REKLAMA

Autosan z klocków LEGO, sterowany za pomocą pilota. Model jest wyposażony w dwustopniową skrzynię biegów (WYWIAD, FILM, ZDJĘCIA)

22-11-2017

SANOK / PODKARPACIE. 28-letni Michał Skorupka z Wrocławia odtworzył z klocków LEGO autobus Autosan H9 -21. Model został odwzorowany w skali 1:13, mierzy przeszło 70 cm długości i składa się z ponad 4100 elementów. Prace nad budową konstrukcji trwały 34 miesiące. Autosan jest wyposażony w silniki elektryczne i dwustopniową skrzynię biegów. 

Justyna Szałajko: – Co Pana zainspirowało do zbudowania z klocków LEGO Autosanu H9 – 21?

Michał Skorupka: – To kwestia sentymentu do rodzimej motoryzacji. Zawsze mnie fascynowała, co sprawiło, że zdecydowałem się zbudować Autosana, który jest bardzo charakterystycznym pojazdem.

JS: – Jak długo pracował Pan nad tym modelem?

MS: – Nad modelem pracowałem od grudnia 2014 roku. Autobus powstawał jako projekt poboczny, dlatego jego budowa trwała aż 34 miesiące. Gdybym na warsztacie miał tylko ten pojazd czas budowy skróciłby się pewnie do 6 miesięcy.

JS: – Od czego zaczyna Pan budowę modelu z klocków LEGO?

MS: – Podstawą jest założenie w jakiej skali będzie odtworzony model, by dobrać odpowiedni komplet kół jakie oferuje firma LEGO. Później na podstawie rysunków technicznych skaluje się odpowiednio każdą część pojazdu i rozpoczyna budowę.

JS: – Co było najtrudniejsze w zbudowaniu tego modelu?

MS: – Najtrudniejszą rzeczą był rozmiar pojazdu. Gotowy model waży 10 kg, jak na model z klocków LEGO jest to bardzo dużo. Dodatkowo było ciężko odpowiednio oddać realny kształt pewnych części autobusu np. klap silnika.

JS: – Z ilu elementów składa się ten model?

MS: – Model składa się z ponad 4100 elementów.

JS: – Jak duży jest ten model i w jakiej skali odwzorowuje pojazd?

MS: – Model zbudowany został w skali 1:13 i mierzy ponad 70 cm długości.

JS: – Na czym polega zmotoryzowanie autobusu?

MS: – Autosan posiada silniki elektryczne dostępne w ofercie firmy LEGO. Odpowiadają one za poruszanie się modelu. Można nim skręcać. Dodatkowo wyposażyłem go w dwustopniową skrzynię biegów. Całość sterowana jest zdalnie za pomocą pilota.

JS: – Skąd wzięła się Pana pasja do budowania modeli z klocków lego?

MS: – Z klocków buduję od 1995 roku z przerwą na naukę w liceum i studia. Pasja zrodziła się z kolejnymi zestawami jakie otrzymywałem od rodziców. Zawsze interesowała mnie mechanika i budowa maszyn, choć moja droga zawodowa poszła w innym kierunku. Do hobby na poważnie wróciłem w 2011 roku i od tego czasu staram się regularnie prezentować kolejne modele.

JS: – W takim razie, czym zajmuje się Pan zawodowo?

MS: – Jestem kierownikiem logistyki w firmie dystrybucyjnej.

JS: – Jakie są Pana plany związane z budowaniem kolejnych modeli?

MS: – Na co dzień buduje modele maszyn rolniczych. Na chwilę obecną powstaje ciężki ciągnik gąsienicowy. Autosan jest swego rodzaju wyjątkiem, choć po jego ciepłym przyjęciu odkurzyłem plany budowy Stara 1142 oraz Żuka A-04.

22-11-2017

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)