REKLAMA

15-lecie krośnieńskiego fotoklubu. Jubileuszowa wystawa fotografii

KROSNO / PODKARPACIE. Fotografie stanowią tajemniczy zapis, są fragmentami przeżyć, które tworzą i zespalają świat. W tym duchu działa, liczący 36 członków, Fotoklub przy Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie, który w 2016 roku obchodzi swoje 15-lecie. Wernisaż jubileuszowej wystawy Fotoklubu RCKP już 8 grudnia 2016, o godz. 17:00

Czas ten dał i daje niezapomniane, inspirujące i wzbogacające doświadczenia artystyczne. Sięgając jednak do przeszłości należy wspomnieć, że środowisko krośnieńskich fotoamatorów, zapoczątkowało swoją działalność w 1970 roku. Powstało wówczas Krośnieńskie Towarzystwo Fotograficzne zrzeszające blisko 40 członków z regionu Podkarpacia,. Pierwszym prezesem był niezapomniany, nie żyjący już, Jan Grudysz.

Nowy rozdział działalności datuje się od 2001 roku, kiedy Krośnieńskie Towarzystwo Fotograficzne przekształciło się w Fotoklub z siedzibą w ówczesnym Krośnieńskim Domu Kultury, a potem w Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza. Jego wystawy stanowią prezentację dorobku członków klubu oraz twórców z pogranicza. Od początku działalności zorganizowano ponad 140 wystaw oraz 16 międzynarodowych plenerów fotograficznych z udziałem fotoamatorów z Rumunii, Słowacji, Ukrainy i Węgier. Kontynuowana jest współpraca z fotoklubami na Słowacji: w Bardejowie, Humennem, Koszycach, Rużomberku, Stropkowie oraz z rumuńskim fotoklubem w Oradeii oraz ukraińskim w partnerskim mieście Użgorod. Te kontakty twórcze dają wyjątkową możliwość wzajemnego poznawania i przenikania kultur pogranicza.

Wspomnieć warto, że na plenerach gościli m.in.: Lubomir Schmida, prezes Związku Fotografików Słowackich, Mariusz Wideryński, prezes Związku Polskich Artystów Fotografików, Mieczysław Cybulski, prezes Fotoklubu RP oraz ostatnio.Wasyl Pylyp’yuk – wybitny mistrz fotografii, redaktor i wydawca, intelektualista i menadżer kultury Ukrainy. Jedna, wspólna pasja i wiele indywidualnych spojrzeń na świat. W ten sposób można podsumować jubileuszową wystawę członków krośnieńskiego Fotoklubu Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie. Pozostaje życzyć amatorom obiektywu „dobrego światła” i wielu osiągnięć.

Plakat.SMALL
Regionalne Centrum Kultur Pogranicza
ul. Kolejowa 1
PL-38-400 Krosno
tel.: +48 13 43 218 98
materiały nadesłane
05-12-2016

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)