającym się przez teren naszego województwa. Po posiedzeniu odbyło się spotkanie z lokalnymi mediami, w którym wzięli udział zastępca komendanta wojewódzkiego policji nadisp. Zbigniew Sowa, podkarpacki kurator oświaty Małgorzata Rauch oraz naczelnik Grupy Bieszczadzkiej GOPR Krzysztof Szczurek.

IMG_8214

Ewa Leniart zwróciła się za pośrednictwem mediów z apelem o przestrzeganie zasad bezpieczeństwa podczas wypoczynku, a także o podjęcie, przez rodziców i nauczycieli, działań profilaktycznych poświęconych zasadom bezpiecznego wypoczynku w domu i w jego otoczeniu, bowiem nie wszystkie dzieci będą mogły skorzystać ze zorganizowanych form spędzania ferii. – Uświadomienie niebezpieczeństw, z którymi młody człowiek może się spotkać, jest bardzo istotne, dlatego apeluję o czujność i zwracanie uwagi na bezpieczeństwo najmłodszych.

Jak podkreśliła wojewoda, do tej pory zarejestrowanych zostało 278 różnych form wypoczynku  zimowego dla dzieci i młodzieży z Podkarpacia. Z naszego województwa będzie wypoczywać 8225 dzieci, w tym:

  • 2 821 – w miejscu zamieszkania – zimowiska w szkołach, MDK , MOK, MOSiR,
  • 5 138 –  wypoczynek w kraju,
  • 266 – wypoczynek zagraniczny – dzieci z Podkarpacia wyjadą  za granicę.

rotator-ferie-gory

Rejestracja odbywa się systematycznie, w wyjątkowych sytuacjach 7 dni przed rozpoczęciem zajęć, więc liczby ulegają zwiększeniu.

Proponowane  formy  zajęć  podczas  zimowisk  to: zajęcia świetlicowe, turnieje, konkursy, gry i zabawy ruchowo-muzyczne, gry stolikowe, zajęcia rekreacyjno- sportowe, zabawy edukacyjne, gry komputerowe i inne. Największa liczba zimowisk zgłoszona została przez szkoły, młodzieżowe domy kultury, towarzystwa przyjaciół dzieci, szczepy harcerskie, miejskie ośrodki sportu i rekreacji, biura podróży, stowarzyszenia.

Wszelkie informacje na temat wypoczynku, organizatorów oraz bazy wypoczynku są ogólnodostępne na stronie Ministerstwa Edukacji Narodowej . Ponadto w Kuratorium Oświaty w Rzeszowie działa numer interwencyjny dla uczniów i rodziców: 728 832 622.

Nad bezpieczeństwem wypoczywających będą czuwać podkarpaccy policjanci i inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego. Podczas kontroli autokarów przewożących dzieci na zimowiska sprawdzane będą wyposażenie i stan techniczny pojazdów, a także trzeźwość kierowców. Funkcjonariusze będą również zabezpieczać miejsca pobytu wypoczywających – m. in. poprzez patrole narciarskie. Kwestie związane z zagrożeniami i bezpiecznym wypoczynkiem w górach przedstawił naczelnik Grupy Bieszczadzkiej GOPR Krzysztof Szczurek, który podkreślił, że wszelkie wyprawy w góry wymagają odpowiedniego przygotowania i dostosowania do warunków pogodowych.

PUW w Rzeszowie

09-01-2017

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)