Święto Służby Więziennej w sanockiej jednostce (ZDJĘCIA)
SANOK / PODKARPACIE. Przypadające w dniu 8 lutego Święto Służby Więziennej było przyczyną do umożliwienia przedstawicielom lokalnych mediów podejrzenia pracy funkcjonariuszy sanockiego aresztu i tym samym zaprezentowania jej szerszej grupie odbiorców.
Święto ustanowiono na cześć ogłoszenia w dniu 8 lutego dekretu Józefa Piłsudskiego z 7 lutego 1919 roku, który dał początek więziennictwu w odrodzonej Polsce.
W tym dniu zaproszeni goście mogli zajrzeć do wartowni, gdzie znajduje się centrum monitorujące system zabezpieczeń technicznych i kierujące ruchem na terenie jednostki. Służba w tym miejscu pełniona jest 24 godziny na dobę przez okrągły rok. Następnie udostępniono pomieszczenie do przyjmowania osadzonych, którzy poddawani są kontroli zanim zostaną zakwaterowani w celi. W tym pomieszczeniu pozostawiają oni w depozycie przedmioty wartościowe oraz dokumenty tożsamości, które zostaną im wydane przy opuszczaniu jednostki. Kolejnym etapem prezentacji codziennej pracy funkcjonariuszy była wizyta w oddziale mieszkalnym i czynności związane z kontrolą celi. Szczególne zaciekawienie zawsze wzbudza „trzepanie firanek” – oddziałowy w celu kontroli stanu krat uderza w nie drewnianym młotkiem sprawdzając czy nie są one nadpiłowane. W czasie pobytu dziennikarzy pokazano im również place spacerowe i posterunek dozorującego to miejsce. Posterunek usytuowany jest ponad przykrytymi siatką spacernikami, do którego prowadza dość strome schody.
Przed opuszczeniem aresztu zaproszeni goście obserwowali użycie kajdan na ręce i nogi skazanych, którzy konwojowani byli więźniarką poza teren jednostki. Są to czynności, które wykonuje się zawsze w tego typu sytuacjach, a zdarzają się one bardzo często. Na zakończenie pobytu, w świetlicy administracji, dziennikarze mogli zapoznać się z technicznymi środkami ochrony osobistej. Chętni mieli okazję przymierzyć kamizelkę i chełm kuloodporny oraz wyobrazić sobie jazdę w takim wyposażeniu w konwoju w okresie letnim.
Otwartość sanockiego aresztu przejawia się również tym, że przez cały rok na terenie jednostki prowadzone są zajęcia z młodzieżą ze szkół powiatu sanockiego. Uczniowie oglądają zrealizowany w areszcie film „przejściówka”, rozmawiają z psychologiem i kierownikiem penitencjarnym o prawnych aspektach przestrzegania prawa, zwiedzają więzienie i mają okazję do porozmawiania ze skazanym, który dzieli się swoimi przemyśleniami związanymi z pobytem w izolacji.
Ostatnim etapem prezentacji aresztu w ramach obchodzonego Święta Służby Więziennej była wizyta w dniu 14-02-2015 r. przewodników krośnieńskiego oddziału PTTK, którzy poruszając się śladami Dobrego Wojaka Szwejka nie mogli ominąć również sanockiego więzienia, które korzeniami sięga do CK Monarchii. W ramach spotkania obejrzeli oni „przejściówkę”, zwiedzili zakład i dowiedzieli się o związkach Dobrego Wojaka Szwejka z tutejszą jednostką. Co prawda ten sympatyczny ordynans pewnej kompanii marszowej z czasów I Wojny Światowej nie miał bezpośrednich związków z tutejszym aresztem tzn. nie przebywał w nim jako więzień. Niemniej jednak w bezpośrednim sąsiedztwie aresztu, jak opisuje na stronach swojej słynnej książki Jarosław Hašek, wykonywał on swą dziejową misję o czym przypomina droga prowadząca do aresztu nazwana Zaułkiem Dobrego Wojaka Szwejka i zamieszczona na ścianie jednej z kamienic pamiątkowa tablica.
Tekst mjr Janusz Wańcowiat
źródło: AŚ Sanok
lub zaloguj się aby dodać komentarz
Zaloguj się aby dodać komentarz