REKLAMA

ROPCZYCE: Blisko 3 mln zł na zabytkowy obiekt w Ropczycach (ZDJĘCIA)

RZESZÓW, ROPCZYCE / PODKARPACIE. Długo oczekiwany remont stanie się faktem dzięki unijnym dotacjom. Zabytkowy budynek dawnej Kasy Oszczędności zyska dawny blask. 11 sierpnia w sali posiedzeń Zarządu Wojewódzkiego podpisano umowę pomiędzy samorządem województwa podkarpackiego i powiatem ropczycko-sędziszowskim na dofinansowanie projektu „Zachowanie i rozwój dziedzictwa kulturowego poprzez prace remontowo-konserwatorskie przy budynku dawnej Kasy Oszczędność w Ropczycach z przeznaczeniem na cele edukacji kulturalnej”.

Całkowity koszt zadania to blisko 5,4 mln zł, z czego wsparcie jakie otrzyma powiat ropczycko-sędziszowski w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020 wyniesie prawie 3 mln zł.

– Przetarg na wykonawcę tego zadania został już ogłoszony. Szukamy firmy, która wykona prace remontowo-konserwatorskie zgodnie z opracowaną dokumentacją. Zgodnie z umową termin zakończenia realizacji projektu to październik 2018 r – mówi Witold Darłak starosta powiatu.

Pozyskane środki z UE wraz z wkładem finansowym powiatu umożliwią kompleksowy remont budynku, dostosowanie go do potrzeb niepełnosprawnych, poprawę estetyki i funkcjonalności otoczenia obiektu.

Po podpisaniu umowy gratulacje staroście złożyła wicemarszałek Maria Kurowska.

– Poświęcił pan wiele czasu i energii, by pozyskać środki na ten cel. Zawarcie umowy jest bez wątpienia sukcesem samorządu powiatowego, ale również pana osobistym. Jestem przekonana, że obiekt po zakończonym remoncie, będzie wizytówką ziemi ropczyckiej – mówiła wicemarszałek.

– Będzie to projekt współfinansowany z Regionalnego Programu Operacyjnego, a konkretnie z osi priorytetowej ochrona środowiska naturalnego i dziedzictwa kulturowego. Samorządy z naszego województwa chętnie sięgaj po środki z tej osi. Co bardzo cieszy bo są to działania, które wzmacniają dziedzictwo kulturowego Podkarpacia. Wiele zabytkowych, często nienadających się już do eksploatacji obiektów odzyskuje dawny blask i może służyć lokalnym społecznościom – mówił Stanisław Kruczek członek zarządu.

Budynek dawnej Kasy Oszczędności pochodzi z początku ubiegłego stulecia. W czasie okupacji niemieckiej (1939-44) przeznaczony został na Szkołę Mechaniczną. W latach 90-tych XX. dzierżawiony był przez Wyższą Szkołę Inżynieryjno-Ekonomiczną. Po jej przeniesieniu do Rzeszowa ponownie przejęty przez Zespół Szkół im. ks. Zwierza.

Jakub Czarnota
Kancelaria Zarządu
Fot. Sebastian Kieszkowski
Biuro prasowe UMWP

18-08-2017

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.