REKLAMA

Źrebak konika polskiego urodził się w Tuszymie (ZDJĘCIA)

Trzeciego kwietnia w rezerwatowej hodowli konika polskiego w Nadleśnictwie Tuszyma klacz „Tuja” urodziła źrebaka. Przez kilka dni nikomu nie pozwalała się do niego zbliżyć. Dziś wiadomo, że to ogierek. Jego ojcem jest „Herbarz”.

– W przyszłym tygodniu wyślemy zaproszenie do zaprzyjaźnionych szkół do zgłaszania propozycji imion dla źrebaczka, wybierzemy je w drodze konkursu – mówi Artur Święch, specjalista ds. ochrony przyrody w Nadleśnictwie Tuszyma.

–  Imię powinno zaczynać się na literę H lub T. Po wybraniu imienia i ukończeniu przez źrebaka czterech miesięcy, zostanie on zgłoszony do Związku Hodowców Koni w Rzeszowie w celu nadania mu paszportu konia.

Obecnie tabun koników polskich w nadleśnictwie liczy sześć koni, w tym ogier „Herbarz”, klacze „Tuszyma”, „Hrabina”, „Troska”,  wałach „Teksas” i urodzony właśnie źrebak.

Niewielkie, popielato ubarwione koniki polskie najbardziej spośród współczesnych ras koni zbliżone są do tarpanów. Te ostatnie jeszcze w średniowieczu powszechnie zamieszkiwały lasy wschodniej Polski, Litwy i Prus. Później zaczęto je odławiać i krzyżować z innymi rasami koni. Ostatnie tarpany pod koniec XVIII w. zostały umieszczone w zwierzyńcu Zamoyskich niedaleko Biłgoraja. W 1806 r. zwierzęta te rozdano okolicznym gospodarzom. Sto lat później odkryto, że w okolicach Biłgoraja wciąż można spotkać koniki przypominające tarpany. Pierwsze próby hodowli tych zwierząt, nazwanych przez prof. Tadeusza Vetulaniego konikami polskimi, podjęto w roku 1923 w stadninie w Janowie Podlaskim. W roku 1936 z inicjatywy profesora Vetulaniego w Białowieży założono rezerwat koników polskich służący restytucji tarpana leśnego drogą naturalnej selekcji. Trzy lata później, kiedy stado liczyło już kilkadziesiąt osobników, większość koni została zrabowana przez niemieckich okupantów. Po wojnie udało się odzyskać część zwierząt, nieliczne odnaleziono także w Polsce. W Nadleśnictwie Tuszyma zwierzęta te żyją od 1995 r.

Edward Marszałek
rzecznik prasowy RDLP w Krośnie
Zdjęcia: Artur Święch

07-04-2016

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)