REKLAMA

Trasa wspomnieniami babci. Po wakacyjnej przerwie wracają krośnieńskie spotkania z podróżnikami (ZDJĘCIA)

KROSNO / PODKARPACIE. Prelekcją  „Zielona sukienka –  Przez Rosję i Kazachstan śladami rodzinnej historii” rozpoczynamy jesienną edycję Krośnieńskich spotkań z podróżnikami. Nasz gość – Małgorzata Szumska opowie o niezwykłej sentymentalnej podróży trasą wspomnień jej babci, sprzed 60 lat.

60 lat temu, gdy oficjalna wojna dobiegała końca, codziennie setki osób znikało z domów, za konspiracyjną walkę. Walkę za ojczyznę. Janka ma 18 lat, roczne dziecko i męża ma, a przynajmniej miała, gdzieś w obozie pracy w głębi ZSRR. Pakuje się więc i jedzie go szukać, bo przecież ten ZSSR nie może być tak wielki, żeby męża własnego nie znaleźć. Janka nie wie nic o geografii – skończyła 4 klasy podstawowe, a potem zaczęła się wojna…
Wilno – Krasnojarsk – Mokrusza – Dżezkazgan. Polska/Litwa – Rosja – Kazachstan.

Głód, wojna, mróz, katorżnicza praca, tęsknota i miłość.
60 lat po tych wydarzeniach Małgosia jedzie tą samą trasą, którą jechała Janka, jej babcia. Jedzie w sentymentalną podróż do wioski, której nie ma na mapie, by spotkać ludzi, którzy jeszcze pamiętają…

Na tą niesamowitą opowieść zapraszamy 12 października 2015 r. na godz. 18.00 do Piwnicy PodCieniami, ul. Rynek 5, w Krośnie. Wstęp wolny. Organizatorem spotkań jest Muzeum Rzemiosła w Krośnie, a patronami medialnymi są Polskie Radio Rzeszów, Tygodnik Nowe Podkarpacie, portale Krosno24, Imprezy Podróżnicze, a także portal i telewizja tvPodkarpacie.pl. Projekt realizowany jest przy pomocy finansowej Miasta Krosna.

Małgorzata Szumska – pisarka, aktorka, przewodniczka, blogerka, instruktorka jogi, … a jak już kiedyś dorośnie to zostanie podróżniczką. Wędruje samotnie, wtedy czuje prawdziwy smak przygody, spotyka najlepszych ludzi, poznaje własne granice. Za swoją historię Zielona Sukienka została wielokrotnie nagrodzona na takich festiwalach jak 3 żywioły, Śladami Marzeń czy Kormorany, a książka „Zielona Sukienka” dostała w tym roku nominację do Travelera Roku.

materiał nadesłany

05-10-2015

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)