REKLAMA

Wisielec w Patio WSPiA, czyli symulowane oględziny miejsca zdarzenia (ZDJĘCIA)

RZESZÓW / PODKARPACIE. Studenci WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej próbowali ustalić, jakie były okoliczności nietypowego zdarzenia w Patio Uczelni. W ramach symulowanych oględzin zdarzenia w poniedziałek 14 listopada 2016 r. zastali wiszące na linie zwłoki z odciętą nogą. Były to specjalne zajęcia przygotowane przez wykładowców WSPiA w ramach „Praktycznego Poniedziałku”.

Wisielec w Patio WSPiA pojawił się w ramach praktycznych zajęć dla studentów. Poprowadzili je prof. Czesław Kłak, Dyrektor Kolegium Prawa oraz mgr Arkadiusz Szajna z Katedry Prawa Karnego WSPiA. W ramach symulacji przeprowadzone zostały oględziny miejsca znalezienia zwłok.

5

Jak tłumaczy prof. Czesław Kłak studenci mogli na własne oczy zobaczyć, jak wygląda praca techników, lekarzy i policjantów na miejscu zdarzenia.

– Studenci z Koła Naukowego Kryminalistyki i Kryminologii pokazali także, jak przeprowadza się oględziny samych zwłok. Symulacja dotyczyła podejrzenia śmierci samobójczej, choć wiele śladów wskazywało na to, że mogło to być zabójstwo. Dla studentów przygotowaliśmy realistyczną inscenizację. W Patio Uczelni na linie zawisł manekin symulujący ciało człowieka. Celem symulowanych oględziny było m.in. wykazanie czy w zdarzeniu brały udział osoby trzecie – tłumaczy prof. Czesław Kłak.

Dodaje, że w taki sposób możemy podczas zajęć pokazać, że oględziny zwłok na miejscu ich znalezienia to obligatoryjna czynność procesowo-kryminalistyczna.

– Jej celem jest poznanie miejsca znalezienia zwłok, zabezpieczenie ew. śladów na miejscu. W następnej kolejności ustalenie zewnętrznych obrażeń denata w celu ustalenia przyczyn śmierci i jej mechanizmu. Następną czynnością, której dokonuje się w tego typu sprawach, jest otwarcie zwłok, czyli sekcja. Oględziny dokonane na miejscu znalezienia zwłok są zatem pierwszą czynnością, a ustalenia dokonane w ich ramach służą do zbudowania wersji śledczych. Są niezbędnym elementem do ich weryfikacji – mówi studentom prof. Czesław Kłak.

Dzięki zainscenizowanej sytuacji studenci mogli zobaczyć, jak wygląda praca technika kryminalistycznego. Poznali m.in. sposoby zabezpieczania śladów na miejscu przestępstwa. Dowiedzieli się także, że ważne są wszystkie ślady, które znajdują się wokół zwłok. Takie ślady pozwolą na ustalenie wszystkich okoliczności popełnienia przestępstwa oraz znalezienie sprawcy przestępstwa.

Praktyczny Poniedziałek

Jest to nowe przedsięwzięcie WSPiA, które ma stworzyć studentom możliwość dodatkowej aktywności. Dzięki temu studenci mogą realizować swoje zainteresowania wykraczające poza formułę klasycznych zajęć akademickich. Dlatego Uczelnia proponuje im interesującą ofertę spędzania początku tygodnia w przyjemny i pożyteczny sposób. W każdy poniedziałek organizowane są różne formy aktywności odpowiadające zainteresowaniom studentów.

 

materiały nadesłane

15-11-2016

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)