REKLAMA

GMINA ZAGÓRZ: Promenada, atrakcje dla najmłodszych, pomnik konfederata. Taki jest pomysł na zagospodarowanie centrum Zagórza (FILM, PROJEKT)

|

GMINA ZAGÓRZ: Promenada, atrakcje dla najmłodszych, pomnik konfederata. Taki jest pomysł na zagospodarowanie centrum Zagórza (FILM, PROJEKT)

GMINA ZAGÓRZ: Promenada, atrakcje dla najmłodszych, pomnik konfederata. Taki jest pomysł na zagospodarowanie centrum Zagórza (FILM, PROJEKT)

25-10-2017

Jest pomysł an zagospodarowanie placu za Miejsko Gminnym Ośrodkiem Kultury i Sportu w Zagórzu, w kierunku rzekli Osława. ma tam powstać promenada z atrakcjami dla turystów oraz mieszkańców. bardzo ważną część ma stanowić pomnik nieznanego konfederata.

PROJEKT POMNIKA NIEZNANEGO KONFEDERATA W ZAGÓRZU

Koncepcja projektu oparta jest na motywie historycznym. 29 listopada 1772 r. nieznany oddział konfederatów barskich zajął zagórski Klasztor Karmelitów, zabudowania górującego nad okolicą, zlokalizowanego nad rzeką Osławą. Rosyjski ostrzał poważnie zniszczył klasztor. W wyniku pożaru bronionych zabudowań, a także wyczerpania walką i głodem, wspierani przez zagórskich karmelitów konfederaci poddali się nieprzyjacielowi. Obrona klasztoru w Zagórzu uważana jest za ostatnie działania zbrojne podczas konfederacji barskiej.

Konfederaci głosili hasła obrony wiary i wolności oraz wyzwolenie się spod kurateli rosyjskiej.

W czasach zaborów, m.in. za sprawą twórczości wieszczów romantycznych – Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, Zygmunta Krasińskiego konfederatów ukazywano jako męczenników za wiarę, wolność i ojczyznę.

Choć konfederacja barska była ruchem typowo magnackim zawiązanym w celu obrony wartości konserwatywnych i katolicyzmu, uważa się ją za pierwszy zryw niepodległościowy, którego celem było do zrzucenie polskiej podległości wobec Rosji.

Ze względu na wiekową tradycję jazdy polskiej i wielkiego umiłowania polaków do koni oraz jeździectwa, zaproponowany projekt przedstawia Konfederata w stroju historycznym stojącego obok konia.

Postać konfederata ukazana w geście wypatrującym przeciwnika z szablą w dłoni gotowego do odparcia ataku. Jednocześnie lewą ręką głaszcząc swego konia zdaje się uspokajać swego wiernego przyjaciela, który zdaje się zasłaniać swego jeźdźca własnym ciałem.

Pomnik proponuję się ustawić na niewielkim podeście wyłożonym płytami  granitowymi umożliwiającym swobodny dostęp do rzeźby dla społeczności Zagórza i odwiedzających miasto gości. Przyczyni się to niewątpliwie do większej popularyzacji tego miejsca i Miasta Zagórz.

Przed pomnikiem w poziomie placu proponuje się umieszczenie tablicy inskrypcyjnej z napisem:

NIEZNANEMU KONFEDERATOWI BARSKIEMU, KTÓRY
W OBRONIE WIARY I WOLNOŚCI
POŚWIĘCIŁ SWOJE ŻYCIE DLA OJCZYZNY.

W 245 ROCZNICE OBRONY KLASZTORU W ZAGÓRZU  – OSTATNIEJ BITWY
KONFEDERACJI BARSKIEJ, PIERWSZEGO POWSTANIA NARODOWEGO.

29 listopada 2018                                                      MIESZKAŃCY ZAGÓRZA

Ostateczna forma i treść napisu do ustalenia z inwestorem.

Opis techniczny:
– Pomnik z wykonany jako odlew  z brązu krzemowego
– Postać konfederata oraz koni naturalnej wysokości ok. 190 cm
– Pomnik wyniesiony powyżej poziomu placu na wysokość 12 cm. Zapewniający swobodny dostęp do pomnika oraz odprowadzenie wód opadowych.
– Rzeźba posadowiona  na płytach granitowych  na zbrojonym fundamencie zagłębionym poniżej głębokości przemarzania.
– Tablica inskrypcyjna wykonana jako relief wklęsły w płycie granitowej
– Kolor granitu powinien być w sposób harmonijny dostosowany do projektowanej nawierzchni placu.

Wykonawca zwycięskiego projektu pomnika:
Piotr Zieleniak z Niedrzwicy Dużej

 

 

 

 materiały nadesłane

26-10-2017

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.