REKLAMA

Było schronieniem w czasie wojny. Nagroda dla dębu „Józef” (ZDJĘCIA)

REGION / PODKARPACIE. Dąb „Józef” z Wiśniowej został laureatem tegorocznej edycji konkursu Drzewo Roku 2016. Podczas krajowych obchodów Święta Drzewa w Warszawie przedstawiciele instytucji, które zgłosiły „Józefa”, odebrali honorowe statuetki za zwycięstwo w plebiscycie. Przypomnijmy, dąb „Józef” z parku dworskiego w Wiśniowej zdobył w plebiscycie Klubu Gaja 4310 głosów, pokonując pozostałych 15 finalistów.

fot. gmina Wiśniowa

fot. gmina Wiśniowa

O wyjątkowości tego drzewa, decyduje przede wszystkim jego związek z historią ludzkich losów – w pniu drzewa w czasie wojny ukrywała się rodzina żydowska.

Uroczysta gala wręczenia nagród odbyła się 10 października w Bibliotece Narodowej w Warszawie, podczas inauguracji kolejnej, 14 edycji Święta Drzewa. Statuetki za zwycięstwo „Józefa” odebrali: Jan Stodolak – wicestarosta strzyżowski,Kamil Mendocha – dyrektor Powiatowego Centrum Kultury i Turystyki w Wiśniowej, Piotr Myćka – radny powiatowy i pracownik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie, Monika Armata i Piotr Irzyk – pracownicy Nadleśnictwa Strzyżów oraz Anna Szymańska-Czaja z Fundacji Cherry Home.

Galę wręczenia nagród poprzedziło posadzenie sześciu drzew w parku na Polu Mokotowskim. To już tradycja Klubu Gaja, który zawsze w dniu Święta Drzewa, wraz z laureatami organizowanych konkursów, partnerami i gośćmi sadzi drzewa – w tym roku były to czereśnia ptasia i buki czerwone. Był to bardzo atrakcyjny punkt programu. W sadzenie drzew zaangażowało się wielu zaproszonych gości, m.in. przedstawiciele władz stołecznych Warszawy, rzecznik prasowy Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych, leśnicy i samorządowcy reprezentujący zwycięskie drzewo oraz pozostali nagrodzeni.

W sadzeniu uczestniczył również znany aktor, Bartłomiej Topa, ambasador Święta Drzewa. Posadzone drzewa będą od tej pory cieszyć oko spacerowiczów na Polu Mokotowskim.

Udział Nadleśnictwa Strzyżów w inicjatywie zgłoszenia „Józefa” do konkursu to dowód, że drzewa są bliskie leśnikom. Zarówno ze względu na wizualne ich piękno, jak również niezwykłe opowieści wplecione w słoje ich drewna –zaznacza inicjator zgłoszenia, Piotr Myćka z RDLP w Krośnie, jednocześnie działacz samorządowy.

Mamy satysfakcję, że przyczyniliśmy się do zachowania w ludzkiej pamięci historii dębu a jednocześnie postaci słynnego artysty, Józefa Mehoffera. Zwycięstwo w głosowaniu było możliwie m.in. dzięki zaangażowaniu leśników.To jednak nie koniec naszych starań. Bowiem zwycięzca krajowego konkursu Drzewo Roku 2016 będzie reprezentował Polskę w międzynarodowym plebiscycie Europejskie Drzewo Roku 2017. Jeszcze raz serdecznie dziękujemy wszystkim za oddanie głosu na „Józefa” oraz zachęcamy do śledzenia jego dalszych losów na arenie międzynarodowej i głosowanie na nasz dąb.

materiały nadesłane

12-10-2016

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.