SANOK / PODKARPACIE. Już po raz piąty w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Sanoku odbyła się międzynarodowa konferencja „Na pograniczach kultur i narodów”. W tym roku jej hasło przewodnie brzmiało: „Wczoraj – dziś – jutro”.
Zakres poruszanych tematów był bardzo szeroki, obejmował problematykę gospodarczo-ekonomiczną, edukacyjną, społeczną, historyczną, literacką i kulturalną. Od lat konferencja ma bowiem na celu spotkanie i dialog pomiędzy przedstawicielami różnych dyscyplin badającymi procesy i zjawiska społeczne i kulturowe zachodzące na pograniczach, ze szczególnym uwzględnieniem regionów pogranicznych w Europie Środkowo-Wschodniej (choć w tym roku nie brakło też referatów omawiających pogranicza bardziej egzotyczne: amerykańsko-meksykańskie czy hindusko-pakistańskie). Impreza trwała od 14 do 17 września, w tym czasie można było wysłuchać ponad 70 wystąpień.
– To naprawdę duża satysfakcja i sukces, że w Sanoku udaje się od pięciu lat zorganizować tak dużą, międzynarodową i ważną już w środowisku naukowym konferencję – mówi dr Anna Chudzik, sekretarz konferencji. – Fakt, że wielu uczestników wraca do nas już drugi czy trzeci raz, to dodatkowo dowód zaufania i pozytywna recenzja naszych działań. Ponadto warto podkreślić, że namacalnym efektem naszych działań jest już osiem tomów serii wydawniczej „Na Pograniczach Kultur i Narodów”.
Spotkanie miało charakter międzynarodowy, oprócz referentów z całej Polski (m.in. z Warszawy, Wrocławia, Łodzi, Katowic, Krakowa, Lublina, Rzeszowa i oczywiście Sanoka), występowali również goście z ośrodków akademickich i badawczych z Ukrainy, Słowacji, Czech oraz Niemiec.
– Nasi goście nie ukrywają, że przyciąga ich także klimat Sanoka i bliskość Bieszczadów, które mogą także w ramach konferencji odwiedzić – podkreśla dr Jolanta Karolczuk, przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego. – To ważne wydarzenie nie tylko dla PWSZ, ale i dla miasta”.
Uczestnicy mieli możliwość brać udział nie tylko w wykładach – imprezą towarzyszącą przedsięwzięciu był także koncert zespołu SOUL pt. „Muzyczny dialog kultur w twórczości chóralnej Romualda Twardowskiego” przygotowany przez dr Monikę Brewczak.
Partnerami imprezy byli: Centrum Polonistyczne Uniwersytetu Pedagogicznego im. Iwana Franki w Drohobyczu, Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku i Muzeum Historyczne w Sanoku.
Źródło: PWSZ Sanok
lub zaloguj się aby dodać komentarz
Zaloguj się aby dodać komentarz