REKLAMA

GMINA BRZOZÓW: Problem z nielegalnym opróżnianiem zbiorników bezodpływowych

GMINA BRZOZÓW / PODKARPACIE. Na terenie gminy Brzozów 2213 nieruchomości zamieszkałych nie jest przyłączonych do sieci kanalizacyjnej. Regularnie prowadzone są działania mające na celu poprawę stanu środowiska naturalnego między innymi poprzez rozbudowę sieci kanalizacyjnej. 

– Moi sąsiedzi co najmniej raz w tygodniu wypompowują nieczystości, które trafiają bezpośrednio na moją działkę. Latem nie mogę otworzyć okna i przewietrzyć domu. Ten odór jest niewyobrażalny! Czy są przeprowadzane kontrole osób nie przyłączonych do sieci kanalizacyjnej? – pyta nasz Czytelnik

Mieszkańcy gminy Brzozów posiadają obowiązek opróżniania zbiorników bezodpływowych najmniej raz na pół roku. Pracownicy Urzędu Miasta przeprowadzają kontrole osób nie przyłączonych do sieci kanalizacyjnej, sprawdzając przy tym regularność opróżniania zbiorników. Tego rodzaju działania kontrolne zostały przeprowadzone w latach 2013-2017.

– Efektem tych działań było stworzenie gminnej ewidencji zbiorników bezodpływowych i przydomowych oczyszczalni ścieków, która na bieżąco jest weryfikowana pod kątem częstotliwości opróżniania zbiorników przez mieszkańców. Z danych ewidencyjnych wynikało, że nie wszyscy mieszkańcy gminy regularnie opróżniają zbiorniki, a zapisy regulaminu nie wskazywały, jak często ma się to odbywać, zatem Uchwałą Rady Miejskiej nr XLV/444/2017 na ostatniej sesji wprowadzono zmiany do Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Brzozów w § 10 ust.1 określającym obowiązek opróżniania zbiorników bezodpływowych nie rzadziej niż raz na pół roku – informuje Dariusz Kamiński, zastępca burmistrza Brzozowa.

Osoby, które nie przestrzegają zasad opróżniania zbiorników bezodpływowych podlegają karze grzywny, obowiązek ten reguluje ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Postępowanie w w/w sprawach toczy się według przepisów Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia Budowa sieci kanalizacyjnej to zadanie własne gminy, mieszkańcy mogą mieć swój udział pieniężny w takiej inwestycji, ale tylko dobrowolnie.

– Mieszkańcy nie przyłączeni do sieci kanalizacyjnej, których nieruchomość wyposażona jest w zbiornik bezodpływowy są obowiązani do udokumentowania w formie umowy korzystania z usług wykonywanych przez gminną jednostkę organizacyjną lub przedsiębiorcę posiadającego zezwolenie na prowadzenie działalności w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych przez okazanie takich umów i dowodów uiszczania opłat za te usługi (faktur) – wyjaśnia Dariusz Kamiński, zastępca burmistrza Brzozowa.

W przyszłym roku Urząd Miasta podejmie działania nakładające obowiązek właścicielom nieruchomości do włączenia się do systemu kanalizacji. Obecnie z 3423 budynków ścieki są odprowadzane do sieci kanalizacyjnej.

Ponad 24 kilometry sieci kanalizacyjnej w Starej Wsi

– W ramach projektu partnerskiego z Gminą Jasienica Rosielna już przyszłym roku (II-III kwartał) rozpocznie się budowa kanalizacji sanitarnej w Starej Wsi. Sieć zostanie podpięta do oczyszczalni ścieków w Bliznem. Szacowna wartość tej inwestycji to ponad 10 mln 250 tys. zł, a finansowanie zadania odbędzie się z udziałem środków unijnych i z budżetu gminy (Projekt realizowany jest w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, działanie 2.3 „Gospodarka wodno – ściekowa w aglomeracjach”). W tej miejscowości powstanie sieć o długości 24 km 390 m, co definitywnie rozwiąże problemy dostępności do systemu kanalizacji, wpłynie zadecydowanie na poprawę stanu środowiska w zakresie ochrony stanu czystości wód i zachowania wartości środowiskowych. Poprawi to znacznie standard życia mieszkańców Starej Wsi – zaznacza Dariusz Kamiński, zastępca burmistrza Brzozowa.

red.

14-12-2017

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)